Jaki jest koszt produkcji Samsunga Galaxy S8?
Ważne

Tyle kosztuje wyprodukowanie Galaxy S8

Zastanawialiście się kiedyś, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednej sztuki flagowego smartfona? Dzięki firmie IHS Markit możemy przekonać się, jakiego budżetu potrzeba, aby powstał Samsung Galaxy S8. Okazuje się, że jest to proces droższy niż w przypadku konkurencyjnych modeli.

Brytyjska firma badawcza wzięła pod lupę wersję z wbudowaną pamięcią 64GB. Po przeanalizowaniu całości okazuje się, że całkowity koszt materiałów, jakie są potrzebne do produkcji, to 301,60$ (w przeliczeniu około 1203 zł). Dokładając do tego cenę złożenia wszystkich komponentów do kupy, otrzymujemy kwotę 307,5$ (1226 zł). W porównaniu do zeszłorocznego modelu suma ta jest większa o 36,29 $ (flat) i 43,34$ (Edge). Firma podaje również, że koszt wyprodukowania tegorocznego flagowca jest najwyższy spośród wszystkich konkurentów. Samsung wydaje więcej niż LG na G6, Google na swojego Pixela czy Apple na iPhone’a 7. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że dwa ostatnie dopiero czekają na oddanie pola swoim tegorocznym następcom.

Jak wyjaśniają analitycy, kwota ta jest w dużej mierze kwestią innowacji, jakie producent wprowadził w Galaxy S8. Jedną z nich jest chociażby zastosowany w nim wyświetlacz. Pamiętać należy także o budowie całego urządzenia. Zwiększanie ekranu bez powiększania jego całkowitej powierzchni zapewne też niesie za sobą dodatkowe koszty. Nie można również od jakiegoś czasu (w sumie to od modelu Galaxy S6) narzekać na jakość materiałów we flagowcach koreańskiego potentata.

W tym miejscu wypada jeszcze przypomnieć cenę, w jakiej na polskim rynku sprzedawany jest Galaxy S8. 3499 złotych. Oczywiście różnica między kosztem produkcji, a ceną sprzedaży nie jest zyskiem producenta. Pamiętajcie, że magazynowanie urządzeń, dostarczanie ich do dystrybutorów, czy nakłady na marketing również muszą się zwrócić. Wreszcie, żaden sklep czy sieć telefonii komórkowej nie będzie sprzedawać go za darmo ;).

Niezależnie od całości, Galaxy S8 ma szansę stać się najlepiej sprzedającym się urządzeniem z systemem Android w tym roku. Już teraz notuje świetne wyniki sprzedażowe – nawet lepsze niż zakładano. IHS Markit z kolei obiecuje zająć się również jego większym bratem. Na razie nie ma jednak żadnych informacji o wersji z 6GB RAM.

Źródło: IHS Markit przez Android Headlines

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona