Zgubienie smartfonu jest tak stresujące jak zagrożenie terrorystyczne - Tabletowo.pl

Zgubienie smartfonu jest tak stresujące jak zagrożenie terrorystyczne

Czy kiedykolwiek przeżyłeś autentyczny strach, kiedy zorientowałeś się, że nie możesz znaleźć swojego smartfonu, który, wydawało się, na sto procent schowałeś do kieszeni? Czy byłaś kiedyś bliska paniki, bo wyrzuciłaś z torebki już wszystko, a telefonu tam nie było? Podobno są to stany emocjonalne zbliżone do tych, które towarzyszą obawie przed atakiem terrorystycznym – przynajmniej tak wynika z badań przeprowadzonych przez The Physiological Society.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 2000 Brytyjczyków. Osoby, które wzięły w nim udział, zostały poproszone o ocenę poziomu stresu w określonych okolicznościach.

„Okoliczności, które zostały wybrane do badania, obejmowały szeroki zakres wydarzeń – ważniejszych i mniej istotnych, na które reagujemy w różny sposób. Niektóre z nich byłyby mile widziane, inne zdecydowanie nie” – można przeczytać w raporcie.

Skala stresu była dziesięciopunktowa, gdzie 0 oznaczało wydarzenie kompletnie nie wpływające negatywnie, zaś 10 – ekstremalnie stresujące. Najbardziej stresującym wypadkiem okazała się śmierć współmałżonka, krewnego lub bliskiego przyjaciela – ze średnią notą 9,43 na 10.

Kolejnymi najważniejszymi przyczynami poważnego stresu były:

  • pójście do więzienia (9,15/10)
  • rozległe uszkodzenie domu (8,89/10)
  • poważna choroba (8,52)
  • utrata pracy (8,47)

Co ciekawe, zgubienie smartfona uzyskało średni wynik 5,79, zaraz za zagrożeniem terrorystycznym, które wywoływało stres określany siłą 5,84/10. Równie mocno przeżywane są przeprowadzki.

Badanie ujawniło również, że mężczyźni doświadczają stresu w mniejszym stopniu niż kobiety (lub są skłonni zaniżać wartości go określające), a także wskazało, że poziom stresu rośnie wprost proporcjonalnie do wieku. Kobiety zdecydowanie bardziej stresują się wydarzeniami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby, zgubieniem smartfona i uwięzieniem, niż mężczyźni.

Współczesny świat dodaje do naszej codzienności wiele czynników stresowych, jakich nawet nie wyobrażali sobie ludzie żyjący 50 lat temu – na przykład te związane z mediami społecznościowymi czy smartfonami.
– dr Lucy Donaldson, przewodnicząca The Physiological Society’s Policy Committee

Zwiększony poziom stresu wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Długotrwałe napięcie emocjonalne działa na mózg, układ nerwowy i hormonalny, a także zwiększa ryzyko zawału serca.

Całe badanie zostało opublikowane pod tytułem „Stress in Modern Britain” i jest dostępne na tej stronie.

źródło: TechTimes

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona