Xiaomi Mi5 z oficjalnym wsparciem CyanogenMOD

Każdy z nas, używający urządzeń z Androidem więcej niż kilkanaście miesięcy musiał mieć choć jeden krótki epizod związany z modowaniem swojego smartfonu czy tabletu. O ile dawniej w przypadku wielu urządzeń była to konieczność wynikająca z braku aktualizacji bądź wolniejszym działaniem sprzętu, tak dzisiaj czynność ta jest już coraz mniej popularna, choć fani tego typu rozwiązań wciąż istnieją i każdy kolejny update nieoficjalnego oprogramowania daje im radość. Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że zespół CyanogenMod kurczy się, co jest następstwem słabszej kondycji firmy. Jak się okazuje, w żaden sposób nie przeszkadza to w tworzeniu software na nowe urządzenia.

Na obecną chwilę, najnowszym oprogramowaniem tworzonym przez CyanogenMod jest CM 14.1, który bazuje na Android 7.1 Nougat, czyli najnowszym oprogramowaniu od Google. Cechą szczególną tego systemu jest to, że posiada ono znacznie większe możliwości personalizacji pod wieloma aspektami, względem czystej wersji Androida. Sporym plusem jest przede wszystkim fakt dostępności na bardzo dużą ilość urządzeń – od tych starszych po najnowsze flagowce. Dobrym przykładem może być tutaj wsparcie dla Nexusa 4, którego debiut na rynku miał miejsce 4 lata temu. Od niedawna oficjalne wsparcie CyanogenMOD otrzymał również znany i lubiany model Xiaomi – mowa o Mi5.

Solidna alternatywa

Pierwszy build przeznaczony dla Xiaomi Mi5 pochodzi z 16 listopada. Wersja jaka została udostępniona to CM13, który opiera się o jądro Androida 6.0 Marshmallow. Pomimo tego, iż nie jest to najnowsza wersja, to warto się tym systemem zainteresować, w sytuacji kiedy potrzebujemy „czystego” Androida. Można być nieco zawiedzionym, że udostępniona wersja nie jest najnowszą możliwą, ale jestem przekonany, że to tylko kwestia czasu, kiedy na Mi5 trafi CM14.

Czy warto porzucić MIUI?

Jest to pytanie dosyć mocno indywidualne. Xiaomi Mi5 to urządzenie, którego parametry są na chwilę obecną jednymi z najlepszych na rynku, więc na działanie oprogramowania dostarczonego przez chińskiego producenta nie można narzekać. Jedynym minusem jaki można zarzucić MIUI to spora zasobożerność, szczególnie jeżeli mowa o pamięci operacyjnej RAM. Co prawda osobiście nie odczuwam dyskomfortu z tego powodu, ponieważ wychodzę z założenia, że wolny RAM jest zmarnowaną pamięcią operacyjną. Są jednak różne typy użytkowników, więc jeśli potrzebujesz dużej ilości wolnej pamięci RAM oraz perfekcyjnie działającego multitaskingu to może być dobry wybór. Trzeba jednak zastanowić się, czy plusy płynące z przejścia na oprogramowanie od firmy CyanogenMOD są warte przysłowiowej świeczki, bowiem MIUI 8 oferuje naprawdę wiele.

Bądź świadomy

By wgrać CM13 należy udać się tutaj i pobrać najnowszy dostępny build. Warto mieć na uwadze, że jest to software rozwojowy, więc może nie być dopracowany tak jak oprogramowanie producenta. Wymogiem koniecznym do instalacji wspomnianego oprogramowania jest odblokowany bootloader, który przekreśla możliwość wykorzystywania Android Pay. Trzeba więc świadomie podjąć decyzję o ewentualnym łamaniu tego zabezpieczenia, by być w pełni usatysfakcjonowanym ze swojego wyboru.

 

Źródła ilustracji:

  1. Obrazek ilustracyjny: digit.in