Ważne

Trwają prace nad ekranem zakrzywionym z czterech stron

Tak, jakby z dwóch nie wystarczyło...

Od dłuższego czasu na rynku pojawiają się urządzenia, które oferują nam wyświetlacz zakrzywiony z dwóch stron. Pomysł ten zdążył się już na dobre przyjąć. Wykorzystuje go bowiem nie tylko Samsung, ale też inni producenci, m.in. Huawei w Mate 9 Pro. Teraz pojawiają się informacje o pomysłach na dalsze rozwinięcie tego rozwiązania – Koreańczycy pracują nad wygięciem pozostałych dwóch krawędzi. Ale nie tylko oni, bo LG także.

Jedni za nimi szaleją, drudzy ich nienawidzą. Tym pierwszym podoba się z pewnością wygląd, jaki nadają urządzeniu zaoblone krawędzie ekranu, a także idąca często wraz z nimi dodatkowa funkcjonalność. Inni z kolei przeklinają je ze względu na przypadkowe dotknięcia wyświetlacza. Producenci idą jednak swoją drogą i jak zawsze mają własną wizję. Jeżeli Samsungowi faktycznie uda się opracować taki ekran, podniesie on prawdopodobnie poprzeczkę ustawioną przez takie modele jak Xiaomi Mi Mix. Miałby on bowiem zajmować aż 98% przedniego panelu.

Apple rzekomo chciał zastosować takiego OLED-a w jubileuszowym iPhone’ie. Okazuje się jednak, że ze względu na ograniczenia w procesie produkcji, na razie ten pomysł trzeba odłożyć na półkę. Przy obecnie stosowanej technice, cztery zaokrąglone rogi miałyby problem z poprawnym reagowaniem na dotyk. Z tego też powodu amerykański gigant miał zdecydować się na całkowicie płaski panel.

Samsung nie jest zresztą jedyną firmą, która rozpoczęła tego typu prace. Podobne trwają już w obozie jednego z największych konkurentów. O zakrzywiony z czterech stron ekran stara się bowiem również LG.

Cóż, co prawda rynek powoli dochodzi do siebie po premierze Galaxy S8, ale podejrzewam, że już niedługo zaczną ujawniać się wszyscy leaksterzy – zarówno ci mniej, jak i nieco bardziej wiarygodni – z informacjami na temat Galaxy S9. I coś mi się wydaje, że “Edge do kwadratu” będzie się w nich bardzo często przewijał.

Źródło: etnews przez Android AuthorityPhone Arena

Komentarze

 • Edward Piotrowski

  Zamiast zoptymalizować działanie smarthonu zajmują się zakrzywionym ekranem

  • Michał Kubiak

   Bo zakrzywiony ekran łatwiej zrobić niż zoptymalizować oprogramowanie.

 • Dtech

  Ja się zastanawiam tylko nad jedną rzeczą: po co? Przecierz to nic moim zdaniem nie zmieni w smartfonie z wyjątkiem jeszcze wyższych cen (bo trzeba sobie jakoś odbić kasę wydaną na badania i marketing) i beznadziejnego wyglądu (choć i tak znajdą się tacy co będą piać jak koguty, że to teatralny emejzing).

  • stark2991

   Tych co pieją z zachwytu jest niestety sporo, zwłaszcza wśród blogerów itp. A wśród typowych użytkowników sporo widzę opinii że kupił edge dla wyglądu i więcej zagiętego ekranu nie chce bo bardziej przeszkadza niż coś daje

  • Endbless Blue 69

   Po co? Bo mogą.
   Przełamywanie granic to wyzwanie dla ludzi, którego chętnie się podejmują. To się nazywa postęp. Bez tego siedziałbyś w jaskini i porozumiewał za pomocą znaków dymnych.
   To, że są chętni na takie rozwiązania, nie oznacza, że Ty musisz koniecznie z nich korzystać. Możesz dalej siedzieć przy XP-ku i pisać posty na klawiaturze za 20 zeta, i nikomu nic do tego.

   • Dyndong

    Jeśli to jest dla Ciebie postęp, to ja nie mam pytań.
    Tesla się w grobie przewraca, a Szczepanik płacze ze śmiechu.

    • Endbless Blue 69

     Od drobnostek się zaczyna. Wielcy świata nauki wszak też skupiali się na szczegółach, które tworzyły całość większego projektu. Nie zaczyna się budowy domu od położenia dachu ale wykopaniu dziury pod fundament.
     Póki nie przełamie się tej bariery, nie będzie wiadomo czy zamysł był słuszny, czy jak kto woli, praktyczny. Tobie może się to wydawać absurdalne i masz do tego prawo ale dużo ludzi będzie z tego korzystać.
     Co do ceny, to postęp wiąże się z kosztami i to nie tylko liczonymi w pieniądzach.

     • Dyndong

      Polski Edison, jego kamizelka kuloodporna uratowała życie Alfonsa XIII. Aktualnie tarza się ze śmiechu, ale po drugiej stronie lustra.

      Wracając do tematu. Zagięcie ekranu na czterech krawędziach to ŻADNE osiągnięcie. Samsung rzuca ochłapy tego typu, by gawędź kupowała bzdury jak długo się tylko da, zanim w końcu pokażą swoje składane smartfony.

     • Dyndong

      Które już dawno mogli wypuścić, ale nie mają po co, bo przecież postępowcom wystarczy zagięcie.

     • Endbless Blue 69

      Kto chce, niech kupuje. Mnie nic do tego. Ja akurat mam inne kryteria potrzeb względem smartfona.

    • Kamil

     Wiesz, że 95% ludzi nigdy nic nie osiągnie ?
     A wiesz dlaczego ? Bo PO CO ?
     PO CO wychodzic ze strefy komfortu ? PO CO robić coś co wymaga wysiłku ?
     Gardze takimi ludzmi. Żyjemy w najciekawszych czasach pod względem możliwości dla człowieka, ale PO CO ? Skoro mozna siedzieć na dupie i przegladac fejsa…

     • Dyndong

      Jak coś osiągać, to z sensem.
      Dla Ciebie cokolwiek to dużo, dla mnie cokolwiek to nic.
      Napędzanie świata bzdurami to tworzenie świata jeszcze bardziej bzdurnym.
      Fajnie, że Ci to odpowiada, ale opacznie rozumiesz postęp.

     • rfter

      A wiesz PO CO człowiek żyje ? Bo na pewno nie po to by coś osiągnąć…. Ty rozumiem należysz to tej nielicznej grupy “5%” ?

     • Kovaristo

      Zrób buty z obcasem z przodu. Tylko nie pytaj głupio po co…

   • Dtech

    POSTĘPEM to byłaby bateria o pojemności 2500 mAh w smartfonie o grubości 5 mm wytrzymująca 3 dni na jednym ładowaniu (nie wspomonam już o zastosowaniu w samochodach elektrycznych). POSTĘPEM jest materiał regenerujący się sam (nawet pod wpływem prądu elektrycznego). POSTĘPEM byłaby działająca maszyna do teleportacji (trochę poleciałem w si-fi wiem). POSTĘPEM można nazwać pierwszego iPhona. POSTĘPEM są ekrany OLED. Ekran zakrzywiony z czterech stron to BAJER. Każdy z wynalazków przełożył się na poprawę jakości życia, bo każdy się do czegoś przydał człowiekowi, coś wniósł. Co daje czterostronnie zagięty ekran? Nic. Z dwustronnie zagiętego ekranu obecnie żaden producent nie potrafi zrobić użytku. A to miałbyć przecież największy skok technologiczny i co? Kożtysta z tego rozwiązania zaledwie kilku producentów. Jakoś nie pamiętam, żeby w koncepcyjnym telefonie ZTE, które aby go stworzyć spytało społeczności, znajdował się jakkolwiek zagięty ekran. Skoro producenci mają wydawać grube miliony na badania to możw warto byłoby żeby te badania jakoś w relatywny sposób pomogły człowiekowi. Nie miałbym nic przeciwko gdyby Samsung wydał te pieniądze na rozwój technologii do drukowania narządów w drukarkach 3D (bo to też POSTĘP). To nie siedzenie w strefie komfortu tylko zdolność patrzenia na świat i wyciągania wniosków, a nie podążanie za wszystkim co starają się przepchnąć producenci żeby tylko mieć zysk.

    • Endbless Blue 69

     Zakrzywienia ekranu nie są w pełni wykorzystane ale będą. Chociaż flagowiec Sony, którego niedługo ujrzymy, znalazł zastosowanie dla zakrzywionych krawędzi. Jak to będzie wyglądało w praktyce, zobaczymy.
     Nie jest to może jakaś wielka rewolucja i można mieć pretensje do producentów, że nie kładą starannego nacisku na inne aspekty swojego produktu. Z tym się zgodzę a pretensje to proszę do nich kierować. Powolność wdrażania innowacji to celowe zagrania liderów w celu wyciągnięcia kasy. Użytkownicy poparcie produktu danego producenta deklarują portfelem. Chcą wydawać na zakrzywiony ekran i poduszeczkę do pierdzenia pod telefon 2K więcej, ich sprawa.

     • Dtech

      Ja nie mam do Ciebie pretensji. Jak wspomnialeś to odpowiedzialność producentów za wprowadzenie czegoś. Ty zaprezentowałeś swoje zdanie, ja swoje i o to chyba właśnie chodzi.

     • Endbless Blue 69

      Spoko luzik ???

     • Michał Kubiak

      Zakrzywiony wszędzie ekran to: problemy z dotykiem, rozłażące się na brzegach kolory, złamanie geometrii obrazu, niemożność wyświetlania zdjęć i filmów na pełnym ekranie (albo rzeczywista mniejsza rozdzielczość, jeśli nie wyświetlimy ich na zakrzywionej części), odblaski światła, większa wrażliwość na zarysowania i zbicie ekranu, większy problem z podnoszeniem telefonu z płaskich powierzchni.
      Zalety: bajerancki wygląd.
      Moja opinia? – poproszę Xiaomi Mi Mix albo Sharp Aquos lub podobne, obrońcie mnie przed krzywymi ekranami. :)

     • Endbless Blue 69

      Oczywiście, ale prędzej czy później problemy te będą rozwiązane. Mi osobiście na tych zakrzywieniach nie zależy bo mam inne oczekiwania od smartfona.

     • Michał Kubiak

      Bardzo chciałbym zobaczyć rozwiązanie problemów z kolorami, geometrią czy dotykiem. Pozostałe może im się uda, choć odporność szkła to nie zostanie przez Samsunga poprawiona, co do rozdzielczości to być może zrobią QHD ale z dodatkowymi pikselami na paski z 4 stron ekranu. No mogliby ewentualnie zrobić taką taflę przednią która działałaby częściowo jako soczewka i “prostowała” obraz, tyle że to by wymagało patrzenia na ekran od przodu a nie pod kątem (optyki się nie oszuka) bo wtedy obraz i tak by się rozłaził. Najgorsze na obecną chwilę jest nieprzystosowanie programów do tego typu ekranów i problemy z dotykiem na brzegach, problemy z klawiaturami i naciskaniem przycisków blisko krawędzi.
      To wszystko MOŻNA rozwiązać zakładając że producenci oprogramowania nagle zechcą tworzyć specjalne wersje programów biorące pod uwagę problemy z zakrzywionymi ekranami. Dla mnie niewarta skórka wyprawki dla małego bajeru bez wyraźnych korzyści.

     • Endbless Blue 69

      Pożyjemy, zobaczymy. Są rzeczy, które nawet fiziologom się nie śniły-jak mawiał Ferdek Kiepski ???

     • Kovaristo

      Rozwiazanie problemu geometrii i kolorow obrazu bedzie banalnie proste – producenci zrobią po prostu na krawędziach ekranu zawsze czarny fragment i bedzie git.

     • Michał Kubiak

      Jak zawsze będą czarne to po co mają w ogóle istnieć?

     • Kovaristo

      Po to, żeby na krawędzi było krzywe szkło, a po coz innego?

   • Kovaristo

    A ja myślałem, że postęp polega na rozwiązywaniu realnych problemów…

    W kontekście urządzeń mobilnych mógłby to być czas pracy na baterii, zmniejszenie promieniowania czy dalsza miniaturyzacja podzespołów.

    Lepiej by powalczyli by zrobić ekran elastyczny i giętki albo automatycznie przyłączający sie na tryb nocny bez światła niebieskiego…

    • Endbless Blue 69

     Potęga kryje się w trzepaniu kasy od klienta ???. A na poważnie, to nie wiem czemu producenci mają takie priorytety a nie inne.

 • Dariusz

  Można dostać “pracę”, ale trwają “prace”.

 • kacper lewandowski

  ,,Koreańczycy pracują nad wygięciem pozoostałych 2 krawędzi, ale LG także” a LG to nie Koreańczycy przepraszam ?

  • Tak, obie firmy są z KP. Jednak w tym kontekście słowo “Koreańczycy” jest synonimem dla “Samsung”.

 • stark2991

  Nadchodzą czasy kiedy nie sprawdzisz godziny na belce bo będą refleksy przeszkadzać

  • lukas_bukowski

   Nie będziesz miał potrzeby sprawdzania godziny jako szczęśliwy posiadacz S9, szczęśliwi czasu nie liczą ;)

 • złośliwie

  Dążą do ideału – do kuli. Każda wróżka dysponuje prototypem.

  • Marek

   Oczywista oczywistość.

  • Endbless Blue 69

   ??? i humor na wtorek poprawiony.

 • Buka37

  Powiem tak WINCYJ ZAGIENTYCH KRAFENDZIÓF

 • żipżi

  Wygięte ekrany przestają być fajne, gdy do logowania używamy cyfry 1 (w niektórych aplikacjach). W praniu wychodzi również problem przy przycinaniu zdjęć do wysłania MMS-em.

  • Chlastek

   Mnie w S8 przeszkadza – bawiąc się w sklepie – bardzo trudna sztuka trafiania w ikonę minimalizacji albo zmiany rozdzielczości filmu na YT na zagiętej właśnie krawędzi. Takie wielkie ekrany, a te ikony są śmiesznie małe.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona