Ważne

Nie potrafisz nawet pisać na smartfonie podczas spaceru. Więc dlaczego używasz go za kółkiem?

Wydaje się, że nie uda się oduczyć ludzi pisania wiadomości na smartfonie, podczas gdy prowadzą samochód. Ale to nie znaczy, że nie warto próbować.

W Stanach zjednoczonych wzrasta liczba osób, które ponoszą śmierć na drogach. W 16% wypadków zaangażowane są smartfony i fakt, że podczas korzystania z nich kierowcy są rozproszeni.

W Polsce w 2015 roku za niezgodne z przepisami używanie telefonów za kółkiem ukarano 119 548 osób. W zeszłym roku wynik ten był podobny. To jednak nic w porównaniu do tego, ilu ludziom udaje się uniknąć mandatu lub kolizji. Według szacunków Policji, dotyczy to nawet kilkudziesięciu tysięcy kierowców dziennie.

Ciekawą kampanię przeciwko pisaniu wiadomości za kółkiem rozpoczęto w Republice Południowej Afryki. Zamiast epatować dramatycznym nastrojem i wpływać na uczucia smutną muzyką wygrywaną na smyczkach lub pianinie, Western Cape PSA posługuje się humorem.

Akcja została utworzona po to, by zwiększyć świadomość kierowców. Zwłaszcza młodych, którzy nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, na jakie narażają siebie i innych, kiedy podczas jazdy dają się rozproszyć smartfonowi. Albo je bagatelizują.

Polecam obejrzeć spot do końca.

źródło: cnet

Komentarze

 • 0001

  Po pierwsze sami pulicjanci rozmawiają przez telefon jadąc samochodem wiedząc że nikt ich nie ukarze gdyż moją kolesi pulicjantów. To jest druga nadzwyczajna Kasta obok sędziów. Pytanie… Ilu policjantów ma mandaty za wykroczenia….. żaden! Nie mówię o przypadkach, których ukryć się nie udało bo ktoś nagrał film. Czyżby tak idealnie jeździli …..na pewno nie czego jestem niezliczone razy świadkiem. Totalna obłuda.

  • Dyndong

   I to torturowanie na komisariatach, jak we Wrocławiu, z szefową układu sycowskiego o nazwisku Beata Kempa.

   • 0001

    Bądźmy uczciwi ten gościu na komisariacie już był wcześniej notowany czyli bandyta…. choć oczywiście nie powinno takie coś się zdarzyć. Winni ponieśli już konsekwencje. Bądźmy dalej uczciwi… za poprzedniej koalicji było kilkadziesiąt takich przypadków. Nie ważne czy jesteśmy z tej opcji czy tamtej… mówmy jak jest…
    Pozdrawiam

 • esior

  Szczytny cel. A przecież można podyktować smsa Google Now bez odrywania oczu od drogi.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona