Wiko VIEW

Android jest teraz tak samo bezpieczny jak iOS, przynajmniej tak twierdzi Google

Zwykle wygląda to tak: kiedy ktoś mówi, że Android jest bezpieczniejszym systemem od iOS, to po dwóch sekundach konsternacji i wymieniania się spojrzeniami, reszta towarzystwa zaczyna zrywać boki ze śmiechu – bo żart był tak wyborny. Z chwilą pojawienia się Google Pixel ten odwieczny dystans miał się podobno znacznie zmniejszyć.

Adrian Ludwig, dyrektor ds. bezpieczeństwa systemu Android, wypowiedział się ostatnio w wywiadzie podczas O’Reilly Security Conference, że Pixele i iPhone’y są równe pod względem bezpieczeństwa.

smiech

Dokładnie powiedział, że poziom bezpieczeństwa “jest niemal identyczny”, “jeśli chodzi o prawie wszystkie modele zagrożeń”. Dodał też, że z czasem Android będzie pod tym względem jeszcze lepszy. “W dłuższej perspektywie, otwarty ekosystem Androida może zapewnić jeszcze lepsze bezpieczeństwo” – zapewniał Ludwig.

Dobrze, tylko czy Android nie ma czasem już jakichś ośmiu lat? To chyba wystarczająco długi okres, żeby pomyśleć o bezpieczeństwie? Tymczasem spora otwartość systemu i jego fragmentacja nadal się zielonemu robocikowi odbija czkawką.

Ludwig mówił też o googlowskim wewnętrznym systemie bezpieczeństwa, który łącznie analizuje 400 milionów urządzeń z Androidem dziennie i jednocześnie jest w stanie sprawdzić 6 miliardów aplikacji. Pochwalił się faktem, że bardzo niewiele smartfonów i tabletów ma złośliwe oprogramowanie. Powiedział nawet, że ich liczba nie przekracza jednego procenta.

Wszystko to nie brzmi jakoś tragicznie, choć nie raz już słyszeliśmy takie przechwałki. Nie mówiąc już o tym, jaką różnicę robi słowo “prawie”.

Na pewno Google chce zerwać z długo wypracowywaną przez siebie opinią właściciela najbardziej dziurawego systemu mobilnego na świecie. Nie będzie to jednak zbyt proste, biorąc pod uwagę, że raz na jakiś czas słyszymy o wyjątkach potwierdzających tę regułę.

źródło: tech.firstpost.com

Komentarze

 • stark2991

  “nie przekracza 1 procenta”
  No spoko, ale to nadal dobre kilka milionów nie?
  Z tym bezpieczeństwem Androida to taka trochę względna sprawa. Bo jeśli się trochę myśli i trochę wie o tych zagrożeniach to ciężko jest paść ofiarą wirusa czy luki. Jak widzę po forach to największą bolączką pozostają niechciane przekierowania i wyskakujące reklamy typu “masz 5 wirusów” które każdy widział. Trafić na kogoś kto miał prawdziwego wirusa to naprawdę trzeba mieć szczęście

  • Kewin Karlos

   Najlepszym zabezpieczeniem jest zablokowanie u operatora wszelkich usług typu premium :)

  • Longmanus

   Soft, wszystkie gierki “w paczkach” z chomika, z torrentów etc., umiem i znam się, kiedyś chciałem sprawdzić jeden program, a wygasła mi karta w Sklepie Google, ściągnąłem, nawet kilka “paczek” z tym samym softem tylko w różnych wersjach, oczywiście zanim załadowałem, to sprawdziłem rar’y, poszło wszystko w kosz i mi się odechciało “taniego softu” na Andka, zresztą te rzeczy są tak tanie że wpuszczenie sobie czegoś na sprzęt za 2,5 czy nawet 30 pln, to imo nieopłacalny biznes :-/.

 • Longmanus

  „jest niemal identyczny”, „jeśli chodzi o prawie wszystkie modele zagrożeń” – na bank, zwłaszcza na tych15.367.567 urządzeniach które instalują apki spoza sklepu google w których jest więcej trojanów i keyloggerów niż kodu.
  Nigdy tego nie osiągną, kocham Andka i bardzo się cieszę że nie żyjemy wszyscy we “wspaniałym” świecie skonstruowanym przez Apple, ale zamknięte i strzeżone osiedle będzie ZAWSZE bardziej bezpieczne niż blokowisko, koniec. Almost safe…, mają na to takie same szanse jak wiewiór na żołędzia ;-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona