Ważne

Ratunek dla iPhone’ow – kontakt ze służbami ratowniczymi za pomocą aplikacji również na iOS

Jeśli lubimy chodzić po górach, to jest kilka aplikacji, które się podczas takich wycieczek przydają. Są też takie, które mieć jest mądrze, jednak nikomu nie życzylibyśmy korzystania z nich. Taką aplikacją jest RATUNEK – narzędzie do komunikacji ze służbami ratowniczymi w Polsce.

Aplikacja RATUNEK jest dostępna na smartfony z Androidem już grubo ponad rok. Jej twórcy postanowili przenieść jej funkcje na iPhone’y, dzięki czemu użytkownicy iOS 7.1 lub którejś z nowszych jego wersji, mogą pobrać aplikację ze sklepu Apple.

RATUNEK to bezpłatna aplikacja, która umożliwia kontakt telefoniczny z działającymi w Polsce górskimi i wodnymi służbami ratowniczymi – GOPR, TOPR, WOPR i MOPR. Wezwanie pomocy jest proste – wystarczy trzy razy dotknąć ikony na ekranie smartfona. Następnie zostanie nawiązane połączenie z centrum dyspozytorskim służby ratowniczej – numery ratunkowe służb (601100300 w górach oraz 601100100 nad wodą) są zintegrowane w aplikacji. W tym samym czasie apka pobiera z GPS dane lokalizacyjne i wysyła je do centrum pomocy przez SMS. Dzięki temu można dotrzeć bezpośrednio do osoby wzywającego pomocy, nie tracąc czasu na poszukiwania.

Aplikacja RATUNEK została stworzona we współpracy służb ratunkowych z siecią Plus i Paga Solutions. Ze statystyk wynika, że dzięki uruchomieniu systemu zlokalizowanie osoby, która wezwała pomoc uległo prawie dziesięciokrotnemu skróceniu, a prawie 70% interwencji GOPR, TOPR, WOPR i MOPR doszło do skutku po połączeniu na numery ratunkowe 601100300 w górach i 601100100 nad wodą.

Na razie apka jest na etapie eliminacji błędów – pojawiają się jeszcze trudności podczas uzupełniania danych identyfikacyjnych (które mogą być wysłane razem z SMSem o lokalizacji).

Jeśli zamierzacie wybrać się na górską wycieczkę, bądźcie przezorni i dbajcie o swoje bezpieczeństwo! I wyślijcie nam później zdjęcia ;)

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona