Kości pamięci RAM sukcesywnie drożeją, więc i ceny smartfonów mogą poszybować w górę

Dużo pamięci operacyjnej jest niezbędne do tego, aby smartfon działał płynnie i potrafił utrzymać kilka aplikacji działających w tle. Rośnie więc zapotrzebowanie na kości RAM o dużej pojemności. Wydawać by się mogło, że to pobudzi konkurencję – a to z kolei przyczyni się do obniżki cen tego komponentu, przez co i urządzenia będą tańsze. Niestety, trend jest zupełnie odwrotny, dlatego powinniśmy spodziewać się wzrostów cen sprzętów.

Jak wynika z badań, średni koszt kości 4GB DDR4 RAM wynosił w trzecim kwartale 2,17 dolarów, natomiast 4GB DDR3 RAM 2,08 dolarów. Niby niewiele, ale jest to więcej o – odpowiednio – 18,6% i 22,4% więcej niż w drugim trymestrze 2016 roku.

Co więcej, obserwatorzy rynku są zdania, że trend wzrostowy się utrzyma. W czwartym kwartale ceny podskoczą o kolejne 15% w stosunku do okresu lipiec-wrzesień 2016 roku. Oznacza to, że mogą wynieść już nawet – odpowiednio – 2,50 i 2,40 dolara.

Sukcesywny wzrost cen związany jest ze zwiększającym się popytem na kości RAM o dużych pojemnościach – zwłaszcza ze strony chińskich producentów. Do tego m.in. Samsung, SK Hynix i Micron zmniejszają produkcję, więc podaż również się zmniejszy. Należy się więc spodziewać, że smartfony od marek rodem z Państwa Środka będą coraz droższe. Cóż, takie są prawa rynku.

*Na grafice wyróżniającej Xiaomi Mi 5S Plus, dostępny również w wersji z 6GB RAM

Źródło: GizmoChina, AnandTech (grafika wyróżniająca)

Komentarze

 • Dollaholla

  $2 w telefonie za $250 jest minimalnie odczuwalne, ale za ponad $1000 wręcz pomijalne ;) To raczej pretekst do pompowania cen modeli z 6GB i więcej.

 • Marek

  Gb, a nie GB.
  Ceny pamięci cztery lata temu i dziś są praktycznie takie same. Niestety.

 • FireFrost

  Czyli jak rozumiem cena końcowa smartfona podskoczy o jakieś 3-4 zł? tragedia ;)

  • VMortens

   Dla producenta, tak. Dla klienta końcowego, niekoniecznie tak mało.

 • Stefan P.

  Za jakiś czas ceny spadną. Monopoliści niech się tak nie napinają. Konsumenci nie będą gromadzić zapasów smartfonów ;)

 • Leszek G

  do kompa były już 2 x 4 giga np. za 150-170 złotych a nawet taniej a teraz jedne 4 giga znowu od ponad 100 zł i ja nie widzę tu 19% więcej a od 50% do 100% ceny ddr 3 są oczywiście dodają sobie by nachapać ale tak jest tylko w Polsce

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona