Samsung schodzi jeszcze “niżej” – będzie produkował procesory w 4-nm procesie technologicznym

Samsung jest jednym z liderów na rynku układów scalonych. Koreańczycy przekonują nas regularnie o tym, że traktują ten biznes naprawdę poważnie i cały czas czynią kolejne inwestycje, aby móc zaoferować swoim klientom jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania. Producent ogłosił, że zamierza produkować procesory również z wykorzystaniem 4-nm procesu technologicznego.

Aktualnie to 10-nm litografia święci triumfy i niewykluczone, że będzie to robić dłużej niż jeden rok. Samsung w zapasie ma bowiem aż trzy technologie: LPE (Low-Power Early), LPP (Low Power Plus) oraz FinFET LPU. Na razie tylko ta pierwsza wykorzystywana jest na masową skalę. Druga zacznie być dopiero w czwartym kwartale 2017 roku. Trzecia natomiast jeszcze później, bo w 2018 roku.

Jednocześnie Samsung przygotowuje się do wdrożenia bardziej zaawansowanych procesów: 8-nm LPP7-nm LPP, 6-nm LPP, 5-nm LPP, a nawet i 4-nm LPP. Pierwszy z ww. jest niejako lekkim “ulepszeniem” 10-nm LPP, ale dopiero drugi z ww. jest prawdziwą rewolucją, ponieważ jako premierowy wykorzystywać ma litografię EUV (z ang. Extreme Ultra Violet).

Kolejny, ogromny skok dokona się w 4-nm procesie LPP, ponieważ będzie się on opierać na nowej strukturze MBCFET (z ang. Multi Bridge Channel FET). Jest to unikalna technologia Samsunga GAAFET (z ang. Gate All Around FET), pozwalająca “przezwyciężyć” ograniczenia litografii FinFET.

Oczywiście jeszcze trochę wody w rzece upłynie zanim Samsung zacznie stosować ww. rozwiązania na szeroką skalę, jednak Koreańczycy już teraz zapowiedzieli, że mają zamiar to zrobić.

Źródło: Samsung

Komentarze

 • Ostry134

  Jeszcze trochę i będą robić procesory w 0,5 nanometrowej litografii

 • stark2991

  Ciekawe co zrobią gdy dojdą do 1nm i trzeba będzie w końcu powiedzieć światu że to było tylko tak umownie nazwane i granica krzemu jest jeszcze daleko :)

  • Marcin

   nano, piko, femto, atto, zepto, yocto…

   • 2451

    grafen ;-)

   • Poniżej 0.2nm nie zejdą, bo to już wiekości pojedynczych atomów.

 • Realista

  Z tekstu wynika, że Samsung chce, a nie że już może. Czyli chcą, kiedyś tam, w odległej przyszłości, produkować procesory w 4-nm procesie technologicznym. Tak może powiedzieć każdy.

  • A jednak nikt inny, poza Samsungiem, takich deklaracji nie składa ;) Ale mimo wszystko trzeba brać pod uwagę ewentualne problemy z wdrożeniem na masową skalę tych rozwiązań. Bo testy to jedno, a masowa produkcja to już zupełnie inna bajka.

 • Barilla

  Samsungowe “10nm” to marketingowy bełkot i w praktyce jest mniej gęsto upakowane niz 14nm Intela – just sayin…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona