13 powodów – co przyniesie nam drugi sezon?

13 powodów rozniosło się echem po całym świecie. Niektórzy z oburzeniem patrzyli na bezpośrednie sceny, a inni przytakiwali przesłaniu i wyraźnemu dotykaniu trudnych tematów, o których większość z nas wręcz boi się rozmawiać. Kiedy dyskusje o nim trochę przycichły, twórcy ogłosili, że wracają z kolejnymi epizodami. Niedawno dowiedzieliśmy się sporo nowego o drugim sezonie. Przyszedł czas, żeby zebrać wszystko w jedno miejsce i zastanowić się, co będzie działo się po tej z pozoru zakończonej historii.

Większość wiedzy na tematu drugiego sezonu media czerpią z wywiadu Entertainment Weekly z Brianem Yorkeyem. Twórca 13 powodów wypowiadał się kilkukrotnie o chęci rozwinięcia niedokończonych wątków, ale nigdzie nie powiedział aż tak dużo. Redakcja zadała mu kilka trafnych pytań, a Brian nie omieszkał doprawić swoich odpowiedzi kilkoma soczystymi detalami. Dzięki temu wywiadowi powoli kreuje się w naszych głowach wyobrażenie drugiego sezonu.

Poniższy tekst będzie zawierał spoilery pierwszego sezonu 13 powodów.

Hannah powróci w drugim sezonie?

Temat śmierci Hannah dalej będzie jednym z głównych wątków w kolejnych odcinkach. Co najważniejsze, dojdzie do procesu. Państwo Baker dostali taśmy nagrane przez swoją córkę. Wszelkie wydarzenia w sądzie będą prowadziły do odpowiedzenia na pytania, na które chyba nikt z nas nie ma jasnej odpowiedzi. Kto jest odpowiedzialny za samobójstwo Hannah? Nielogiczni i bezmyślni w swoich działaniach pracownicy szkoły czy środowisko, w jakim żyła? Może po prostu każdy mały problem, każdy zawód, smutek i rozczarowanie, po części przyczyniły się do takiego obrotu wydarzeń. Czy naprawdę można znaleźć w tych taśmach jednego winowajcę?

Cliffhangery zostaną rozwikłane

Dodam od siebie, że serial pozostawił więcej nierozwiązanych wątków, niż mogłoby się z początku wydawać. Wyjazd Justina wyglądał na zwykłą ucieczkę, a nawet niedopowiedzianą końcówkę z Alexem w roli głównej można po prostu przemilczeć. Jeżeli zastanowić się jednak nad tym odrobinę głębiej, serial wydarzeniami blisko finału jasno dawał do zrozumienia, że dopiero się rozkręca. Tyler najwyraźniej chce rozstrzelać całą swoją szkołę, Bryce ma na tyle dużo pieniędzy, żeby uciec od konsekwencji, a chodzącą niewiadomą jest Tony, o którym tak naprawdę nic nie wiemy.

Już przy pierwszym pytaniu wywiadu Brian Yorkey powiedział, że pod koniec pierwszego sezonu chciał kontynuować tę przygodę. Udało mu się zbudować bardzo wiarygodne postaci i podejść do problemów na tyle blisko, żeby wywołać kontrowersje na całym świecie. Jak sam twierdzi, pokochał swoich bohaterów. Taśmy mają być jedynie początkiem całej historii, a ich brak nie zmieni wiele w charakterze całego serialu. Wygląda na to, że Brian chce jeszcze dalej brnąć w rozpoczęte wątki i odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie błądziły po głowach widzów podczas pierwszego sezonu.

Wciąż obyczajowo

Najważniejszym dla mnie elementem wypowiedzi Yorkeya jest fakt, jak dobrze zdaje sobie sprawę z najmocniejszych stron swojego serialu. 13 powodów dalej będzie skupiać się na nastolatkach, ich dojrzewaniu. Na tym, jak chłopcy stają się mężczyznami, jak traktują kobiety i co powinno się w tych kwestiach zmienić. Zbudował do tego wyraźne i wiarygodne postaci, udało mu się wpleść kilkanaście różnych wątków w jedną, 13-odcinkową produkcję. W drugim sezonie ten czas poświęcony na osobiste historie, zerwania i romanse będzie owocował. Mając do dyspozycji bohaterów, którzy zapisali się już w pamięci widzów oraz zaufanie producentów, można dużo swobodniej przedstawiać swoje myśli.

Serial Briana to przede wszystkim produkcja obyczajowa. Brakuje na rynku takiej odwagi, jaką widać w produkcji 13 powodów. W kinie wiele rzeczy jest pomijanych, a sceny zostają ucinane w odpowiednich momentach, żeby nie wzbudzać większych kontrowersji. Tymczasem nowy hit Netfliksa pokazuje wszystko czarno na białym i właśnie dlatego tak dobrze spełnia swoje zadanie, o którym opowiadają bohaterowie w „Beyond the Reasons”.

Jeżeli ktoś widział już serial, zobaczcie sobie półgodzinny materiał o 13 powodach. Aktorzy, twórcy i producenci mówią o tym, co kupiło ich w scenariuszu, co chcieli przekazać tym projektem i wypowiadają się na poruszane w produkcji tematy.

Sprawdzone metody

Zmieni się narracja, nagrane przez Hannah kasety będą już tematem drugorzędnym, ale na ich miejsce wejdzie inna analogowa technologia, którą, jak żartobliwie w wywiadzie określił Brian, będą musieli googlować 13-latkowie. Ponadto dalej będziemy mieli do czynienia z retrospekcją. Proces przywróci wspomnienia licealistów i da im szansę na opowiedzenie własnych historii.

Słyszałem od niektórych osób zarzuty, że serial pokazuje tylko jedną perspektywę. W pewnym momencie większość po prostu przyznaje się do wspominanych na kasetach czynów i próbuje o nich zapomnieć. A co, jeżeli niektórzy mają coś na swoją obronę? Może ta sama historia z ich oczu będzie wyglądać nieco inaczej, pokaże go w innym świetle. Drugi sezon będzie dobrym miejscem na takie pytania.

Przed Brianem Yorkeyem stoi trudne zadanie. Stworzył serial, którego premiera echem rozniosła się po całym świecie. Niedługo po premierze 13 powodów zostało opatrzone komentarzem zapowiadającym bezpośrednie sceny i ostrzegającym przed jego treścią. Wokół produkcji zebrała się nie lada opozycja, na której czele stała Nowa Zelandia. Wiele ludzi kwestionowało sposób pokazania samobójstwa w serialu nie tylko jako brutalny, ale również nieunikniony, jakby nie było dla Hannah żadnego innego rozwiązania.

Na początku obawiałem się drugiego sezonu i miałem wątpliwości, czy nie lepiej po prostu na niedokończone wątki spuścić zasłonę milczenia. Większość produkcji traci na takich kontynuacjach. Efekt oryginalności i bezpośredniości znika, a zastępuje go zwykły serial obyczajowy, psując również wrażenia, jakich dostarczył pierwszy sezon. Im bardziej jednak zainteresowałem się tematem, tym mocniej byłem przekonany, że potrzebujemy takiego serialu. Reżyser sprawia wrażenie świadomego własnych zalet i tego, co chciałby zmienić daną mu szansą. Nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość, śledzić Netfliksa i czekać na nadchodzącą w 2018 roku premierę.

Komentarze

 • Meretycz

  Szczerze mówiąc pierwsze słyszę. O czym to?

  • O nastolatce, która popełniła samobójstwo, a wcześniej nagrała kilka kaset z wiadomościami dla swoich kolegów z liceum, na których opowiada dlaczego to zrobiła i kto jest winien jej śmierci – kasety trafiają tylko do tych osób, które są na taśmach.

   • Meretycz

    Czyli w sumie nic dla mnie, ale pomysł w sumie bardzo oryginalny i porusza ważny problem. Czemu to budzi takie kontrowersje? Wykonanie marne, czy ludziom się wydaje, że jak się przemilczy takie tematy to one znikną?

    • plebann

     Kontrowersje przez bezpośredniość niektórych scen (samobójstwo bohaterki czy też sceny gwałtu).
     Wykonanie niezłe (mogło by być lepsze).
     Tematyka na pierwszy rzut oka zupełnie średnia, ale pomimo młodzieńczości bohaterów to jest kawał dobrego serialu. Polecam dać mu szansę (ale niestety trzeba się przebić przez co najmniej 2 odcinki).

     • Meretycz

      To po prostu nie dla mnie. Mi ciśnienie przy czytaniu gazety skacze – i to mimo tego, że omijam teksty o politykach, nie będę się nakręcał dodatkowo serialem.

     • plebann

      Ciekawe, nigdy nie pomyślałem o tym pod tym kątem.

 • GieKa

  Czy Tabletowo planuje jakieś artykuły kulinarne? :D

 • dred

  Serialowo od dzis?

 • bb

  Chcecie z siebie zrobić spidersweb albo antyweb? Może jeszcze będziecie pisać na tematy polityczne ?

  • 2x nie

   • Technologiczny Łukasz

    Kasiu, a jak radzisz sobie z testowaniem 6 smartfonów i jednego ultrabooka?

    • Zenbook 3 jest mój, więc najnormalniej w świecie na nim pracuję – jutro będzie recenzja, na którą nie mam czasu od… 3 miesięcy.

     A telefony to prosta rzecz – jeden się rozładowuje, przekładam kartę do drugiego i tak w kółko. Kilka już przetestowanych. A to, że w “Testujemy” widnieje, że coś testuję ja, nie oznacza wcale, że recenzja pojawi się mojego autorstwa :)

   • Paweł

    Kasiu, czy nie uważasz że lepsze, i bardziej doceniane, są portale z węższą tematyką? Załóżcie stronę rozrywka.tabletowo.pl (o podobnej grafice tylko np. w innym kolorze) czy jak chcecie i pokazujcie tylko wybrane artykuły na głównym tabletowo, na przykład z boku strony. Moim zdaniem to większy porządek (przejrzystość) i lepszy pomysł niż obecna forma gdzie wszystko jest ze sobą wymieszane. Ale to tylko moje przemyślenia OFC i miło mi będzie jeśli odpiszesz jak zamierza tabletowo podążać i jak wyglądać w przyszłości.

    • Nie napiszę Ci tego, bo na razie sama układam to sobie w głowię. Nie napiszę też z innego powodu – czytająca to konkurencja nie powinna znać moich planów :)

     • Paweł

      Najlepsza możliwa odpowiedź :)
      Ale może pomyśl o jakimś drobnym podziale – sekcje ale mniej zacieśnione mogą pozytywnie wpłynąć na portal i jego rozwój. Szczególnie w czasach kiedy na topie jest prostota i specjalizacja.
      Z fanowskimi pozdrowieniami, Paweł :)

    • Marcin R

     Popieram w 100%. Stron z recenzjami amerykańskich serialików jest już dostatecznie dużo. po co więc wprowadzać niepotrzebny chaos i mieszać, pożal się boże, “kulturę” z portalem technologicznym?

   • GieKa

    Ale z taką Streżyńską to byś mogła zrobić wywiad. :) Ot choćby na temat jej wizji e-państwa za 10 lat. Kiedyś chyba na Tabletowo były jakieś wywiady, rozmowy z kimś ważnym. Warto do tego powrócić.

 • :)

  Kultura maiła być i jest reakcja.

 • esior

  Dynastię już kręcą w nowej wersji. Pewnie będzie na Netflixie.

  A poważnie to taka “kultura” na tabletowo to dla mnie bardzo duże zaskoczenie. I niepozytywne.

 • Weakhead

  Sądzę, że dobrym pomysłem byłoby zrobić dwa kanały RSS. Jeden dla części technologicznej portalu, drugi – dla kulturowej. Narzucanie siłą czytelnikom zawartości całkowicie obcej względem dotychczasowego profilu portalu może się źle skończyć.

  • Spokojnie, wyważymy treści tak, żeby nikt nie był pokrzywdzony. Testuję nowe formaty, zobaczymy, jak się przyjmą.

 • Fedurrr

  Do opisu seriali juz lepiej wejść na filmweb czy cos. Na tabletowo mnie draznia te dziwne zmiany.

Komputronik Dell
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona