Ważne

Sony Xperia XZ Premium z ciekawą modyfikacją dla 4K

Sony od jakiegoś czasu eksperymentuje z 4K. Po wdrożeniu technologii w Xperii Z5 Premium, nastał czas na jej rozwinięcie w przywoływanej XZ Premium. Co jednak nie powinno dziwić, to społeczność postanowiła “wycisnąć” z flagowca jeszcze więcej.

Należy tu rozpocząć od przypomnienia Wam, że 4K zarówno w Xperii Z5 Premium, jak i XZ Premium jest do pewnego stopnia “umowne”. Chodzi o to, że ten właśnie format aktywuje się jedynie podczas oglądania treści multimedialnych, wliczając w to choćby filmy, przeglądanie galerii ze zdjęciami i podobnymi aspektami funkcjonowania urządzenia. Sony tego nie ukrywa – wręcz przeciwnie, nie jest to żadna wiedza mistyczna ;)

Podczas typowego korzystania z urządzenia, ekran pracuje w niższej rozdzielczości, bowiem Japończycy wyszli ze słusznego założenia, że stale aktywne 4K szybko mogłoby wydrenować baterię, która zasila flagową Xperię XZ Premium. Okazuje się jednak, że nie wszyscy myślą w ten właśnie sposób.

Prace nad odpowiednią modyfikacją toczyły się oczywiście w dużej mierze na forum XDA Developers. Nie trzeba było długo czekać, aby światło dzienne ujrzał mod, który znosi narzucone przez Japończyków ograniczenia. Po wykonaniu odpowiednich komend, rozdzielczość 4K jest bowiem już stale aktywna.

Warto jednak mieć na uwadze, że to fanowska modyfikacja. Nie wiemy też, jak zachowa się urządzenie poddane konieczności pracy w wyższej rozdzielczości przez cały czas. Wreszcie, jeśli nie macie zacięcia do majsterkowania przy telefonie, raczej odradzałbym Wam zabawę tego typu wynalazkami. Instalujecie na własne ryzyko!

Z tego też względu nie podam tutaj linka do tej modyfikacji. Sony to jedna z tych firm, które jeśli czegoś nie robi, to zazwyczaj ma w tym jakiś swój określony cel. Wiedzcie jednak, że dzięki programistom, stale aktywne 4K jest już w zasięgu. Kto wie, może za jakiś czas Japończycy sami z siebie dadzą użytkownikom taką możliwość?

źródło: Xperia Blog

Komentarze

 • Kuba Sojka

  Jak sony weźmie najmocniejszego snapdragon od qualcomm, to 4k będę aktywne cały czas ale jeden powód zamała bateria i jej pojemność, sony do ekranu 4k powini dać baterie 3 500 lub 4 000,4 500,5 000 mha i odchudzić smartfona o ileś mm, a te ramki pasują mi ale wyjątek zmniejszyć ramki po bokach xa1 ultra.

  • galakty

   Rozdzielczość ma wpływ na wydajność, na baterię jest to marginalny wpływ.

 • stark2991

  Bardzo chętnie bym zobaczył porównanie szybkości i czasu pracy między zwykłą Xperią a taką na modach. Ciekawe też czy widać jakąś różnicę w jakości obrazu

  • Adrian Drzewiecki (Adrix11)

   Wszystko chodzi tak samo, nic nie zamula i nie jest opóźnione

  • Podejrzewam, że nie widać żadnej różnicy z racji tego że obszar ekranu jest zbyt mały, i rozmiar wyświetlanego piksela jest już bardzo mały przy fhd, czy tam 2k. Jeśli chodzi o wydajność, to w interfejsie może być podobna, chociaż na pewno gpu się bardziej wysila. W grach będzie tak samo, bo gry nie obsługują 4k i chodzą i tak w niższej rozdzialce, nie wiem czy są jakieś które chodzą w 2k natywnie. Z aplikacjami jest zapewne lepiej, chociaż to też podejrzewam zależy i część chodzi w 4k a część nie.

   Imo bezsens. Sam mam 2k na 5.5″ i chętnie bym ustawił 1080p

 • sirrah777

  W Z5 Premium także była modyfikacja pozwalająca na stałe włączyć 4K.

 • Hahacz

  Modyfikacja telefonów daje niezwykłe możliwości, serdecznie polecam. Wgranie romu to kwestia 15 minut (nie uwzględniając różnych zdolności majsterkowiczów podążania za banalnym opisem operacji w odpowiedniej kolejności – nigdy nie zrozumiem, jak można coś pominąć i spieprzyć). Wręcz utrzymuję, iż trzeba mieć wyjątkowo niską samoocenę i bać się techniki, by zrezygnować z tej wiedzy. Piję tu do osób, które smartfonami się interesują. Średnio ogarnięty szympans by dał radę.

  • Bartek Stolarek

   Powiedz. Mi prąd ja
   k to zrobić żeby to zagrali jakie programy i jak ustawić konkretnie to był b m ci wdzięczny bardzo..

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona