Ważne

Planujesz odkupić smartfon, kupiony w Plusie? Teraz możesz sprawdzić, czy jest spłacony

Wiele osób nie kryło swojego oburzenia, kiedy Plus ogłosił, że po zmianie regulaminów smartfon staje się własnością klienta dopiero wtedy, kiedy ten go w całości spłaci. A jeżeli w międzyczasie przestanie, to operator go zablokuje. Jest to o tyle problematyczne, ponieważ niektórzy – od razu po podpisaniu nowej umowy – sprzedają sprzęt na Allegro. I kupujący obarczony jest przez to pewnym ryzykiem. Bo w końcu nie wszyscy – niestety – są uczciwi. Na szczęście Plus udostępnia specjalny mechanizm, który ma chronić osoby, nabywające urządzenia z tzw. drugiej ręki.

Na specjalnie stworzonej stronie można bowiem sprawdzić, czy kupiony u Zielonego smartfon, tablet lub inny sprzęt jest wolny od obciążeń. Wystarczy wpisać numer IMEI oraz swój adres e-mail oraz zaznaczyć zgodę na przetwarzanie tych danych w celu realizacji procesu (jest to wymagane, ale nie należy się bać, że zacznie przychodzić nam mnóstwo spamu – operator nie ma prawa nam go wysłać, ponieważ na to się nie zgadzamy).

Formularz pozwala uzyskać informacje na temat wszystkich urządzeń, sprzedanych w systemie ratalnym od 8 lipca 2016 roku. Trzeba jednak też pamiętać, że dane aktualizowane są raz na tydzień, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej sprawdzić dwa razy, aby się upewnić, czy system nie zdążył jeszcze wszystkiego “przemielić”, czy sprzęt rzeczywiście nie jest jeszcze spłacony.

Udostępnienie ww. mechanizmu przez Plusa to na pewno dobry krok. Niestety, i tak nie jest on w stanie w pełni uchronić klienta, który kupuje smartfon czy tablet z tzw. drugiej ręki. Szczególnie, jeśli robi to zaraz po tym, jak pierwotny użytkownik dopiero co wyszedł z nim z salonu. Dlatego mimo wszystko zalecane jest trzymanie się zasady ograniczonego zaufania – w końcu nigdy do końca nie wiemy, jak rzetelna jest osoba, od której planujemy odkupić jakiś sprzęt. A już szczególnie, gdy oferowany jest on po niezwykle atrakcyjnej cenie – wówczas każdemu powinna się zapalić czerwona lampka. Bo chyba nikt nie chce wydać pieniędzy i potem zostać z niczym, tzn. z zablokowanym telefonem.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

 • 克木匠

  Zaraz ktoś to pewnie rozpracuje, i będzie skuteczne tylko przez 3 miesiące.

 • :)))

  Od lipca 2016 – czyli ktoś kto zamierza sprzedać, wpłaca w Plusie raty za ponad rok.

 • stark2991

  Jeśli telefon jest za przysłowiową złotówkę to wystarczy spłacić złotówkę i telefon jest nasz czy nie? Czy w tym abonamencie z kwoty np. 80 zł jest wydzielone np. 60 zł raty za sam telefon i 20 za usługi? Innymi słowy, czy 100% klientów Plusa musi spłacić raty za telefon, czyli de facto większą cześć abonamentu żeby przejąć go na własność?

  • pakierhakierxd

   nie musisz splacic raty czyli np 20 x 24 mce ;)

 • Polandia

  Właśnie T-Mobile skopiowało Plusa w blokowaniu telefonów, których właściciele zalegają z ratami.

  • Tomasz G.

   dotyczy to tylko nowych numerów, przeniesienie numeru wyklucza możliwość zablokowania imei.

  • Ad

   Dobrze zrobili. Wszyscy powinni od początku tak działać, to zmniejszyłoby skalę wyłudzeń telefonów, a tym samym zmniejszyło straty operatorów, na które płacą pozostali użytkownicy (bo przecież operator nie będzie działał charytatywnie, tylko trzyma ceny, żeby w ogólnym rozrachunku wyszedł na swoje).
   Widziałem kiedyś opracowanie, że te straty to około 15-20% cen połączeń czy abonamentu. Czyli co roku płacę około stówkę przez nieuczciwość innych.

   • Andrzej Rozynski

    Ty kurwo jak można płacić raty za nie swoją rzecz kura prawnie nie jest moja

 • LiczySieDystans

  Wypelnilem formularz i co sie okazalo:
  “Informujemy, ze wlascicielem urzadzenia jest Polkomtel Sp. z o.o.”
  Koniec.
  Malo tresciwy komunikat. Czy wynika z tego, ze ktos splaca raty? Wg mnie nie. Wiem tyle co i wiedzialem wczesniej.

  • Franciszek Moczulski

   Właścicielem jest zapewne bank, bo to on udzielał kredytu.
   Operator pisze nieprawdę.

   • LiczySieDystans

    Prawdę czy nie nic mi to nie mówi odnośnie spłaty rat za urządzenie. Spodziewałem się komunikatu typu:
    “Urządzenie o numerze IMEI… jest spłacone w X z 24/36/48 rat. Brak zaległości w płatności/są zaległości w płatności”
    A tak to nic ponadto co już od dawna wiem się nie dowiedziałem.

    • Franciszek Moczulski

     To już inna sprawa.
     Nie mniej wychodzi na to, że według Plusa on jest właścicielem?
     Chyba nie.

   • Goscinnie

    Mylisz się wszystkie telefony są własnością Polkomtela :)

 • tyle

  Z kradzionymi telefonami nie potrafili sobie poradzić. Głębokie badanie dna oka operatorów powinien zrobić jakiś urząd opłacany z podatków.

 • kichol

  To tylko Play nie sprzedaje na raty? Czyli sprawdzę i kupię a poprzedni właściciel nie zapłaci ostatniej raty i też kicha?

 • Joanna

  W dupie mam tego typu odpowiedzi. Miałam sytuację gdzie zablokowano mi imei (sprawa pomyślnie się zakończyła tho) i wpisałam stary imei komórki. Prawdopodobnie wciąż jest zablokowana i informacja którą dostaję zwrotnie to gówno mi daje. Jak ktoś pisał wcześniej, mogliby chociaż dodać “raty zapłacone/niezapłacone” i byłoby lepiej, a tak to mogli sobie to darować.

 • Rob

  Jak sam autor słusznie zauważył, raczej mało kto kupuje telefony brane w abo, które są spłacone, czyli 2-3letnie szroty.
  Do tego takie nic nie mówiące informacje zwrotne sugerują akcję zdobycia bazy skrzynek pocztowych.
  Bo niby do czego potrzebna zgoda na przetwarzanie danych? Do odesłania odpowiedzi, czy do przetrzymywania w bazie danych?
  Ostatnio operatorzy maja sporo takich pomysłów z warunkową zgoda na przetwarzanie danych i widać plus sobie wymyślił nowy pod przykrywką dbania o klienta.

  • Jak napisałem w artykule, Plus nie ma prawa przetwarzać tych danych w innym celu, ponieważ użytkownik nie wyraża na to zgody.

   • Rob

    Jak nie wyraża jak wyraża zgody, jak musi wyrazić zgodę na przetwarzanie danych? ;)
    Wiesz to jest tak jak zgłaszasz awarię u operatora sieci, a on na wstępie informuje Cię że jesteś od teraz nagrywany i jak sobie tego nie życzysz, to się rozłącz i zostań z nie działającą usługą. :)
    I tak jak już ustaliliśmy wyżej dyskusja w tym temacie nie ma sensu, bo to sprawdzenie nawet jakby o czymś informowało , to nikomu nie pomoże w zakupie nowego telefonu z drugiej ręki.

 • GS

  A nie można wtedy zanieść telefon do producenta i zażądać naprawy gwarancyjnej bo telefon nie ma zasięgu ?Mam nadzieję, że poza T-Mobile i Plusem nikt nie pójdzie ta drogą. A kolejne miliony klientów odejdą z w/w sieci za takie praktyki . T-Mobile już ledwo zipie. Niech jeszcze kombinuje więcej. Bo jak ja mam tam kupić telefon nawet jak będę płacił uczciwie i będę chciał go sprzedać to kto ode mnie go kupi jak się dowie że jest z T-Mobile czy Plusa i jest możliwe zablokowanie ? Mają u mnie wielki minus i nie wezmę tam nigdy telefonu i abonamentu !!!!

 • Grzegorz

  Z dupy artykuł, nic nie wyjaśnia. Koleś rozpoczyna umowę, bierze telefon, sprzedaje. I co sprawdzam? Że ok telefon kupiony i co? Typ nie płaci po miesięcu pierwszego abonamentu/raty i co? Telefon zablokowany? Czy co? Czy właściciel zrzeka się praw do niego? uzupełnijcie ten artykuł bo to nic nie mówi

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona