Ford aktualizuje swoje samochody i dodaje w nich obsługę Android Auto i Apple CarPlay

Pamiętam zachwyt, który przeżywałem, gdy pierwszy raz jechałem samochodem z elektrycznie opuszczanymi szybami czy nawet radiem obsługującym płyty CD. Technicznie rzecz biorąc należę do prawie najmłodszej części pokolenia Y, więc wyobrażam sobie, że czytelnicy starsi ode mnie pamiętają jeszcze samochody, które ja kategoryzuję jako antyki. Współczesne auta z tamtymi mają wspólne chyba tylko koła, wycieraczki i silnik, bowiem teraz nikogo nie dziwi coś takiego, jak aktualizacja oprogramowania samochodu. Właśnie taką aktualizację przeprowadził Ford, implementując tym samym w niektórych modelach obsługę Android Auto i Apple CarPlay.

Oczywiście nikogo nie powinno zdziwić, że aktualizacja ta nie dotyczy wszystkich samochodów ze stajni Forda, ale nie jest to też aktualizacja dotycząca tylko jednego modelu w najdroższej wersji wyposażeniowej. Dotyczy ona bowiem wszystkich aut wyposażonych w system Ford SYNC 3, który umożliwia sterowanie głosowe takimi funkcjami, jak odbieranie i wykonywanie połączeń, odczytywanie wiadomości SMS czy też sterowanie muzyką. W tej wersji, użytkownik posiada także do dyspozycji kolorowy ekran dotykowy na 8-calowym ekranie oraz funkcję AppLink. I w gruncie rzeczy, aktualizacja tyczy się właśnie tej ostatniej.

Ciekawe, czy wyświetla się komunikat “przed rozpoczęciem aktualizacji upewnij się, że Twój samochód jest zatankowany do pełna” ;)

Zacznijmy jednak od początku – co zrobić, aby zainstalować aktualizację? Spokojnie – nie trzeba jechać do mechanika – odbywa się ona OTA, czyli over-the-air. Najprościej rzecz ujmując – bezprzewodowo, przy użyciu sieci Wi-Fi. Oczywiście jeśli chcecie, możecie zrobić to klasycznie i podjechać do autoryzowanego dealera Forda lub przy użyciu pamięci USB, ale… nie uważacie, że wtedy to straciło by cały urok? ;)

Aktualizacja, o której mowa w dzisiejszym wpisie, umożliwia użytkownikowi połączenie samochodu z aplikacją Android Auto lub Apple CarPlay. Dzięki temu poszerzy się nieco funkcjonalność komunikacyjna samego pojazdu, ale – przede wszystkim – znajdujący się na desce rozdzielczej ekran umożliwi obsługę aplikacji znajdujących się na smartfonie. Waszą ulubiona nawigacja, odtwarzacz muzyki czy też podgląd wiadomości SMS (choć to lepiej sprawdzać podczas postojów) będzie można wywołać za pomocą ekranu dotykowego lub komend głosowych.

Zabrzmi to śmiesznie, ale jeśli macie samochód z systemem Ford SYNC 3 to biegnijcie do garażu i sprawdźcie, czy Android Auto (czy też Apple CarPlay, jeśli macie iPhone’a) działa jak należy. Może nawet oprócz kilku informacji chcielibyście podzielić się jakimś zdjęciem? ;)

źródło: VentureBeat, Ford; źródło grafiki głównej: Pexels

Komentarze

 • oprogramowanie w autach to padaka, w tesli i innych podobnych autach jeszcze ujdzie ale taki ford, mercedes, bmw to słabe, zamknięte systemy które jak producent porzuci tak kolorowo nie będzie

 • Janina “Żanet” Żanet

  DLA Podròżujących czesto, zawsze takie gadżety i nowości są ważne i przydatne

  • anemusek

   Nie są. Szczególnie w wydaniu Forda.

 • Olx

  Sync 3 jest na wyposażeniu Fordów dopiero od 2017 roku, więc żaden cymes. Właściciele rocznych aut zostali z ręką w nocniku.

  • Ven

   O czym ty człowieku mówisz? Nie nasz pojęcia to lepiej się nie wypowiadaj. Sync 3 jest w forach od 2 kwartału 2016r.

   • Ven

    Nie masz* i Fordach* coś klawiatura zawiodła.

    • Buka37

     Ziom jest takie coś jak edycja komentarza xD

     • Paweł

      Chyba nie dla anonimów :(

   • anemusek

    W Europie od trzeciego w wypadku Mondeo, S-Max i Galaxy (w reszcie modeli w późniejszym terminie) ale czy to coś zmienia? Dalej właściciele rocznych aut zostali z ręką w nocniku.
    Stare przysłowie, a właściwie dwa dalej aktualne.

  • vrd

   Mam Mondeo kupione 09.2016 i ma Sync 3 oraz działające Android Auto od pierwszego dnia więc się mylisz. Nie rozumiem też tego newsa – ktoś chyba coś pomieszał

   • Paweł

    Najwyraźniej nie wszystkie taką funkcję miały. Nie jeżdżę Fordem z 2016, więc nie jestem w stanie tego określić – muszę polegać na zaufanych źródłach :)

 • Fedurrr

  Mam sterowanie glosowe odczytywanie głosowe sms czy tam dzwonienie w leciwym fiacie bravo. Mp3 z pena czy utwory z cd wole przelaczac klawiszami na kierownicy to samo wole na postoju zmieniac opcje niz sie zastanawiac jaka komende podac jest to wygodniejsze i szybsze. Odczytać sms smialo mozna ale nie zawsze sie chce by inni w aucie znali tresc moich wiadomosci. Dzwonienie sie przydaje a gps najdokładniejszy to jednak w komurce wiec wydanie forda o ile da sie z smartfona na ekran wrzucic nawigację i yanosika razem to super sprawa. No i mamy wybor jaka nawigacje z mapami swojej ulunionej firmy chcemy uzuwac.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona