Ważne

WiFi 100 razy szybsze od tego, które masz w domu. Można? Można

Nawet, jeśli masz najszybsze WiFi, jakie tylko się da, nie uzyskasz prędkości wyższych niż 300 Mb/s. Jednak zespół naukowców z University of Technology w holenderskim Eindhoven, opracował sposób na przesył danych, który umożliwia osiągnięcie oszałamiających 42,8 Gb/s. To 100 razy szybciej niż przy użyciu powszechnie wykorzystywanej technologii.

Co ciekawe, nowa technologia opiera się na wykorzystaniu promieni podczerwieni. Podczerwień możemy kojarzyć z jej emiterami i odbiornikami (IrDA), które były swego czasu popularne w telefonach, zanim upowszechnił się standard Bluetooth. Przesył większej paczki danych przez taki port to była prawdziwa męka. Tu mamy jednak całkowicie inną filozofię działania, gdyż promienie podczerwone są specjalnie skupione i osiągają przepustowość w okolicach 40 Gb/s.

Badaczom udało się uzyskać maksymalną prędkość 42,8 Gb/s, na dystansie 2,5 m. Dla porównania, przeciętne łącze internetowe w Holandii ma 17,6 Mb/s. W naszym kraju to około 12 Mb/s.

System opracowany w Eindhoven używa promieni podczerwonych tylko do pobierania, wysyłanie danych nadal odbywa się standardowo, przez fale radiowe. Właściwie to dość tanie rozwiązanie i proste do instalacji. Opiera się na bezprzewodowej łączności kilku “anten” zamontowanych na suficie, dzięki którym można precyzyjnie “strzelać” wiązkami promieni podczerwonych, zawierających dane dostarczane przez światłowód. Sprzęt nie ma żadnych ruchomych części, jest bezobsługowy i nie wymaga zasilania.

Przechadzając się po pokoju, użytkownik smartfonu lub tabletu przechodzi ze strefy świetlnej jednej anteny w inną, dzięki czemu przesył danych jest ciągły. Taka sieć nie jest też zakłócana przez sygnał sieci radiowego WiFi.

Projekt jest częścią serii badań pod wspólną nazwą BROWSE, kierowanych przez profesora technologii komunikacji szerokopasmowej, Tona Koonena.

Całkiem interesujące rozwiązanie. Tylko czekać, aż ta lub podobna technologia zawita do naszych domów, choć raczej nie spodziewałbym się jej upowszechnienia przed końcem tej dekady. Zresztą, równolegle pracuje się nad różnymi innymi sposobami na przesył danych, na przykład przy użyciu światła z diod LED. Kto wie, jak będziemy korzystać z bezprzewodowego internetu w naszych domach za parę lat?

źródło: Eindhoven University of Technology, Tech2

Komentarze

 • Raczej nie można! Po prostu się nie da!!! Póki co! Pisze o WiFi, a opowiada bajki o Internecie!!! Bo raczej nie widzę uzasadnienia dlaczego jedno z drugim wkręcone w jeden artykuł??? I tak póki co bardziej teoretyczny (nawet tylko w zakresie rozważań o WiFi, bez myślenia o internecie) niż praktyczny.

 • Papaj

  “Nawet, jeśli masz najszybsze WiFi, jakie tylko się da, nie uzyskasz prędkości wyższych niż 300 Mb/s”
  Serio? Ja wyciągam 245Mbit po WiFi na łączu 250Mbit i to z palcem wiadomo gdzie. Myślę że przekroczenie 300 Mbit to nie jest jakiś wielki problem. Może odezwą się ci którzy mają łącza po 600 Mbit i szybsze ?

 • Kuba

  Najpierw niech dojdzie do standaryzacji łącza min. 30 Mb/s. Taki internet w zupełności wystarczy przeciętnemu Kowalskiemu i będzie najtańszym rozwiązaniem w małych miejscowościach i na wsiach. Ja mam usługę 120 Mb/s i na Wi-Fi wyciągam 110-119 Mb/s.

 • berez
 • Maxiges

  Li-Fi ?? A może to WI-LI-FI …. ??

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona