Ważne

Wkrótce już nie znajdziesz piosenki z TrackID. Będziesz musiał skorzystać z innej aplikacji

W Sklepie Play znajdziemy mnóstwo programów, umożliwiających rozpoznawanie muzyki, w tym m.in. Shazam, SoundHound oraz TrackID. Pierwszy z nich cieszy się największą popularnością, choć wielu użytkowników skarży się na dosyć wolne działanie. Drugi także ma bardzo dobre opinie. A trzeci? Trzeci wkrótce przestanie istnieć.

Wbrew pozorom, możliwość rozpoznania lecącej w tle muzyki to jedna z lepszych funkcji smartfonów. Już nie raz posiłkowałem się przeróżnymi aplikacjami, dzięki którym rozpoznałem dany utwór – choć w moim przypadku najczęściej były to piosenki, które kiedyś znałem, ale zapomniałem tytułów.

TrackID możemy znaleźć na każdym smartfonie Sony, bowiem to właśnie Japończycy są autorami tej aplikacji. Ale, jak już wspomniałem, można ją także pobrać ze Sklepu Play. Niestety, od razu po jej uruchomieniu, pierwsze, co teraz zobaczymy, to komunikat o tym, że wkrótce przestanie ona funkcjonować. A dokładniej 15 września. Dodatkowo, Sony poleca użytkownikom konkurencyjny produkt – Shazam.

Co jest powodem tego działania? Oficjalnie producent tłumaczy jedynie, że podyktowane jest to chęcią rozwoju działalności, a to czasami oznacza rezygnację z pewnych aplikacji. Możliwe jednak, że – o czym przekonałem się na własnej skórze – konkurencyjne programy radzą sobie z rozpoznawaniem piosenek znacznie lepiej (i robią to szybciej), a do tego oferują większą funkcjonalność i TrackID trochę od nich “odstaje”. A Sony może nie chcieć inwestować w tę usługę, ponieważ zwyczajnie może mu się to nie opłacać. Oczywiście to tylko moje domysły, prawdę znają tylko decydenci.

Niestety, oprócz konieczności “przesiadki” na inną aplikację i nauki jej obsługi od zera, z “wyłączeniem” TrackID wiąże się jeszcze jedno uniedogodnienie. Otóż lista odnalezionych utworów nie zostanie nigdzie zapisana, nie można też jej wyeksportować. Trzeba więc albo ręcznie ją przepisać, albo utworzyć sobie na przykład listę na YouTube.

Jak wspomniałem, alternatywą dla TrackID jest m.in. Shazam i SoundHound. Sony poleca tę pierwszą, ale może Wy też znacie jakieś inne aplikacje o tym samym przeznaczeniu? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Źródło: Android Police, własne

Komentarze

 • VenusTheGames

  1. można sobie ustawić widżeta google sound search (to chyba jest od aplikacji google a myśle ze kazdy ma ją
  2. shazam jest wbudowany w snapchat

  • sirrah777

   Snapchat to syf. Lepszy jest SNOW.

 • Krzysztof Łoziński

  Shazam mi działa kiepsko, track id sporo lepiej

 • Kuba Sojka

  Trackid bardzo dobra aplikacjia do odsłuchania piosenki na imprezie itp, niekasowac jej sony

 • gość

  Ja używam funkcji zawartej w aplikacji Google dzięki czemu nie muszę instalować dodatkowych aplikacji do jednego zadania

 • Korzystalem z Track ID na xperii, ale później już tylko Shazam. Latwość obsługi i możliwość podłączenia konta ze Spotify robi swoje. Poza tym o czym my mówimy odnośnie spowolnień w działaniu… bez przesady, te kilka sekund nikogo nie zbawi XD

  • Daniel

   Chodzi o to że aplikacja Shazam to wieli ciężki kombajn.

 • sirrah777

  Shazam to chyba najgorsza aplikacja do rozpoznawania muzyki jaką miałem okazję testować. TrackID ma najlepszy design i znajduje wg mnie najwięcej piosenek. Najczęściej wyszukuje japońskie i koreańskie, a wspomniana w artykule konkurencja najgorzej sobie z piosenkami w tych językach radzi. Dlatego to bardzo zła wiadomość :(

  • Kuba Sojka

   Aplikacja od Sony najlepiej radzi sobie z Japonskimi i koreańskimi piosenka ja ich szukam przez aplikację track id sony

 • Marcin

  Ja używam widżetu rozpoznawania muzyki od Google, chociaż przez długi czas używałem też Musixmatch Lyrics.

 • Jumperone

  Testowałem obie aplikacje na leżących obok siebie telefonach i Shazam wypadł dużo lepiej. Po ostatniej aktualizacji stał się jeszcze szybszy i dokładniejszy.

 • Sony

  W życiu nie używałem tej ani innej aplikacji, a mam ją od lat i tak naprawdę do teraz nie wiedziałem do czego ona służy

 • Piotr Kaczmarek

  Najlepiej działa bot do telegramu. Można od razu pobrać utwór lub obejrzeć teledysk.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona