Ważne

Złożenie wniosku o dowód przez internet będzie jeszcze prostsze i szybsze

W opinii wielu osób, wymiana dowodu osobistego wiąże się z koniecznością dwukrotnej wizyty w urzędzie: najpierw, aby złożyć wniosek, a potem, żeby odebrać dokument. Trzeba jednak im uświadomić, że przynajmniej tę pierwszą czynność można zrobić przez internet. I warto, ponieważ od teraz będzie to jeszcze łatwiejsze.

Oczywiście możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty przez internet nie jest samo w sobie nowością, gdyż da się to zrobić już od dawna, jednak aktualnie formularz jest – jak podano w oficjalnym komunikacie – prosty, bardziej intuicyjny, bardziej przejrzysty i ma wersję mobilną. To ostatnie oznacza, że uzupełnić go będzie można również na smartfonie czy tablecie, czyli nawet w autobusie w drodze do pracy.

Ministerstwu bardzo zależy na tym, aby rozpowszechnić wśród obywateli tę formę wnioskowania o dowód osobisty, ponieważ według szacunków, tylko w tym roku do urzędu zgłosi się aż osiem milionów osób. Pięciu milionom upłynie 10-letni okres ważności dokumentu, natomiast pozostałe trzy miliony go zgubią, zniszczą lub zostanie im on ukradziony, więc będą musieli wyrobić nowy.

Aby złożyć wniosek przez internet, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, kliknąć w odpowiednie miejsce (nie da się go przeoczyć, uwierzcie), a następnie zalogować się Profilem Zaufanym i postępować według instrukcji. Użytkownik musi jedynie zaznaczyć powód, dla którego wnioskuje o nowy dowód, wybrać urząd, w którym zamierza go odebrać oraz dodać zdjęcie. Tyle.

Jeżeli ktoś natomiast zastanawia się, co to jest Profil Zaufany, niech zajrzy na tę stronę – wszystkiego się z niej dowie, łącznie z tym, jak go założyć.

Źródło: Interia

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona