Ważne

OmniVision prezentuje nowy, 16 Mpix sensor OV16B10 z PDAF i zHDR do flagowych smartfonów nowej generacji

Produkty OmniVision to obok propozycji z portfolio Sony najczęściej wykorzystywane przez producentów smartfonów sensory. Oferta amerykańskiej firmy wzbogaciła się właśnie o kolejny, 16 Mpix, OmniVision OV16B10.

Jest to – jak podaje producent – bardzo wydajny, energooszczędny sensor o wysokiej rozdzielczości, zaprojektowany z myślą o następnej generacji flagowych smartfonów. OmniVision OV16B10 zbudowano w oparciu o drugą generację architektury PureCel Plus-S pixel 1,12μ. Sensor ma także detekcję fazy (PDAF).

OmniVision OV16B10 oferuje również zHDR (z ang. zigzag high dynamic range), który w jednej klatce łączy krótką i długą ekspozycję, co pozwala zwiększyć zakres jasności przy jednoczesnym zminimalizowaniu tzw. ghost effect. Z kolei nowa architektura PDAF przekłada się na większą czułość i znacznie lepsze ustawienie ostrości w słabszych warunkach oświetleniowych.

W OmniVision OV16B10 wbudowano także specjalne rozwiązanie, dzięki któremu sensor potrafi “komunikować” się z żyroskopem, umieszczonym w smartfonie i odczytywać wykonywane przez niego pomiary – ma to na celu jeszcze bardziej poprawić efekty stabilizacji.

OmniVision OV16B10 można też stosować w podwójnych aparatach. Sensor obsługuje zapis zdjęć w RAW oraz potrafi rejestrować wideo w rozdzielczości 16 Mpix przy 30 klatkach na sekundę przy włączonym zHDR, a także materiały w jakości 4K2K przy 60 klatkach na sekundę, jak również w 1080p i 720p przy 120 klatkach na sekundę.

Źródło: OmniVision, OmniVision

Komentarze

 • Jakub Edward Kowalsky

  a tak z ciekawości w jakich najnowszych i tych starszych flagowych modelach albo tych że średniej półki użyto sensory OmniVision?? Bo jestem ciekawy jak wypadają na tle sensorów Sony i Samsunga a na Googlach znalazłem tylko iPhone i moto g4

  • galakty

   Praktycznie nikt z tyłu telefonu nie używa OV… Nawet chińczyki. Z przodu jeszcze się zdarzy i tyle. Dlatego rozbawił mnie tytuł “dla flagowców”, kurde, ciekawe jakich skoro nikt z OV nie korzysta :)

  • Street Fighter

   Pewnie nowe flagowce Oukitel uzywaja OmniVision. A powazniej: Pan Redaktor przepisywacz Grzegorz jest merytorycznym slabiaczkiem. Przepisuje bez zrozumienia i weryfikacji.

 • galakty

  “pixel 1,12μ” – przepraszam, ale taki rozmiar piksela miały budżetowce sprzed 3-4 lat.. Dzisiaj do gry we flagowcach wchodzą sensory z pikselami na poziomie 1,4 mikrona (Samsung), 1,25 to jest minimum (Honor, Huawei). Niech autor odpowie, jakie to flagowce użyją tego super sensora OV, skoro praktycznie NIKT nie korzysta z niego na tyle urządzenia, nawet chińczyki. Niektóre jedynie z przodu biorą OV bo taniej wychodzi. Chyba tylko Lenovo (i Moto) korzystają z OV.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona