Ważne

W pierwszej połowie 2016 roku Qualcomm zgarnął blisko 40% całego rynku procesorów do smartfonów

Qualcommowi po raz kolejny udało się uzyskać tytuł lidera na rynku procesorów, przeznaczonych do smartfonów. Jego Smoki są najczęściej wybieranymi przez producentów układami do tego typu urządzeń.

W pierwszej połowie 2016 roku Qualcomm zgarnął 39% całego rynku procesorów, przeznaczonych do smartfonów. MediaTek, który znalazł się na drugim miejscu, zdobył o wiele mniej – „zaledwie” 23%. Przewaga Amerykanów jest więc naprawdę duża. Trzecie jest natomiast Apple z wynikiem 15% (choć samo nie zajmuje się produkcją, tylko zleca ją swoim kontrahentom, m.in. TSMC).

Analitycy ze Strategy Analytics zauważają, że po nieco słabszym 2015 roku (głównie przez aferę z przegrzewającym się Snapdragonem 810), Qualcommowi udało się „podnieść” dzięki świetnemu Snapdragonowi 820, na którego zdecydowało się wielu producentów, m.in. Samsung, LG, Xiaomi i OnePlus. Jednak Snapdragon 652, Snapdragon 650 i Snapdragony z serii 400 również były bardzo chętnie wybierane przez klientów koncernu z San Diego.

I choć Qualcomma można uznać za największego „wygranego” pierwszej połowy 2016 roku, to bardzo dobrze poradzili sobie także MediaTek, HiSilicon (Huawei), Samsung LSI i Spreadtrum – każda firma w tym okresie odnotowała dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Co ciekawe, ten ostatni umocnił swoją pozycję przede wszystkim na rynku procesorów 3G (bez obsługi LTE).

W pierwszej połowie 2016 roku wartość całego rynku układów do smartfonów wyniosła 10 miliardów dolarów. Jest to wynik o 3% lepszy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Źródło: Strategy Analytics przez FierceWireless

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona