Skaner zdjęć Google – kilka drobnych ulepszeń okazją, by przejrzeć stare albumy ze zdjęciami

Google rozpoczęło aktualizację swojej aplikacji Skaner zdjęć. Zarówno dla użytkowników Androida, jak i iOS wprowadza kilka pomniejszych zmian, w tym możliwość usunięcia odblasku ze zdjęcia.

Ktoś, kto był zmuszony kiedyś “zrobić zdjęcie zdjęciu”, mógł stanąć przed pewnym wyzwaniem. W pomieszczeniach oświetlenie jest zwykle na tyle słabe, że bez lampy błyskowej nie uzyskamy odpowiedniej ostrości, a z nią – na fotografowanej powierzchni pojawi się odbicie, które przeszkadza i w efekcie szpeci fotkę.

Google swego czasu, w listopadzie zeszłego roku, postanowiło nieco ulżyć życie tym, którzy chcieli zrobić kopię swoich pokaźnych zbiorów analogowych fotografii przy pomocy aparatu w smartfonie i zaprezentowało aplikację Skaner zdjęć. Do tej pory użyto go 50 milionów razy.

Aktualnie apka jest ulepszana o możliwość pozbycia się ze zdjęcia odbić światła, powstających przez użycie lampy błyskowej. Powinno to uczynić ze Skanera przydatne narzędzie, przy czym samo Google chyba już w to nawet nie wierzy. Pobrano go ze sklepu Play jakieś milion razy, ale większość opinii nie jest zbyt przychylna.

Oprócz tego, zeskanowanym zdjęciem można się teraz szybciej podzielić z innymi dzięki wbudowaniu w aplikację skrótu do udostępniania.

Przyznam się, że sam miałem tę apkę na smartfonie przez jakieś 15 minut. Próbowałem zdigitalizować moje skromne zbiory zdjęć analogowych, i choć efekt nie był zły, to po chwili zrezygnowałem z tego pomysłu. Odłożyłem smartfon i zacząłem przeglądać stare zdjęcia. Pewnie bez aplikacji skanera nie sięgnąłbym wtedy po album, a wspominanie dni i lat minionych poprawiło mi nastrój. Wychodzi na to, że Skaner się jednak do czegoś przydał. Dzięki, Google!

źródło: Google

Komentarze

 • lotus79

  Używam dosyć często i naprawdę bardzo sobie cenię tą aplikację

  • Matjus Zicz

   Jak dużej rozdzielczości uzyskujesz zdjęcia?

   • lotus79

    2.7Mpix 1333×2000

    • Matjus Zicz

     no to lipa, zastanawia mnie czy znaczenie ma możliwość rejestrowania rozdzielczości video w telefonie, może przy 4k jest lepiej – bo tak to wygląda że aparat nagrywa film i wybiera sobie klatki

     • lotus79

      Mi w zupełności wystarcza, na smartphonie wygląda bardzo dobrze, a komputera nie mam

     • ssss

      Co Ci po rozdzielczości, jak zdjęcie i tak zostaje zmasakrowane takim skanowaniem i jak niżej napisane nadaje się raczej tylko do oglądania na małym ekranie smartfona?
      Spróbuj to sobie potem wydrukować i połóż obok oryginału, to się zdziwisz. ;)

     • Matjus Zicz

      no właśnie misiu kolorowy po to jest potrzebna większa rozdzielczość aby lepiej wyglądało niż tylko na ekranie telefonu

     • sss

      Oj misiu, misiu, widzę żeś wyznawca marketingowej religii megapikseli. Raczej nie ma sensu tłumaczyć, że te megapiksele smartfonwych mikro-matryc nie mają nic z jakości i nie są żadnym wyznacznikiem tejże.

     • Matjus Zicz

      Misiaczku, po to właśnie masz to poruszanie się aparatem nad zdjęciem aby nałożyć na siebie piksele aby myło lepiej

     • sss

      Ale kiedy będzie lepiej od tej słabizny, którą w idealnym porównaniu zamieścił wyżej user Radosław Buńczuk?
      Jak będzie bilion pikseli, czy trylion? ;)
      Ograniczeniem nie jest ilość pikseli, a same możliwości smartfonowej mikro-matrycy z jej platikowym małym oczkiem nazywanym obiektywem.
      Żadne algorytmy nie pomogą gdy wpada za mało światła na malutką matrycę. Możesz to zdjęcie „skanować” dzieląc je na kawałki i składać potem w całość, a i tak jakość będzie daleka od obrazu uzyskanego ze skanera.

 • Mariusz

  Nie wiem po co to potrzebne, bez tego programu można zrobić lepsze zdjęcia “zdjęć”

 • Radosław Buńczuk

  Zrobiłem porównanie zdjęcia zeskanowanego domowym skanerem ze zdjęciem z tej aplikacji i różnice w jakości są bardzo mocno wyczuwalne…

  Po prawej jest ze skanera a po lewej z aplikacji.. Widać ,że kolory przepalone, jest sporo szumu. Duże kontrasty.. Jedyną zaletą aplikacji jest to ,że od razu kadruje zdjęcia i wrzuca na google photos z których korzystam, ale jak nie poprawią jakości to raczej nie skorzystam. No chyba ,że to wina aparatu mojego Nexusa 5X, ale ten raczej wydawał mi się dobry

  https://uploads.disquscdn.com/images/7b8a059b08c0634be86bc402d5d3d9e39fd85028ef1e9163041d06013275414c.jpg

  • jan

   Nie mów, że rejestrując smartfonowym „aparatem” fotografię oczekiwałeś iż dorównasz jakości choćby najstarszym skanerom?
   Nie, nie masz żadnych szans nawet gdy wykonasz tą fotkę w super świetle nowiutkim cudownym ;) s8 w statywie i porównasz to do tego co uzyskasz nawet z 20-letniego skanera CCD.
   Ta apka jest takim samym skanerem, jak aparaty w telefonach są aparatami foto. Dodając jedno do drugiego, wychodzi tylko taka popierdułka do „skanowania” na FB, a nie do archiwizacji starych zdjęć.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona