Ważne

Jeśli masz zwyczaj do selfie pokazywać gest “victorii”, to ktoś może zdobyć obraz twoich linii papilarnych. Taką teorię ma pewien profesor z Japonii

Jedna z niepisanych zasad dobrego filmu kryminalnego brzmi: jeśli posiadasz zdjęcie o marnej jakości, a pracujesz w laboratorium detektywistycznym, to możesz je na ekranie monitora przybliżać do woli, ignorując tragiczną rozdzielczość, aż do momentu, w którym znajdziesz detal przesądzający o losie śledztwa. Idąc tym tropem dalej, kiedy na zdjęciu widać nasze palce, układające się w “znak pokoju”, można z nich uzyskać naprawdę dobre obrazy naszych linii papilarnych. Do takich wniosków doszedł Isao Echizen, profesor Treści Cyfrowych i Wydziału Badań nad Mediami z Narodowego Instytutu Informatyki w Japonii.

Profesor Echizen powiedział w wywiadzie dla japońskiej gazety Sankei Shimbum, że z powodzeniem uzyskuje odciski palców ze zdjęć odkrytych opuszków z odległości nawet do trzech metrów. Ostrzegł przed dość popularnym trendem pokazywania znaku “victorii” podczas robienia zdjęć, gdyż potencjalni złodzieje tożsamości mogliby je wykorzystać w celu włamania się do urządzeń wykorzystujących skaner linii papilarnych.

Zespół profesora Echizena, działający w Narodowym Instytucie Informatyki w Japonii, opracował system zabezpieczający przed kradzieżą obrazów naszych palców ze zdjęć. Ma on za zadanie przesłaniać lub nawet preparować fałszywe obrazy odcisków, które pojawią się w kadrze zdjęcia.

Może być trochę za wcześnie na bicie na alarm, jednak nie da się ukryć, że zabezpieczenia biometryczne to już powszechnie stosowana technologia w smartfonach i komputerach. Echizen ostrzegł, że choć hasło można zmienić bardzo szybko, to linii papilarnych wymienić się łatwo nie da.

Osobiście nie korzystam z gestu “V” podczas robienia zdjęć, ale na pewno będę od teraz znacznie bardziej podejrzliwie przyglądał się kobietom, które na ulicy będą mi proponować przepowiedzenie mojej przyszłości z ręki. Zwłaszcza, jeśli na nos miałyby założone okulary Google Glass ;)

źródło: Sankei Shimbum przez cnet

Komentarze

 • To całkiem ciekawe, biorąc pod uwagę, że gest ten zarówno w Korei i Japonii ma nieco inne znaczenie i jest bardzo popularny w środowiskach obi płci. Teoretycznie, stało się to powszechnie używanym symbolem bycia “cool” i bardzo często jest to “poza na ściance”, że tak powiem. Nie zdziwiłbym się, gdyby za zdaniem profesora stało kilku ludzi, pragnących wyprzeć to zapożyczenie na rzecz bardziej tradycyjnych symboli XD

  A swoją drogą, nie zdziwi mnie, kiedy ktoś wymyśli cieliste rękawiczki z tym samym wzorem linii papilarnych dla każdego obywatela na planecie, tak na zaś… ;D

 • VMortens

  Czyli lepiej pokazywać jest gest angielskiego łucznika … zakodowałem! ;)

 • arturho

  no to niedługo czekają nas też selfiki z zamkniętymi oczami bo już wprowadzane są sensory gałek ocznych jako zabezpieczenia więc i na ich uzyskanie ze zdjęć odpowiedni ludzie znajdą sposób…

 • Misio

  Nie wiem co ten gościu brał, ale żeby “zobaczyć” odciski na zdjęciu, to albo trzeba walnąć makro z 30cm, albo strzelić fotkę teleskopem Hubble’a z 20m.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona