Oto, do czego doprowadziła ludzkość: uczenie maszynowe przekształca twoje bazgroły w kocie potworki

Według pesymistów, sztuczna inteligencja poprowadzi nas na skraj zagłady. Oglądając efekty pracy algorytmów, które z nakreślanych przeze mnie kształtów tworzyły przypominające koty potworki, zacząłem się nad tym zastanawiać… Dokąd to zmierza?

Jakikolwiek obraz, bez względu na to, jak bardzo by był słodki i niewinny, zostanie zamieniony przez algorytm w mały, kosmaty koszmarek. Nie robi tego intencjonalnie – procesy bazujące na uczeniu maszynowym analizują kształty narysowane przez twórcę, a później starają się do nich dopasować obrazy kotów znajdujące się w sieci. Z różnym skutkiem. Zwykle – co najmniej dziwnym.

Spójrzcie na przykład tu. Kwintesencja artyzmu – mój szkic kota odwzorowanego z niemal fotograficzną dokładnością:

I oto, co algorytm programisty Christophera Hessego z tym zrobił:

Hesse używa modelu działania nazwanego pix2pix, który w założeniu – sam się rozwija. Każde nowe zadanie, czyli kształt do zobrazowania, szkoli algorytm w zakresie dopasowywania do rysunku jakiegoś obrazu, bazując na źródle zdjęć. W tym wypadku jest to 2000 zdjęć kotów ze stocka, jednak algorytm jest zdolny przekształcać również rysunki budynków, butów i torebek.

Jak zauważa twórca algorytmu, formule daleko do doskonałości. „Niektóre zdjęcia wyglądają szczególnie strasznie. Nasz mózg błyskawicznie wychwytuje zaburzenia, zwłaszcza te dotyczące okolic oczu zwierzęcia. Uczenie maszynowe nie potrafi jeszcze dobrze rozpoznawać oczu kota, przez co cierpi jego obraz podczas transformacji” – powiedział Christophera Hesse.

To, że zdjęcia wychodzą paskudne, nie znaczy jeszcze, że zabawa stronką nie przynosi frajdy. No bo zobaczcie tylko moje kolejne dzieło:

Mina kota typu: „Chłopie, co ty robisz?”

Na Twitterze można przeglądać twórczość innych ludzi pod hasztagiem .

Tu próbka:

Zawsze można też spróbować swoich sił i stworzyć własnego kota Frankensteina pod tym linkiem. Oto potęga sztucznej inteligencji!

 

źródło: AffinelayerTheNextWeb