Ważne

Pomimo słabej sprzedaży, Sony nie traci pieniędzy na Xperiach

Sony ogłosiło wyniki finansowe za trzeci kwartał 2016 roku. Wydział mobilny firmy, który jest odpowiedzialny za powodzenie linii Xperia, wciąż wypracowuje niewielki zysk, choć wydaje się, że sprzedaż stoi w miejscu.

W ciągu trzech miesięcy Sony wydało do sprzedaży 3.5 miliona smartfonów. To niewielka poprawa w porównaniu do poprzedniego kwartału (3.1 miliona), ale ogromny spadek względem do tego samego kwartału 2015 roku, kiedy firma wyposażyła sklepy w 6.7 miliona urządzeń.

sony-wyniki-q3-2016-2

Sony Mobile Comunications przyniosło w trzecim kwartale roku w sumie 168.8 miliardów jenów i jest to 39% mniej pieniędzy niż w tym samym okresie rok temu. Jak widać, ilość wydanych urządzeń nie jest sztywno proporcjonalna do przychodów. Według Sony, jest to zasługa ich nacisku na “modele z wysoką wartością dodaną”.

Dochód, po odliczeniu kosztów jego uzyskania to 3.7 miliardów jenów (35 milionów dolarów). Nie jest to zbyt wielka liczba, biorąc pod uwagę, że rok temu ten sam kwartał wygenerował Sony dochód w wysokości 20.6 jenów (196 milionów dolarów). Jednak firma nadal wychodzi na lekki plus. Dokumenty Sony wskazują, że było to możliwe dzięki obcięciu kosztów operacyjnych, szczęśliwym kursom walut i skupienia się na modelach, które dają firmie więcej pieniędzy za sprzedaną sztukę.

sony-wyniki-q3-2016

W związku z tymi danymi, Sony obniżyło szacunki finansowe na rok fiskalny 2016, który kończy się w marcu 2017 roku. Chociaż wcześniej producent przewidywał sprzedaż na poziomie 19 milionów Xperii, liczba ta została zrewidowana do 17 milionów. Oczekiwane zyski mają jednak i tak sięgnąć 5 milionów jenów, co może być możliwe dzięki lepszym stopom zysku.

na zdjęciu wyróżniającym: render Sony Xperia XR

źródło: PhoneArena

Komentarze

 • dareczq

  Jak to mówią nie ważna ilość a jakość

  • Dyndong

   Tego Sony też nie ma.
   Ma tylko mnóstwo kleju, zbyt wygórowane ceny i niedopracowany soft do własnych sensorów.

   • dareczq

    Mam Sony od 4 telefonów i na jakość nie ma co narzekać. Xperie Z Ultra musiałem oddać na serwis (padła płyta główna) wymienili na nowy. Ceny ma wygórowane tylko na początku (dzięki czemu są na plusie) . Po pół roku jest już rozsądnie. Samo użytkowanie telefonu to czysta przyjemność, mają bardzo dopracowany soft, działa płynnie i bez problemu. Jedyne moje zastrzeżenie to mogli by popracować nad algorytmami aparatu, ale nie można mieć wszystkiego.

    • Prof.Gompka

     Moja Z Ultra spisywała się rewelacyjnie i dalej komuś dobrze działa. Na Z3 też nie narzekałem i Z5 teraz mi świetnie służy. Z chęcią kupię następną Xperie.

     • dareczq

      Obecnie mam Z3 i jeszcze długo nie zmienię

    • niconozomu

     No z tym dopracowanym softem to trochę przesada. Używałem Z5 Premium od premiery tego urządzenia do premiery Note 7. Dopiero po trzeciej dużej aktualizacji (czyli ponad pół roku po premierze) pozbyli się błędów, które powodowały, że urządzenie było mocno dysfunkcyjne (między innymi problemy z bluetoothem). Ale przyznam, że jak już wszystko połatali to urządzenie naprawdę spisywało się rewelacyjnie.
     Note 7 od samego początku działa rewelacyjnie i nawet drobnych błędów się nie dopatrzyłem.

     • dareczq

      Note7 wybucha, taka dorobna wada :P. Ale faktycznie gdyby nie to, to najlepszy telefon jaki wyszedł. Sony niestety nigdy nie zrobił Xperii Z Ultra 2, a szkoda, byłaby ciekawa alternatywa dla Note7, szczególnie, że całkowicie wycafali (próbują wycofać) ten model.

    • Teth

     Miałem Xperie Z, Z1, Z2, Z3, Z3 Compact i obecnie mam Z5. Żadna, do Z5, nie mogła się pochwalić jakością wykonania, ponieważ już kilku miesiącach na jaw wychodziły niskiej jakości użyte materiały, jak chociażby ramka, na której pojawiały się wżery w miejscu, gdzie najczęściej trzymało się dłoń, wyszczerbienia na przyciskach głośności i aparatu, pękające szkło na tyle. Moja Z5 po kilku miesiącach nie ma śladów na ramce ale się lekko wygięła od noszenia w bocznej kieszeni spodni, chociaż użytkuję ją w oryginalnym etui. Przy każdej nowej serii Z łudziłem się, że kolejna będzie lepsza. Czas na coś od konkurencji.

     • spi

      Ta wypowiedz się nie klei. Jak można mieć 6 !! telefonów pod rząd i kupowac następny sony narzekając na poprzedni. To przeczy logice

     • Teth

      Wypowiedź się klei: zdania są poprawne gramatycznie, ortograficznie i stylistycznie. Wypowiedź zachowuje ciąg logiczny. Domyślam się jednak, o co Ci chodzi. To, co mną kierowało przy kolejnych modelach nazywa się lojalnością wobec marki. Kupujesz telefon tego samego producenta, bo wiesz, że nowszy będzie lepszy. I faktycznie, oferuje coś lepszego (lepsze osiągi, odpowiada Ci wygląd omnibalance, głośniki stereo których nie ma konkurencja), to w końcu flagowiec, więc przymykasz oko na pewne niedociągnięcia… Z biegiem czasu, gdy nabywasz doświadczenia z określonym produktem tej konkretnej marki, rozumiesz, że może już czas na zmianę. Bo producent nie jest w stanie zapewnić Ci tego, czego oczekujesz. Bo kolejny model (X, XA…) nie odpowiada Ci już pod względem designu a testy nowych modeli konkurencji wskazują, że wraz ze wzrostem liczby megapikseli w matrycy aparatu Sony nie wzrasta jakość zdjęć… No i są już też takie, które mają głośniki stereo i w dodatku grają lepiej.

     • dareczq

      Rozumiem, że kupowałeś te telefony coś koło dnia premiery, i faktycznie masz prawo się czepiać takich detali o których mówiłeś. Mnie osobiście one nie przeszkadzają bo kupuję telefon za 50% początkowej ceny, więc z reguły Sony wtedy to najlepszy wybór. Ostatnio miałem dylemat między Z3 a Honor7, no i wybrałem Sony i nie żałuję. Noszę telefon w etui Ringke Fusion i nic z rzeczy o których pisałeś mi się nie przytrafiło, a moja Zetka ma już prawie rok.

    • Kuba Sojka

     Ja używam z2 i bardzo dobra jest, bardzo wydajna, soft bardzo szybko działa, najnowsze gry działaja itp, jak bym miał zmieniać smartfona to na Xperia xz, tylko niema kasy wogule,taka polska niedasie zarobi 3 tysięcy w miesiącu.

     • haha

      “niema kasy wogule,taka polska niedasie” Faktycznie, będąc dzieckiem nie masz jak zarobić tych 3 tyś miesięcznie. Kup słownik.

 • Kuba Sojka

  Sony ma najlepszy system operacyjny androida i aplikacje aparatu,

 • Kuba Sojka

  Ja używam 2 smartfonuwy od Sony, są najlepsze, teraz używam z2

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona