Twórcy szkodliwego oprogramowania włamali się do Huawei P9 Plus przez zabezpieczenia silniczka wibracyjnego
Ważne

Twórcy szkodliwego oprogramowania włamali się do Huawei P9 Plus przez zabezpieczenia silniczka wibracyjnego

Praktycznie wszystkie współcześnie produkowane smartfony wyposażone są w wibrację. To rozwiązanie stare jak świat, ale nadal jest świetnym sposobem na to, żeby bez niepotrzebnego zwracania na siebie uwagi zostać powiadomionym o nadchodzącej wiadomości. Okazuje się, że nawet tak niepozorna funkcja może być furtką dla osób trudniących się rozpowszechnianiem malware’u.

Twórcy złośliwego kodu wykorzystali lukę w oprogramowaniu zabezpieczającym silniczek wibracyjny w Huawei P9 Plus i „wpuszczali” przez nią do smartfonu szkodliwe oprogramowanie. Zamrażało ono smartfon, powodując, że stawał się bezużyteczny i żądało wpłacenia sporej kwoty na wskazany rachunek, w zamian za odblokowanie telefonu.

Huawei zareagowało dość szybko i obecnie luka w oprogramowaniu jest załatana. Nie wiadomo, ilu użytkowników P9 Plus dotknął ten problem. Prawdopodobnie większość z nas nie wpadłoby na to, że do mobilnego urządzenia można włamać się przez silniczek wibracyjny.

Huawei obecnie wydaje poprawkę zabezpieczeń oznaczoną B386, która radzi sobie z wyżej wymienioną dziurą w systemie. Zatem, jeśli właśnie aktualizowałeś swojego P9 Plus, to najpewniej możesz czuć się bezpiecznie – wibracja będzie działać bez zmian, a i na ekranie nie powinny pojawić się żadne monity z żądaniem okupu.

zdjęcie tytułowe pochodzi z recenzji Huawei P9 Plus

źródło: PhoneArena

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona