Ważne

Ten robot miał patrolować kompleks handlowy. Ale postanowił popełnić samobójstwo

Chociaż osobiście nigdy specjalnie nie byłem fanem robotów, to czasami wpadł mi w oko pomysł, który mnie zainteresował – na przykład, niedawno, “zatrudnienie” w Dubaju robota-policjanta (co ciekawe, docelowo ma być ich znacznie więcej). Jednak robot-ochroniarz pojawił się ostatnio również w jednym z amerykańskich kompleksów rozrywkowo-handlowych. Ale coś poszło nie tak, ponieważ po zaledwie kilku dniach służby postanowił popełnić samobójstwo.

“Zatrudnianie” robotów do wykonywania typowo “ludzkich” profesji staje się coraz popularniejsze. Oczywiście w niektórych przypadkach nie ma opcji, żeby w 100% zastąpiły one człowieka, ale czasami mogą się przydać i świetnie sprawdzić jako pomocnicy.

Tak miało być właśnie w kompleksie rozrywkowo-handlowym The Washington Harbour w Waszyngtonie. 12 lipca rozpoczęto program pilotażowy, polegający na wprowadzeniu na teren placówki robota-ochroniarza o “imieniu” K5. Był to wspólny projekt MRP REALTY (dewelopera) i Allied Universal (dostawcę inteligentnych rozwiązań). Co ciekawe, robot miał przy okazji być kolejną atrakcją i – według zapewnień – bardzo chętnie pozować do wspólnych selfie z klientami.

There's a new sheriff in town…. announcing a new pilot security technology making its debut here at Washington…

Opublikowany przez The Washington Harbour na 12 lipca 2017

K5 najwyraźniej jednak niezbyt polubił swoją nową pracę, ponieważ po zaledwie 5 dniach służby postanowił popełnić samobójstwo poprzez utopienie się w jednej z fontann, ulokowanych na terenie kompleksu rozrywkowo-handlowego The Washington Harbour. Zarządca wyklucza, jakoby jakiś człowiek miał się do tego przyczynić – robot zrobił to dobrowolnie i z całą premedytacją, choć poniższe zdjęcie mogłoby sugerować, że ktoś go (na przykład) popchnął czy – mówiąc kolokwialnie – zdjął z buta.

Aktualnie trwa dochodzenie, co doprowadziło robota do tak dramatycznej decyzji. Twórca K5, Knightscope, zapewnia jednak, że był to “odosobniony przypadek” i do tego samego zadania została oddelegowana już kolejna jednostka.

The Washington Harbour to nie pierwsze miejsce, w którym służy K5. Podobne roboty pojawiły się także w wielu innych, amerykańskich miastach. Jednak przed programistami jeszcze dłuuuga droga i mnóstwo wysiłku, żeby te ustrojstwa przestały wywijać różne numery.

Źródło: TheWashHarbour, bilalfarooqui przez cnet

Komentarze

 • Kacper Żarski

  Może miał długi, słabo mu płacili, do tego żona zdradzała i po prostu miał tego dość! :( Ale co jak co szkoda robota, mógł jeszcze długo pożyć… :( [*]

  • Ha, ha, ha, Kacper! xD

   • Kacper Żarski

    śmiejesz się z cudzego nieszczęścia?!? Ty to jednak uczuć nie masz… :<

    • Uwierz, że łączę się ze wszystkimi w bólu – serio też mi go szkoda ;D

     • Kacper Żarski

      z nim to się już raczej nie połączysz jak się utopił… :/

     • Hm, trafna uwaga ;)

     • PPP

      Rozumiem iż ze względu na loby homoseksualistów skasowano mój wpis.

     • PPP

      Hm, tego się obawiałem.

     • Mylisz się Kolego. Po prostu Twoje komentarze nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a do tego są obraźliwe – dlatego są usuwane. Na Tabletowo nic nie propagujemy – po prostu nie poruszamy kwestii ani politycznych, ani światopoglądowych. Powyższy artykuł ma zabarwienie humorystyczne i dlatego sobie tak z Kacprem żartujemy w komentarzach. Ty jednak zrozumiałeś to zupełnie na opak, błędnie.

     • PPP

      To homoseksualizm już rozprzestrzenia się nawet wśród robotów?
      Czyli pedały górą – to koniec świata.

 • krzjna

  Bardzo kosztowne samobójstwo.

 • q

  Co za bicie piany, jakie samobójstwo. Zjechał w miejscu gdzie nie było murku fontanny, ot co.

  • marcus1212

   byle robot odkurzacz za 5 stów nie zjeżdża po schodach a tu ” takie cudo” się zj€[email protected]£o…

   • jan2

    Dlatego lepiej wymyślić taką śliczną, medialną bajkę o uczuciach maszyny, niż przyznać się do tak banalnego błędu w konstrukcji tej „inteligentnej” bestii.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona