Ważne

Złożenie wniosku o dowód przez internet będzie jeszcze prostsze i szybsze

W opinii wielu osób, wymiana dowodu osobistego wiąże się z koniecznością dwukrotnej wizyty w urzędzie: najpierw, aby złożyć wniosek, a potem, żeby odebrać dokument. Trzeba jednak im uświadomić, że przynajmniej tę pierwszą czynność można zrobić przez internet. I warto, ponieważ od teraz będzie to jeszcze łatwiejsze.

Oczywiście możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty przez internet nie jest samo w sobie nowością, gdyż da się to zrobić już od dawna, jednak aktualnie formularz jest – jak podano w oficjalnym komunikacie – prosty, bardziej intuicyjny, bardziej przejrzysty i ma wersję mobilną. To ostatnie oznacza, że uzupełnić go będzie można również na smartfonie czy tablecie, czyli nawet w autobusie w drodze do pracy.

Ministerstwu bardzo zależy na tym, aby rozpowszechnić wśród obywateli tę formę wnioskowania o dowód osobisty, ponieważ według szacunków, tylko w tym roku do urzędu zgłosi się aż osiem milionów osób. Pięciu milionom upłynie 10-letni okres ważności dokumentu, natomiast pozostałe trzy miliony go zgubią, zniszczą lub zostanie im on ukradziony, więc będą musieli wyrobić nowy.

Aby złożyć wniosek przez internet, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, kliknąć w odpowiednie miejsce (nie da się go przeoczyć, uwierzcie), a następnie zalogować się Profilem Zaufanym i postępować według instrukcji. Użytkownik musi jedynie zaznaczyć powód, dla którego wnioskuje o nowy dowód, wybrać urząd, w którym zamierza go odebrać oraz dodać zdjęcie. Tyle.

Jeżeli ktoś natomiast zastanawia się, co to jest Profil Zaufany, niech zajrzy na tę stronę – wszystkiego się z niej dowie, łącznie z tym, jak go założyć.

Źródło: Interia

Komentarze

 • CezaR

  Dobrze że powoli ale do przodu idą sprawy z cyfryzacją urzędów.
  Ja od kiedy mam konto internetowe w banku, przestałem chodzić na pocztę i stać w kolejkach by opłacać rachunki, możliwość sprawdzenia danych w PUE ZUS, ostatnio mam tez możliwość sprawdzenia swoich punktów karnych dzięki profilowi zaufanemu założonemu własnie za pomocą konta w banku, nie zapominajmy też o możliwości od dawna wysłania online corocznego rozliczenia podatku PIT, wiec wniosek o dowód traktuje jako kolejne ułatwienie i czekam na kolejne tego typu “nowości” w naszym kraju! :)

  • 2451

   Również korzystam, tylko trochę irytująca jest mała ilość urzędów obslugujacych sprawy online. Mogłem się dopisać do listy wyborców podczas głosowania w jakiejś dziurze w świętokrzyskim, a w Warszawie już nie.

 • Kuba Sojka

  No fajnie i nareszcie w końcu dokumenty prywatne będą internecie dowód osobisty, inne rzeczy

  • Buka37

   Google wie więcej o tobie niż ty sam, więc dla mnie to wszystko jedno.

  • VMortens

   Prędzej wypłyną od jakiegoś dostawcy usług GSM, lub kredytodawcy, którzy to namiętnie kserują wasze dowody. Zaręczam, że kopie tych baz danych już dawno znalazły się w niepowołanych rekach…

 • Michał P

  Prawa wyborcze w Polsce ma 27 mln obywateli.
  Czyli z dobrym przyblizeniem tyle osób ma dowody osobiste.
  Naprawdę aż co 10 dorosły obywatel co roku traci dowód przed upływem ważności?
  Druga kwestia.
  DO stanie się za chwilę dokumentem zawierającym bardzo wiele danych o właścicielu. Czy naprawdę procedura którą przechodzi się powiedzmy 6-7 razy w życiu musi być maksymalnie uproszczona? Może jednak lepiej jeśli wnioskodawca zostanie zweryfikowany przez drugiego człowieka – w tym przypadku urzędnika?

  • VMortens

   Ta weryfikacja następuje podczas tworzenia profilu zaufanego i nie ma absolutnie żadnego powodu, by ją mnożyć ponad miarę. Niektórzy ewidentnie uwielbiają mnożyć biurokrację – zgaduję, że kolega z urzędniczej rodziny?
   Tymczasem w takiej Irlandii, paszport załatwia się pocztą (sic!), nie ma możliwości osobiście. Osobiście potwierdza się tylko zdjęcia, szczegóły z dokumentów i podpis na lokalnym posterunku Gardy (policji). Można go odebrać w biurze wydawczym, lub otrzymać pocztą do domu. Działa to świetnie.

   • Michał P

    No właśnie. Zdjęcie potwierdzasz osobiście a nie przez smartfona. Zresztą, w zasadzie wszystkie dokumenty tożsamości zaraz będą zawierały dane biometryczne

 • kawak

  25 maja składałem taki wniosek.. I ku..a do tej pory nie dostałem numeru wniosku.. Nawet nie wiem czy ktoś w urzędzie miasta to przeczytał.. W całego serca odradzam!!! Po kontakcie z helpdesk epuap.. odpowiedzieli mi, że oni nie są od załatwiania spraw a są tylko pośrednikiem…

  • VMortens

   I to dokładnie pokazuje jak faktycznie Ministerstwu zależy i jacy ludzie tam pracują.
   Czy powinniśmy być zaskoczeni?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona