Ważne

Facebook wpływa korzystnie na zmniejszanie skali korupcji w rządzie

Badanie przeprowadzone na Virginia Tech College of Science sugeruje, że Facebook, dzięki swojej formie otwartego dostępu i udostępniania informacji, jest istotnym i często naprawdę znaczącym narzędziem przeciwko korupcji rządowej. Chodzi głównie o kraje, w których wolność prasy jest ograniczona lub zakazana.

Analiza dotyczyła 150 krajów. Tam, gdzie Facebook, oczywiście za pośrednictwem użytkowników, ukazywał wykorzystanie pieniędzy publicznych, tym większa była szansa na tworzenie się spotkań oraz marszów protestujących przeciwko korupcji. Sudipta Sarangi, prowadzący te badania, wyjaśnił, że w wielu wypadkach serwis społecznościowy pełnił rolę prasy.

Wyniki badań podkreślają znaczenie wolności w Internecie, która jest zagrożona w wielu krajach świata. Media społecznościowe są negatywnie skorelowane z korupcją, niezależnie od statusu wolności prasy. Innymi słowy, Facebook pomaga wpłynąć na zmniejszenie korupcji w krajach, gdzie wolność prasy jest ograniczona.
– Sudipta Sarangi

Badanie uwzględniało szereg zmiennych kontrolnych, w tym inne czynniki gospodarcze, demokratyczne i kulturowe. Wzięto też pod uwagę lata, w których Facebook nie był jeszcze tak popularny i wykorzystano te dane do porównania. Rozpoczęto je w 2012 roku, jakiś po rozpoczęciu się Arabskiej Wiosny końcem 2010 roku, która poskutkowała m.in. ustąpieniem z urzędu prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka czy obaleniem reżimu Mauammara al-Kaddafiego w Libii.

To pierwsza tak dalece zakrojona próba powiązania wpływu mediów społecznościowych i poziomu korupcji w tak wielu krajach. Wykazała ona, że oddziaływanie to jest widoczne zwłaszcza tam, gdzie rządy mają charakter opresyjny.

Ustalenie związków przyczynowo-skutkowych w aspekcie korupcji jest trudne, ponieważ skorumpowane rządy mogą przecież kontrolować również media społecznościowe.
– Sudipta Sarangi

Większość treści antykorupcyjnych zamieszczanych na Facebooku jest tworzona przez użytkowników indywidualnych, a ich popularność rośnie wraz z każdym udostępnieniem. Jest to pewna przewaga nad telewizją i prasą, gdzie przekaz jest tylko i wyłącznie jednokierunkowy. Komunikacja, która umożliwia interakcję i osobiste dzielenie się treściami jest trudniejsza do kontrolowania przez cenzorów rządowych.

Rola mediów społecznościowych jako nośnika niezależnych wiadomości i informacji jest ważna zwłaszcza w takich krajach jak Chiny, Rosja, czy Malezja. Według badania, najmniej skorumpowanym rządem wśród objętych statystykami, jest Dania, natomiast najbardziej dotknięta problemem korupcji jest Somalia.

Treść pełnego badania możecie znaleźć pod tym linkiem.

źródło: ScienceDaily

Komentarze

 • żipżi

  Islamiści potwierdzą, że FB jest niezwykle przydatny, Docelowo, FB, już widzi siebie w roli super parlamentu światowego. Szkoda, że nie potrafią sami poradzić sobie z plagą oszustów na własnym podwórku :)

  • Teraz.j

   A po co ?, oszuści generują “kliki”, “klikanie” generuje pieniądze ?, dlaczego operatorzy sieci telefonicznych mają w d… wałki na telefonach z Wysp Dziewiczych czy podobnych miejsc po 11 zł za minutę ?, czy konkursy esmes ?, świętej pamięci Era, jak i (o ile dobrze pamiętam) T-Mobile, też je organizowali, “Money makes the world go around” :-)

   • żipżi

    Widzę, że kanciarze generalnie nie przeszkadzają, tak jak kasowanie VAT-u od ich “czynności” – bo to po prostu życie i mnie to nie dotyczy ;)

    • Teraz.j

     Tak, wszyscy zadowoleni – wałkarz zarobi na wałku, Mark Z. na “klikach”, państwo na VAT od esemesów (a tak swoją drogą to trafna uwaga i ciekawe zagadnienie, bo pośrednio zarabia na przestępstwie), Policja też ma co robić.
     A skoro “owca” była tak durna, żeby uwierzyć, że wyśle esemesa za dychę i wygra za to iPhone czy Playstation lub Mercedesa 250 D C-Klasse (tu już z reguły są serie esemesów, no ale za Merca to, sam rozumiesz – warto), to po co takiemu pieniądze ?, jeszcze by sobie krzywdę nimi zrobił ;-)

 • Teraz.j

  Facebook, skorumpował już wszystkich polityków – do tego stopnia, że nie ma kogo korumpować ? ;-).
  Bo umówmy się, mało kto ma “głębsze kieszenie” niż Mark Zuckerberg, nie jestem wrogiem mediów społecznościowych, nie jestem też ich fanem, ale Mark Zuckerberg miewa zabawne pomysły,
  jak na przykład wspieranie polityki zakazu posiadania broni i bieganie w towarzystwie 9 uzbrojonych ochroniarzy. Nie jestem naiwny – jedno prawo dla nas, drugie prawo dla nich – a jedynym sposobem na zmianę statusu społecznego i bycie objętym tym “drugim prawem”, jest posiadanie dużej ilości $ :-).
  Czegokolwiek by nie mówić o Facebooku i jego właścicielu, za blokowanie ONR, Młodzieży Wszechpolskiej,
  oraz obłąkanych faszystów w rodzaju eks-księdza J. Międlara, jestem mu w stanie bardzo dużo darować :-).

  • VMortens

   Albo też, zwyczajnie znalazł sposób, by się dorzucić do wyników tych badań :)

   • Teraz.j

    Why not ?, musi dbać o politykę medialną i publiczne postrzeganie Facebooka, poza tym to całkiem legalne, badania przeprowadziła firma “trzecia”, w żaden sposób nie powiązana z FB.

    Nawet jak nazwa sugeruje, uniwersytet “Virginia Tech College of Science”, a to jeszcze prostsze (dofinansowanie), niż w przypadku firmy, darowizna na rzecz szkoły, jeszcze ulgę podatkową i tablicę w auli dostanie :-)

 • Arek

  Zastanawiaące dlaczego publiczna TV, co chwilę, bezpłatnie reklamuje prywatne przedsięwzięcie.

 • Marek

  To Cukiereczek chciał nawrócić naszego ministra? Udało się?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona