Google chce pomóc ludziom uniknąć wpisywania kodów CAPTCHA

Mało tego, Google chce pozbyć się noCAPTCHA, które wymaga od użytkownika jedynie kliknięcia w okienko z napisem „nie jestem robotem”. Jak zamierza to osiągnąć i jednocześnie zadbać o to, by Internet był bardziej dla ludzi, niż dla botów? Wprowadzając Invisible CAPTCHA.

System Invisible CAPTCHA ma to samo zadanie, co jego poprzednicy – nie pozwalać na dostanie się na daną stronę internetową niepożądanych gości niebędących ludźmi, czyli botów. Opiera się jednak na nieco innych mechanizmach.

CAPTCHA, z którą część z nas ma do czynienia podczas korzystania z darmowego dostępu do Internetu przez Aero2, wymaga deszyfracji pokrzywionych literek, które są formą kodu. Mało zaawansowane boty nie radzą sobie z takim zadaniem, dlatego nie przechodzą testu. W zeszłym roku weszła nowa wersja reCAPTCHA (noCAPTCHA), która jest znacznie mniej uciążliwa dla użytkownika – trzeba tylko kliknąć w okienko „nie jestem robotem”.

Invisible CAPTCHA ma działać na stronie internetowej nawet bez wiedzy internauty. System wykorzystuje specjalne algorytmy, które zamiast zagadki z literkami lub wymogu kliknięcia w okienko, z taką samą skutecznością odsiewa niepożądane boty od ludzi. Jak to się dzieje? Algorytmy te analizują całą aktywność użytkownika i jego działania na stronie – zarówno przed jak i po interakcji z CAPTCHA. Na podstawie tych danych system ma decydować, czy nasze akcje są bardziej ludzkie, czy charakterystyczne dla botów. Ani ludzie, ani boty nie będą w stanie określić, w którym momencie pojawiła się interakcja z CAPTCHA, ponieważ jest ona niewidzialna dla użytkowników.

Rozwiązanie to ma pomóc ludziom w wygodniejszym korzystaniu z tych stron internetowych, na których bezpieczeństwo jest ważne, i jednocześnie uprzykrzyć życie botom, które z radością przejęłyby jakieś wrażliwe dane lub zablokowały dostęp do słabo strzeżonej strony internetowej. Zainteresowani nowym systemem weryfikacji mogą zapisać się do newslettera, który poinformuje ich o terminie wprowadzenia Invisible CAPTCHA.

 

źródło: Google, cnet