Jabłko w książce. Stary pomysł Asusa w nowym patencie Apple

Apple bardzo wyraźnie daje do zrozumienia, że systemy MacOS i iOS nigdy nie będą tym samym, ale nie wyklucza to integracji tych systemów na poziomie sprzętowym. Dosłownej integracji, ponieważ nowy patent firmy zakłada projekt MacBooka, który wyposażony jest w stację dokującą dla iPhone’a.

Łączenie smartfonów z komputerami czy tabletami to pomysł starszy niż superheterodyna czy fonograf. W różnej formie, takie rozwiązanie widzieliśmy już w Motoroli Atrix czy produktach Asusa z linii PadFone (którego zakurzoną recenzję smartfonu z tabletem drugiej generacji możecie przeczytać tu).

Szkice patentowe Apple przedstawiają właściwie dwie wariacje na temat idei jednego urządzenia w drugim. Jedna z nich zakłada wyposażenie MacBooka w stację dokującą do iPhone’a, która byłaby wbudowana w korpus laptopa. Smartfon wkładałoby się w „dziurę” pod klawiaturą, gdzie mógłby być używany jako gładzik. Co ciekawe, gładzik w MacBooku Pro jest rzeczywiście zbliżony wielkością do iPhonów Plus, więc może coś by z tego pomysłu wyszło. Pytanie tylko, co z tą dziurą, kiedy smartfon byłby wyjęty z laptopa. I czy w ogóle ta obudowa mogłaby pracować niezależnie od telefonu.

Jest jeszcze druga forma jabłkowego szaleństwa. iPad, który zjednoczony z klawiaturą z ramką, staje się ekranem dotykowym dla laptopa. W tym wydaniu, „powłoka” laptopa nie pracowałaby niezależnie, a korzystała z mocy tabletu. Ewentualnie w tej wersji można by zainstalować w szkielecie MacBooka procesor graficzny, żeby odciążyć tablet. Obudowa urządzenia miałaby przypominać przenośne komputery od Apple, choć na pewno nie byłyby tym samym.

W opisie szkiców nie ma słowa o zastosowanym systemie, ale jeżeli laptopy te miałyby być tylko i wyłącznie wydmuszkami dla iPhone’a i iPada, to zapewne korzystałyby z iOS.

Rzecz jasna, to tylko patenty. Apple co chwilę dodaje następne projekty do swojej kolekcji genialnych pomysłów, a następnie zamyka je w pudełku z napisem „może się kiedyś przyda”. W najbliższej przyszłości raczej nie zobaczymy, jak Cupertino robi z niego użytek. Korzystalibyście z rosyjskich matrioszek od Apple? A może tęsknicie za urządzeniami typu ZenPad od Asusa?

 

źródło: USPTO przez PhoneArena, AppleInsider