Huawei oficjalnie potwierdza, dlaczego nie chciał wziąć na siebie produkcji Pixel i Pixel XL

Pixel i Pixel XL nie tylko zastąpiły Nexusy, ale również rozpoczęły zupełnie nowy rozdział w smartfonowej historii Google. I choć koncern nadal zleca produkcję urządzeń komuś innemu, to na obudowie widnieje tylko jego logo. Amerykanie chcieli, aby oba modele wyszły z fabryk Huawei. Chińczycy jednak nie przyjęli zaproszenia do współpracy. Dlaczego? Z jednego powodu.

Nie, nie chodzi tu o pieniądze. Jak wspomniałem, na obudowach Pixel i Pixel XL znajduje się tylko logo Google. “Tylko” jest tu słowem-kluczem. Huawei nie chciał się na to zgodzić, ale nie dlatego, że uniósł się honorem. Decyzja ta była poparta bardzo mocnymi argumentami.

Pixel i Pixel XL traktowane są jako smartfony Google’a. Mało który klient zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę wyprodukowało je HTC, ponieważ żadne materiały promocyjne, ani komunikacja marketingowa o tym nie informuje. Dla Huawei miało to kluczowe znaczenie i zadecydowało o nieprzyjęciu zaproszenia do współpracy. Chińczycy po prostu wizerunkowo nic by na tym nie zyskali, a w Stanach Zjednoczonych (czyli jednym z głównych rynków zbytu tych urządzeń) jest to dla nich szczególnie ważne, gdyż ich propozycje cieszą się tam o wiele mniejszą popularnością niż w Chinach czy Europie.

Koncern jest obecnie trzecim, największym graczem na rynku smartfonów. Stało się to możliwe dzięki wieloletnim staraniom, szeregowi odpowiednich decyzji i przede wszystkim oferowaniu dobrego sprzętu za przyzwoite pieniądze. Huawei ma już wyrobioną markę, a jego przychody stale rosną – nie był mu więc niezbędny dodatkowy zastrzyk gotówki za produkcję Pixel i Pixel XL. W przeciwieństwie do HTC, które zgodziło się na wszystkie warunki.

Źródło: WinFuture przez Android Authority

Komentarze

 • Digins

  Wizerunek to pieniądze, więc chodziło o pieniądze.

  • Pośrednio tak.

  • VMortens

   Nie wszystko da się bezpośrednio przełożyć na pieniądze. Chodziło więc o zysk.
   Nie finansowy, a wizerunkowy. Dopiero on miał szanse (acz niekoniecznie) przełożyć się na zysk finansowy w Stanach.

   • 2451

    Ale pieniądze da się bezpośrednio przełożyć na wszystko :-)

    • VMortens

     To kup sobie zdrowie, lub miłość innej osoby.

     • 2451

      A czymże jest miłość? :-) Kupiłbym i jedno i drugie, ale nie mam wystarczającej ilości pieniędzy :-(

 • Wkratke

  Nie wyprodukowali, ich strata. Finansowa i wizerunkowa. To że HTC jest producentem nie jest tajemnicą i każdy ciekawy pochodzenia odnajdzie to info. Fakt że większość ludzi nie interesuje kto wytwarza ich ukochane iP czy BB i w tym przypadku nic nie zmieni stan świadomości. Teraz Moto ma trzeciego właściciela i drugiego producenta a produkt dalej świetny.

  • VMortens

   Wytłumacz mi na czym stracił ich wizerunek, bo takie subiektywne uwagi do mnie nie przemawiają.

  • Każdy kto tutaj zagląda – na pewno nie każdy zwykły użytkownik. I skąd wiesz czy finansowa strata? Wiesz jakie warunki im zaproponowano? Wizerunkowo? eeee raczej nie – może to zadziałać wręcz odwrotnie.

 • Dtech

  Swoją drogą ciekawe czy gdyby Huawei wyprodukowało Pixele to zabiegało by o wprowadzenie ich do Polski tak jak (podobno) LG z Nexusem 5X.

  • stark2991

   Myślę że w przypadku Pixeli to Google zdecydowało że HTC nie poprowadzi dystrybucji. Po pierwsze Kowalski nawet nie wie co ma wspólnego z tym HTC, po drugie w Polsce nie działa w naszym języku killer feature Pixeli czyli Google Assistant

 • Sq72

  HTC jest w kiepskiej sytuacji, dlatego chwycili się pixeli, aby mieli z tego zarobek.

  • stark2991

   Pytanie czy faktycznie mają z tego warty uwagi zysk? Wątpię żeby Google dzieliło się z nimi po połowie, a poza tym wszystko wskazuje na to że Pixele to przerobiony telefon HTC a więc HTC niejako straciło jeden model który by wydali jako swój na rzecz Pixela.

 • Aksamit Dominik

  z tym “uniósł się honorem” to taki sucharek?

  • Nie, nie ma tu żadnego, celowego nawiązania do marki Honor.

   • Aksamit Dominik

    wiem, ale ciekawie wyszło

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona