Ważne

Google pokaże, gdzie jest najbliższa… toaleta

Prawdopodobnie każde Was, będąc na mieście, poczuło w pewnym momencie nieodpartą potrzebę skorzystania z toalety. Na szczęście żyjemy w na tyle cywilizowanym kraju, że dość łatwo znaleźć miejsce, gdzie można sobie „ulżyć”. Takiego szczęścia nie ma jednak znaczna większość mieszkańców Indii i dlatego Google wkrótce uruchomi usługę, pomagającą Hindusom w potrzebie odnaleźć najbliższą toaletę.

Statystyki są naprawdę przerażające: około 70% gospodarstw domowych w Indiach nie ma dostępu do własnej łazienki. 60% z 1,2 miliarda mieszkańców Indii wciąż załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w – delikatnie mówiąc – miejscach do tego nie przeznaczonych. Skutki takich praktyk są bardzo poważne – m.in. zanieczyszczenie wody pitnej groźnymi bakteriami, które każdy z nas ma w swoim organizmie.

Dlatego Google, razem z indyjskim ministerstwem, odpowiedzialnym za miejską infrastrukturę, zamierza uruchomić usługę, pomagającą Hindusom odnaleźć najbliższą toaletę. Na Mapach Google zaznaczone zostaną jednak nie tylko publiczne, ale również te, znajdujące się w hotelach, restauracjach, szpitalach, centrach handlowych czy stacjach benzynowych. W dodatku każdy będzie mógł ocenić dany „przybytek”, a tym samym poinformować innych zainteresowanych, czy łazienka jest czysta lub czy nie jest przypadkiem nieczynna (ale nie chwilowo, tylko permanentnie).

Na początku usługa lokalizacji toalet uruchomiona zostanie pod koniec listopada w Delhi, czyli byłej stolicy Indii, zamieszkiwanej przez ponad 11 milionów mieszkańców. Później jej zasięg zostanie rozszerzony o kolejne lokalizacje, ale nie podano konkretnego wykazu, ponieważ najpierw pomysłodawcy chcą sprawdzić, jak to w ogóle będzie funkcjonować i czy się sprawdzi.

Źródło: The Verge przez Engadget

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona