Ważne

W Korei Północnej tak bardzo lubią Apple, że iPady produkują sobie sami

W Korei Północnej pojawił się na rynku nowy tablet. Choć inspiracja sprzętem Apple to częste zjawisko, tym razem nie podjęto żadnej próby odróżnienia produktu od popularnych modeli amerykańskiej firmy. Tablet nazywa się “Ryonghung IPad” i został opisany w nowym wydaniu północnokoreańskiego biuletynu Foreign Trade.

Sprzęt wyposażony jest w czterordzeniowy procesor 1,2 GHz, 1 GB RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. Ma do tego złącze na kabel HDMI i dołączaną klawiaturę. Firma, która produkuje to cudo techniki to Myohyang IT Company.

Reklama zawiera informację o tym, że “IPad został doceniony na krajowym festiwalu science-fiction oraz konferencji na temat produktów narodowej własności intelektualnej.”. Trudno stwierdzić, jak dalece wspomniana myśl intelektualna była oryginalnie własnością Korei Północnej.

Tablet ma preinstalowaną aplikację diagnostyczną, przypominającą WebMD, która według zapewnień producenta, “może zdiagnozować do 1200 dolegliwości” bazując na zestawie symptomów wyliczanych przez użytkowników, którzy chcieliby dowiedzieć się, co im dolega. Jego opis sugeruje, że może obsługiwać nawet 40 aplikacji (!) i świetnie nadaje się do przeglądania treści oraz pracy biurowej. Ma też dostęp do sieci (być może dzięki wbudowanemu modemowi).

Nikt nie wie, jaki system zarządza tabletem Ryonghung IPad, jednak poprzednie modele wydane w Korei Północnej mogą sugerować, że najpewniej jest to jakaś silnie okrojona wersja Androida lub Linuxa.

To nie pierwszy tablet wyprodukowany w Korei Północnej, choć sprzęty tego typu pojawiają się tam niezwykle rzadko. Po raz pierwszy jednak Koreańczycy z północy pokusili się o przywłaszczenie sobie nazwy iPada.

View post on imgur.com

Aktualny przywódca państwa, Kim Jong-un, najwyraźniej uwielbia Apple, podobnie jak jego ojciec, Kim Jong-II. Ten ostatni używał podobno 15-calowego Macbooka Pro, zaś jego syn był widziany przy biurku z komputerem iMac w 2013 roku. Dwa lata później w kraju zaprezentowano bardzo podobny sprzęt, a następnie wydano system Red Star 3.o, którego interfejs przypominał… tak, Mac OS X.

Północnokoreański “iMac”

Teoretycznie Apple ma prawo bronić swojego znaku towarowego w Korei Północnej. W końcu państwo to jest od 1966 roku sygnatariuszem Protokołu Madryckiego – międzynarodowego porozumienia regulującego używanie znaków towarowych. Apple najpewniej uda jednak, że nic się nie stało – po co narażać się Kim Jong-unowi?

źródło: Mashable

Komentarze

 • Kamień do kiszenia kapusty

  Można się naśmiewać. Mają embargo, muszą robić sami
  Gdzie w Polsce robi sie nowoczesne sprzęty? W PRL było podobnie jak w Korei

  • Vallenrod

   Ty chyba sie urodziles sporo po zmianie systemu. Bylo zle ale na pewno nie podobnie.

   • Mały

    Ale ze sprzętem było podobnie. Produkowało się komputery Unipolbrit zamiast Spectrum i Kajtka jako polskiego Walkmana. Wcześniej grę tv typu pingpong i strzelanie. Jakby poszukać to znalazłoby się więcej takich podróbek.

    • Vallenrod

     Ja juz bylem dorosly za komuny i nie slyszalem o wyrobach o ktorych wspominasz . wtedy dopier sie sprowadzalo desktops z zachodu bo polskie komputerry byly wielkosci szafy i prywatnie nikt nie mogl ich kupic.

     • Ian

      Nie słyszałeś, bo to było “spod lady’, zbyt małe serie produkcyjne. . Ale rzeczywiscie przemysł wypuszczał podróbki walkmanów, gier wideo, czy ZX Spectrum.

     • Vallenrod

      Jaki przemysł w którym roku?

     • Ian

      Jak to jaki? Nasz. Lata 70-90
      Wpisz sobie w google – tutaj nie można linkować

      TVG-10
      Unitra PS-101 Kajtek
      Elwro 800 Junior

     • Vallenrod

      W połowie lat 80 juz mnie nie było w Polsce wiec nie mogłem się spotkać z tymi produktami.Elvro bylo produkowane w tak małych ilościach ,ze można to nazwać chalupnictwem. Nie mogę znaleźć info tvg -10 ale to nie ważne bo nie można tych prób z tak mała ilością brać poważnie.

  • Lump

   Ale oni nie robią sami i nie mają embarga. Owszem kraje zachodu nalozyly takowe ale Chiny nie, a tamtejsze cuda to conajwyzej wkladane w obudowy chińskie standardowe produkty.
   Propagandę mozeszsobie odpuścić. Liczą się fakty. Zresztą nawet kraje zachodnie nie nalozyly embarga bez powodu więc są sami sobie winni.

  • Ian

   Nie robią sami. Zamawiają w Chinach, wbrew pozorom wcale nie są zamknięci na świat.

 • pepe444

  W Korei Północnej robi się tablety, a w Polsce, gdzie kiedyś stało Cemi, robiło układy scalone i miało całą technologię na ówczesnym światowym poziomie, teraz stoi Galeria Mokotów, która sprzedaje chińskie pierdoły, a zyski z tej sprzedaży trafiają do Niemca, Francuza, Anglika, oraz do małej grupki beneficjentów likwidacji polskiego przemysłu.

  • Lump

   Nie robi się tabletów. Ta produkcja jest na tej samej zasadzie co polska Manta, Kruger & Matz czy Goclever…
   To chińskie produkty na zamówienie z lokalnym OS. Z tą malostkową narodowa fobią to raczej się schowaj bo równie dużo my mamy zysków na Niemcach co oni na nas. Ale to taka papka by porwać niezbyt bystry ludek jak widać skuteczna.
   Na marginesis to przemysł roontowala komuna bo jak die skończyła to był tak niedofinansowany, zacofany i zadłużonych, że miał wartość ujemną. To że ktoś coś z a ten obraz rozpaczy coś zapłacił to było chyba największa akcja harytatywna w dziejach po planie Marshalla.

   • pepe444

    Tak, my też mamy w Niemczech swoje montownie, sieci polskich supermarketów, banki, telekomy, a w Polsce mamy wielką hurtownię wszystkiego i zaopatruje się u nas cała Europa.
    Weź się ogarnij, wyłącz ten Onet i TVN, uwierzyłeś, że jesteś z bystrzejszego “ludku”, ale to tylko jedno z wielu kłamstw, które ci sprzedali.

    • Hahacz

     Ale o co ten ból dupy? Do czego Polskę porównujesz, do jednego z czołowych gospodarek na tym globie? Oprzytomnij. Ja nie mam wątpliwości, że Polska na zbliżeniu do Zachodu zyskała bardzo dużo. Idź się żalić gdzie indziej.

  • Ian

   CEMI produkowało prymitywne układy, których projekty “zdobywał” wywiad.
   Nie wiem skąd się bierze ten debilny mit potęgi PRL.

   Polski przemysł obecnie jest jednym z najbardziej nowoczesnych, w przeciwieństwie do socjalistycznego skansenu. Kiedy upadł PRL nie mieliśmy żadnego konkurencyjnego na światowym rynku produktu.

   • ali

    Polski przemysł do zaplecze biedronki i lidla z wózkami kółkowymi, reszta to montownie zagranicznych firm, nasze można policzyć na palcach 1 ręki

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona