Ważne

Ostatnia aktualizacja Media Player Classic. Projekt jest zamykany po 11 latach

Media Player Classic – Home Cinema to niemal legenda. Sam pamiętam, że kiedy Windows XP się zamulał, konieczne było zreinstalowanie systemu, często po uprzednim sformatowaniu całego dysku HDD. Po przekopaniu się przez instalację wszystkich sterowników, jednym z pierwszych programów, o które trzeba było zadbać, były kodeki i odpowiedni odtwarzacz wideo. Często był to właśnie MPC-HC.

Kiedy inne odtwarzacze puchły od opcji, skórek i agentów automatycznej aktualizacji, Media Player Classic zachowywał dużą funkcjonalność przy jednoczesnej lekkości programu, prostocie użytkowania i minimalistycznym interfejsie. Instalowany wraz z zestawem kodeków, potrafił otworzyć niemal każdy typ plików audio i wideo, w tym specyficzny format .mov, który śnił się po nocach użytkownikom Windowsa nie cierpiącym ciężkiej “kobyły”, jaką była aplikacja Quick Time Player.

Obecnie MPC Home Cinema jest aktualizowany do wersji 1.7.13. Dzienniki zmian wspominają o aktualizacji bibliotek, dodatkowym menu kontekstowym dla kopiowania napisów z sieci i poprawkach działania.

Projekt upadnie z powodu braku deweloperów. Ich liczba w ciągu ostatnich lat i miesięcy nieuchronnie zbliżała się do zera. Jeśli ktoś chciałby pomóc przy Media Player Classic – HC, może się skontaktować z jego menedżerem na Twitterze lub  GitHubie. Jeżeli na pokładzie nie pojawią się jacyś nowi deweloperzy, będzie to koniec drogi dla MPC.

W krótkiej notatce dotyczącej programu, XhmikosR, menedżer projektu pisze: “Wszystko się kończy, a życie płynie dalej. To była miła podróż i osobiście jestem mocno przytłoczony, pisząc ten post. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się sukcesu tego projektu, w całej jego 11-letniej historii”.

źródło: Media Player Classic – Home Cinema przez Tech2

Komentarze

 • Linkyop

  #wspomnienia

 • GieKa

  Nie wiem jakie poprawki pojawiały się z poszczególnymi wersjami ale przypuszczam że 90% plików wideo i audio jakie mam mógłbym odtworzyć wersją programu sprzed kilku lat.

 • LuckyOne

  Tylko k-lite + bestplayer. Nic bardziej funkcjonalnego nie mogę znaleźć od lat.

  • Adramel

   Zestaw śmieci k-lite instaluje ci masę niepotrzebnego syfu i dublujące się kodeki.

   • LuckyOne

    Co wtedy polecasz?

 • ktoś

  Jest jeszcze Media Player Classic BE. A obecnie najlepszy, najbardziej zachwalany jest chyba PotPlayer.

 • pepe444

  No dobra, kliknąłem w temat, skoro macie jakieś parę groszy od każdego kliknięcia, a co mi szkodzi. I nie pytam co to ma wspólnego z telefonami, tak jak nie pytam dlaczego strona “tabletowo” jest o telefonach i elektrycznych hulajnogach.

 • Wazy

  Uzywam caly czas ale juz od dawna nie aktualizowalem i wszystko śmiga. Moze faktycznie pora na bestplayer… choc faktycznie MPC-HC to byla podstawa do zainstalowania zaraz po formacie :)

 • stark2991

  Używałem go do otwierania tego, czego WMP nie potrafił odtworzyć ;)

 • Marcin

  Niezawodny, otwiera wszystko ??

 • GieKa

  Remix OS też się zwija?
  http://www.jide.com/

 • kamilek2424

  Używałem, ale potem przerzuciłem się na VLC

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona