Ważne

Spotify powoli zabijał dysk SSD w twojej hybrydzie przez ostatnie kilka miesięcy

Chodzi o desktopową wersję aplikacji, używaną przez wielu użytkowników komputerów i hybryd z Windowsem oraz OS X. Okazało się, że regularnie zmniejsza ona żywotność dysku SSD przez ciągłe nadpisywanie sporych ilości danych, nawet jeśli apka nie była aktywna.

Problem ma być naprawiony dzięki nowej aktualizacji, która powinna właśnie docierać do kolejnych użytkowników, jednak jak donosi serwis Ars Technica, Spotify niespecjalnie śpieszyło się z jej wydaniem.

Zaczęło się od podejrzanie częstych skarg na działanie programu, które pojawiały się w sieci od jakichś pięciu miesięcy. Niektórzy z użytkowników są autentycznie oburzeni, że Spotify pokpiło sprawę i tak długo lekceważyło problem. “To poważny błąd, który wpłynął na tysiące użytkowników usługi” – wyraził się jeden z nich. “Jeśli na przykład któryś z olejów Castrol obniżałby żywotność silnika samochodu o 5 czy 10 lat, domyślam się, że jego nabywcy chcieliby to wiedzieć” – mówi dalej.

Redakcja Ars Technica była w stanie odtworzyć problem, odkrywając, że aplikacja Spotify nadpisuje w kółko od 5 GB do 10 GB danych w czasie poniżej godziny, nawet gdy teoretycznie nie jest aktywna. Pozostawienie jej na czas dłuższy niż jeden dzień poskutkowało poskutkowało zapisami sięgającymi 700 GB.

Dyski SSD, tak jak większość rzeczy w naszym materialnym wszechświecie, po prostu się zużywają. Im częściej i więcej danych na nich zapisujemy, tym szybciej to następuje. Choć przeciętni użytkownicy praktycznie nie są w stanie “zajechać” SSD podczas użytkowania swoich komputerów, ciągłe nadpisywanie setek gigabajtów dziennie niespecjalnie pomaga w zachowaniu długiej żywotności sprzętu.

Aplikacja Spotify wykazywała destrukcyjne zdolności niezależnie od systemu – na Windowsie, OS X czy Linuksie. Wersja 1.0.42 powinna być już wolna od tego błędu.

źródło: arstechnica.com dzięki BGR

Komentarze

 • Mirosław Walczak

  Artykuł pojawił się po aktualizacji. Dlaczego tak późno?

 • S4g00

  “Chodzi o desktopową wersję aplikacji, używaną przez wielu użytkowników komputerów i hybryd z Windowsem oraz iOS.”

  Chodzi o system operacyjny OS X a nie iOS. ;)

  • Jasna sprawa, poprawione, dzięki :)

   • Konrad Uroda-Darłak

    A nie czasem macOS?

    • S4g00

     Wraz z wejściem systemu Sierra, zmieniła się również nazwa systemu. Wcześniej do El Capitan włącznie był to OS X od Sierry mamy już macOS. Także masz oczywiście rację.
     Pozdrawiam

     • Konrad Uroda-Darłak

      Także tego, z jednego błędu w drugi :D

  • Wersja linuksowa prawdopodobnie miała ten sam błąd, bo aktualizacja pojawiła się także dla niej. Ale dotyczyła głównie ludzi z dużą ilością sporych playlist z tego co czytałem.

 • stark2991

  Grubo. Miałem napisać że dyski SSD są teraz bardzo żywotne ale przy zapisie 700GB na kilka dni to każdy dysk by się skończył w kilka miesięcy.

 • Bee!

  A dyski magnetyczne to się niby przez to nie zużywają?

  • Barilla

   Wytrzymałość dysków SSD liczy się w setkach cykli pełnego zapisu dysku. HDD może takich cykli spokojnie wykonać dziesiątki tysiecy.

 • aaabbbccc

  Nowy HDD też może tego, wbrew zapewnieniom producentów, nie wytrzymać. Zużyje przy tym ogromne ilości energii. Więc nie piszcie że to tylko problem SSD.

 • zorro

  ale beka z tych spotifajuf :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona