Ważne

Zamierzasz starać się o wizę do USA? Zadbaj o profile na portalach społecznościowych

Facebook przypomniał mi dziś, że równo trzy lata temu, mniej więcej o tej porze, wyszłam z konsulatu USA w Krakowie, zadowolona z przyznania wizy (która w tamtym czasie potrzebna mi była, aby udać się z Samsungiem na premierę nowych tabletów, a później przydała się jeszcze kilka razy). I w sumie połączenie Facebooka i wizy idealnie dziś pasuje, bo okazuje się, że… ubiegając się o wizę warto będzie zadbać o swoje profile na portalach społecznościowych. Tak, poważnie. Takie jest nowe zarządzenie rządu Trumpa.

Od polityki staram się trzymać z daleka. Ale doskonale pamiętam te wielokrotne zapewnienia, że “już za jakiś czas” Polacy będą mogli podróżować do Stanów bez wiz. Cóż, lata mijają, a obietnice dalej zostają bez pokrycia. I nie chcę być złym prorokiem, ale pewnie tak już zostanie. Zwłaszcza teraz, gdy nowy prezydent mocno zaostrza politykę wjazdu do swojego kraju. Jednym z tych zaostrzeń jest kolejny sposób weryfikacji osób ubiegających się o wizę, na podstawie której można wjechać na teren USA.

Osoby, które miały okazję wypełniać wniosek o amerykańską wizę, doskonale wiedzą, jak obszerny i szczegółowy jest to kwestionariusz. Teraz dołączyły do niego kolejne pytania, mające na celu maksymalną weryfikację osób ubiegających się o możliwość przebywania na terenie Stanów Zjednoczonych. We wniosku czytamy, że brak odpowiedzi na każde pytanie nie musi wykluczać przyznania wizy, gdyż jest on rozpatrywany w całości, ale może przedłużyć cały proces.

Co ciekawe, nowy wymóg w zakresie ujawniania informacji o mediach społecznościowych, w postaci adresów kont w Social Media użytkowanych w ciągu ostatnich pięciu lat, nie jest jedyną nowością, która została wprowadzona. Oprócz niej, w nowym wniosku wizowym trzeba podać również wszystkie adresy zamieszkania z ostatnich 15 lat oraz… 15-letnią historię podróży zagranicznych (łącznie z datami, długością pobytu i odwiedzonymi miejscami).

Na szczęście, ów kwestionariusz nie jest obligatoryjny i, póki co, został zatwierdzony do użytku wyłącznie przez kolejne pół roku. Oznacza to, że dodatkowe informacje, o których pisałam powyżej, będą wymagane tylko wtedy, gdy urzędnicy konsularni stwierdzą, że są dla nich konieczne w celu potwierdzenia tożsamości osoby ubiegającej się o wizę. Co to oznacza w praktyce? Tak naprawdę nie wiadomo, choć ja interpretuję to jako dodatkową kontrolę wyrywkową.

Jak wygląda dodatkowy kwestionariusz dla osób ubiegających się o wizę do USA, możecie zobaczyć tutaj.

źródło: techcrunch, reuters

Komentarze

 • Technologiczny Łukasz

  Dobra, a co jak ktoś nie ma kont na FB, Insta, Twitter itd.?
  Ja akurat mam, ale znam osoby, które nie mają.

  • Wojciech Wit Gruszczyński

   No cóż,. może wtedy wpisuje się “brak”?

   • Technologiczny Łukasz

    Może tak

 • Technologiczny Łukasz

  Po co im to wszystko? Jeszcze adresy e-mail z ostatnich 5 lat, po co?

 • Łukasz

  Kobiety mają dużo mniej pytań we wniosku (przynajmniej w zeszym roku tak było). A o wizę nie jest wcale tak ciężko, przynajmniej ja nie znam nikogo kogo odesłali z kwitkiem.

  • Paweł

   Ja znam niestety dwie osoby, choć mogę powiedzieć, że wiem czemu nie dostały ;)

 • GieKa

  NK czy Grono też można podawać? :D

  • tabletowo.pl

   I inne wymarłe portale też ;D Po tym weryfikują wiek.

 • 2451

  Ja tam nie mam zamiaru jechać dopóki nie zniosą wiz. Nie dostaną moich dolarów :-)

 • Arthur

  Czy wizyty w innych układach planeternych też trzeba wpisywać?

 • nieładnie

  Tak właśnie wygląda ciąg dalszy znoszenia wiz dla Polaków. Nie wybieram się tym bardziej, iż dany kraj sygnalizuje, że nie jest przyjazny (walka z terroryzmem w tym wypadku nie ma zastosowania/wytłumaczenia). Banki, do których dołączył również jeden polski, żądają również wglądu do naszych kont społecznościowych w wypadku składania wniosku o kredyt/pożyczkę. Posiadanie jednego znajomego niewywiązującego się ze spłat kredytów, dla banku jest sygnałem, że możemy mieć podobne nawyki co nasz przyjaciel – czyli odmowa. Jak na razie, wystarczy zaznaczenie – brak FB i innych wynalazków. Nie pisze dalej – bo to nie aw czy sw.

 • neo

  inwigilacja pełną gębą

  • tabletowo.pl

   To jednak nie mają tych danych i trzeba im przepisywać? :O

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona