Ważne

Według prognoz Gartnera, od tego roku klienci będą częściej wybierali propozycje Apple niż urządzenia z Windowsem

Według prognoz Gartnera, po raz pierwszy w tym stuleciu klienci kupią łącznie więcej iPhone’ów, iPadów i Maców niż wszystkich urządzeń z Windowsem. Nie będzie to jednak jednorazowy przypadek – trend ten nie tylko się utrzyma, ale nawet pogłębi w kolejnych latach.

W 2016 roku, z 2,3 miliarda wszystkich, sprzedanych urządzeń, około 260 milionów pracowało pod kontrolą systemu operacyjnego Windows (11,2%). Z kolei tych, z iOS i macOS kupiono w tym okresie około 248 milionów. Co ciekawe, było to o około 10% mniej niż w roku 2015 – główną przyczyną jest słaba sprzedaż iPhone’ów.

Jednak zdaniem Gartnera, trend ten odwróci się już w tym roku i Apple zacznie notować wzrosty, zaś Windows – dotknie stagnacja. Koncern z Cupertino w 2017 roku – według prognoz – sprzedać ma 268 milionów urządzeń z iOS lub macOS, natomiast w 2018 roku 276 milionów, a w 2019 roku już 285 milionów.

Dla porównania, w analogicznych okresach klienci kupią – odpowiednio – 252 miliony (2017), 253 miliony (2018) i 257 milionów (2019) urządzeń z Windowsem. Z tego wynika, że różnica względem Apple (na korzyść koncernu z Cupertino) wyniesie w ww. latach – odpowiednio – 14, 23 i 28 milionów.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy ma być ciągle malejąca sprzedaż PeCetów i im podobnych (w tym hybryd, chociaż one same cieszą się coraz większą popularnością). W 2012 roku klienci kupili bowiem ponad 350 milionów komputerów, a w 2016 prawie 100 milionów mniej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Microsoft całkowicie wycofał się z rynku smartfonów (choć ekonomicznie była to jak najbardziej uzasadniona decyzja).

Źródło: Computerworld przez MSPoweruser

Komentarze

 • miz

  jprdl tabletowo wgl co to za art? wtf???

  • Może więcej konkretów, co Ci się w nim nie podoba i jakie masz do niego zastrzeżenia?

   • miz

    Jak to mówią dzieci “pierdy pierdy śmierdy” dziękuję, pozdrawiam

  • jprdl miz wgl co to za kom? wtf???

 • a

  Szkoda, że debilne porównanie tj. wrzucenie do jednego worka wszystkich rodzajów urządzeń.

  • Arek P

   Lepiej niech porownaja sprzedaż komputerów z Windowsem do macow :) Ale zaraz… Wtedy wyniki nie będą już tak fajnie wyglądać :)

   • n

    Albo sprzedaż komputerów z Windowsem do sprzedaży komputerów konkurencji razem wziętej:)

 • Michał Kubiak

  Co z pozostałymi 1.8mld urządzeń? Pod jakim systemem pracują, czym są? Czemu nie napiszecie że działają pod Androidem, przecież jest to w tym samym zdaniu w oryginalnej wiadomości na ComputerWorld.
  Dopiero w takim porównaniu widać jak małą sprzedaż ma Apple, choć jest najbardziej dochodowym producentem telefonów na świecie (najwyższe marże). Windows to oddzielna para kaloszy i nawet z całą obecną stagnacją platformy nie wróżyłbym jej szybkiego upadku. Inercja firm jest na to zbyt duża :)

 • Michal Oborski

  No jasne… Brednie. Kompy Apple robi coraz gorsze i to od lat. Sam byłem zmuszony kupić PC bo do poważnej roboty nie dam se wcisnąć dwurdzeniowego, jednorazowego syfu za 10000zl

 • Misio

  Ja bym najpierw chciał wiedzieć ile analitycy wyskakujący z takimi danymi posiadają akcji Apple? Bo dostrzegam tu konflikt interesów (a właściwie naganianie). I porównywanie sprzedaży warzywniaka do sprzedaży hipermarketu jest wybitnie głupie.

 • Lukasz

  Ściema i nic więcej.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona