Korzystanie z mediów społecznościowych przez więcej niż dwie godziny dziennie zwiększa uczucie wyobcowania

Ogólnokrajowa analiza przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych przez School of Medicine przy Uniwersytecie w Pittsburghu, doprowadziła do ciekawych wniosków. Im więcej czasu spędzamy na media społecznościowe, tym większe ryzyko, że poczujemy się społecznie wyobcowani.

Z badania wynika, że młodzi dorośli, którzy spędzają dziennie dwie godziny lub więcej na przeglądaniu treści w sieciach społecznościowych, wystawieni są na dwa razy większe ryzyko cierpienia na izolację społeczną w porównaniu do tych, którzy poświęcają na te aktywności mniej czasu. Jak ta statystyka była przeprowadzana?

Badanie było zorganizowane w 2014 roku. Zespół przeprowadzał wywiady z 1787 dorosłymi osobami w wieku od 19 do 32 lat, na temat używania przez nich 11 najpopularniejszych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pintrest, Vine i LinkedIn. Aby uzyskać szeroki zakres pomiarów, każdy uczestnik z osobna określał poziom odczuwalnej izolacji społecznej przy pomocy standardowych technik psychologicznych, takich jak PROMIS (Patient-Reported Outcomes Measurement Information System). Jakie były wyniki badania?

Uczestnicy, którzy korzystali z różnych portali społecznościowych 58 lub więcej razy w ciągu tygodnia, byli trzy razy bardziej narażone na poczucie izolacji społecznej, w porównaniu do tych, którzy korzystali ze społecznościówek mniej niż dziewięć razy w tygodniu.

Naukowcy uczestniczący w badaniach podkreślili jednak, że nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Niektóre osoby mogły już wcześniej czuć się wyobcowane, a dopiero później zacząć korzystać bardziej intensywnie z Facebooka i innych serwisów. Nie można też powiedzieć, że media społecznościowe są winne zjawisku izolacji społecznej. Jednak badacze z całą pewnością stwierdzili, że social media nie potrafią sprawić, żeby ludzie czuli się z innymi bardziej związani.

Jest to ważny problem, ponieważ problemy ze zdrowiem psychicznym i izolacją społeczną przybierają rozmiary epidemii wśród młodych dorosłych
– 
Brian A. Primack, głównoprowadzący badania

Im więcej czasu spędzamy na media społecznościowe, tym mniej go mamy na bezpośrednie interakcje twarzą w twarz. Może to wywoływać poczucie odosobnienia.

Primack chętnie pomaga ludziom zmniejszać ilość uwagi poświęcanej platformom społecznościowym, jak również edukuje lekarzy, tak by mogli zdobyć więcej wiedzy na temat wpływu wirtualnego świata na stan zdrowia ich pacjentów.

Być może w przyszłości, będąc na wizycie u lekarza rodzinnego, usłyszymy pytanie dotyczące tego, ile czasu przesiadujemy na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy Snapchacie. Do tego czasu warto samemu krytycznym okiem spojrzeć na to, jak ważną częścią naszego życia są media społecznościowe.

Badanie zostało opublikowane w American Journal of Preventive Medicine. Można się z nim w całości zapoznać tutaj.

 

źródło: TechTimes