Ważne

Sony zamyka program Concept – koniec z testami nowych Androidów

Jakiś czas temu firma z Japonii uruchomiła program Concept. W telegraficznym skrócie, umożliwiał on wcześniejsze pobieranie i instalowanie udostępnionego przez producenta oprogramowania m.in. na Xperii X. Niestety, ale zanosi się na to, że program już niebawem odejdzie do lamusa.

Sony przez jakiś czas pozwalało domniemywać, że program Concept dla Xperii X zostanie jednoznacznie zamknięty, ale miał on rzekomo powrócić wraz z Xperią XZ Premium. Na dłuższą metę, byłaby to zagrywka całkiem dobra, zarówno dla użytkowników, którzy nieraz sprawiają wręcz wrażenie bycia uzależnionymi od aktualizacji do najnowszej wersji Androida, ale także i dla producenta, który mógłby liczyć na wierną i oddaną armię betatesterów.

Sony Xperia XZ Premium

Niestety, ale Japończycy oficjalnie oświadczyli, że program Concept póki co nie zagości na żadnym urządzeniu sygnowanym logo Sony. Tym samym, wszystkie plotki oraz niedomówienia zostały zduszone już w zarodku. Jestem bardzo ciekaw, czym dokładnie kierowało się Sony, podejmując taką a nie inną decyzję, choć – niestety – musimy liczyć się z tym, że Japończycy raczej nie wyjaśnią konkretnie, dlaczego zdecydowali się na taki krok.

źródło: androidauthority

Komentarze

 • Liczmy na to, że oznacza to, iż firma zacznie bardziej przykładać się do oprogramowania i aktualizacje będą pojawiać się w mgnieniu oka ;)

  • Zony

   Ostatnio faktycznie jest lepiej. Mam niebrandowaną Xperie i już mnie kilka razy pozytywnie zaskoczyli poprawkami i aktualizacją do 7. Tak trzymać.

 • Michał Kubiak

  Sony zachowuje się dziwnie na mój gust. Mam Xperię Z Ultra, staruszka na Snapdragonie 800, Sony udostępniło do niej aktualizację do Androida 6, fajnie, do 7 nie, ale tego się też nie spodziewałem. Są otwarte romy na 7.1.1 (a chyba nawet jest wersja 7.1.2). Co mnie do szału doprowadza, to fakt, że od momentu odblokowania bootloadera, firmowy soft Sony odmawia flashowania telefonu, robienia backupu danych, konwersji filmów do telefonu itd itp. Żeby wgrać oficjalny soft trzeba używać specjalnego oprogramowania EMMA albo “pirackich” narzędzi. Jak dla mnie to absurd.

  • xalion

   To kwestia Qualcomm’ ponieważ nie wypuścił oficjalnych sterowników do SD800/801 na nugata.

   • Michał Kubiak

    To zwyczajnie nie jest prawdą, bo na Snapdragonach 800, 801 i 805 jak napisałem spokojnie działa Android 7 (7.1 oraz 7.1.1 i 7.1.2).
    Ale nie na to narzekałem, tylko na dziwne traktowanie telefonów z odblokowanym bootloaderem – przestają być w dużej mierze obsługiwane przez oprogramowanie Sony znajdujące się po stronie PC (PC Companion).

    • xalion

     Ale tworzone przez pasjonatów, nie przez producenta. To nie problem napisać sterownik, ale zapewne Qualcomm w umowie zastrzegł sobie prawo do tworzenia sterowników.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona