Ważne

Nie tylko dzieciaki nie mogą odkleić się od smartfonów. Rodzice też

Wszyscy dookoła powtarzają, że dzisiejsza młodzież nie potrafi się odkleić od ekranu swojego smartfona. Tymczasem ta obiegowa opinia jest krzywdząca, ponieważ nie jest do końca zgodna z prawdą. Jak bowiem pokazują badania, dorośli również – a może nawet przede wszystkim – mają z tym problem.

Jak wynika z niedawno przeprowadzonego przez Digital Awareness UK oraz Headmasters’ and Headmistresses’ Conference na grupie 2000 uczniów i 3000 rodziców badania, 36% dzieciaków w wieku od 11 do 18 lat prosiło swojego rodzica, aby odłożył swój smartfon. Co dość przerażające, w 46% przypadków prośba ta została zignorowana. 44% badanej młodzieży przyznała też, że drażni ją, gdy matka lub ojciec korzysta z internetu, ponieważ z tego powodu zdają się zapominać o istnieniu swojego potomka.

22% dzieciaków uważa, że z tego powodu cierpi życie rodzinne, ponieważ rodzic przedkłada swój smartfon nad towarzystwo swojego syna/córki. Co więcej, aż 82% badanych uczniów jest zdania, że telefony powinny być zakazane w czasie posiłku. Nie wiem, jak Wy, ale ja myślałem do tej pory, że to właśnie ojcowie i matki strofują swoje pociechy, żeby na czas śniadania/obiadu/kolacji nie korzystały ze swoich urządzeń. Ba, nawet tak to jest przedstawiane w większości reklam czy filmów.

Problem jest tym większy, ponieważ z 3000 rodziców tylko 10% (czyli 300) zauważa, że ich nawyki, związane z korzystaniem z internetu, drażnią ich dzieci. Jednak jednocześnie też są świadomi, że spędzają ze smartfonem w ręce zdecydowanie zbyt dużo czasu (43%).

Tego typu badania zawsze są dla mnie tzw. wake up callsami. Jest to kolejny dowód na to, że najpierw powinniśmy przyjrzeć się samemu sobie, a dopiero później próbować zmieniać otoczenie. Ja uważam, że to wstyd, żeby dzieci zwracały uwagę rodzicom, że ci spędzają za dużo czasu ze smartfonem w ręce, zamiast na przykład porozmawiać czy coś porobić ze swoją pociechą.

Źródło: cnet

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona