Windows 10 na 400 mln urządzeń

Dużo, mało? Biorąc pod uwagę, że w owe 400 mln urządzeń wliczamy nie tylko same pecety – nie jest to jakaś zawrotna liczba. Ważniejsze jednak, jakie plany na dalszy rozwój Windows ma firma Microsoft.

400 mln aktywnych urządzeń z Windows 10 to nie tylko komputery, ale również Xboksy One, smartfony, tablety, hybrydy, a nawet gogle Holo Lens. Jeżeli zbierzemy wszystkie te urządzenia, liczba 400 mln nie wydaje się być tak oszałamiająca. Warto też dodać, że od końca lipca Microsoft zamknął możliwość darmowej aktualizacji do Windows 10. Dużego przyrostu nowych urządzeń raczej więc nie będzie.

Jeżeli popatrzeć na statystyki NetMarketShare, to nadal króluje Windows 7 z ponad 47% udziałów w rynku. Windows 10 w ciągu roku aktywności zdołał sobie zdobyć 23% udziałów, głównie niwelując prehistorycznego Windows XP. Jednak użytkowników Windows 7 niespecjalnie zdołał do siebie przekonać.

Zatem problem Microsoftu pozostaje. Windows 7 ma duże szanse stać się nowym Windows XP, czyli systemem, który przez kolejne lata będzie dominował w komputerach sporej liczby użytkowników, przyprawiając decydentów z Redmond o ból głowy. Windows 10 okazał się być wprawdzie systemem lepszym od Windows 8 czy Windows 8.1, ale nie przełamał podstawowej niechęci użytkowników do aktualizowania komputerów. Tak więc liczby, którymi chwali się Microsoft, pokazują moim zdaniem tyle tylko, że firma ma przed sobą jeszcze ogromną pracę – przekonanie użytkowników starszych wersji OS do aktualizacji.

Źródło: ZDNet

Komentarze

 • tish

  a ja chciałem zaktualizować laptopa i się nie udało pomimo kilkukrotnych prób :/ a na tablecie w ogóle nie dostałem oferty aktualizacji :/ więc na obu zostałem z win 8.1

 • sprinter

  -1 a dokladnie moje Surface Pro, wlasnie sobie wrocilem na Win 8,1 o ile na desktopie 8,1 to jakas porazka o tyle na dotykowym ekranie dziala swietnie szczegolnie lubie gesty ktore w 8,1 dzialaja wysmienicie. Po aktualizacji do win10 okazalo sie ze usuneli wszystko co bylo fajne a dodali jakies pierdoly. Microsoft potwierdza moja teorie ze im wieksza firma tym bardziej jest oderwana od rzeczywistosci, gotuja sie we wlasnym sosie. Powrot na 8,1 zajal wraz ze wszystkimi poprawkami 2 wieczory jakas paranoja bo mam 100mb net a Surface pro ma w koncu SSD WTF???

 • Keraid

  A ja wolę elementary OS

 • Fedurrr

  W pracy wymienili ostatnie komputery z win xp na win7 z racji lichego wsparcia esli chodzi o sterowniki do win10.

  Sam sie przymierzam na laptopie aby win xp zastapic win7. Obecnie wyjmuje go tylko by wypelnic pita raz w roku oraz wypalic jakies plyty cd czy tworzyc partycje na kartach sd itp Z rzadka wchodze na stronki www gdyz na tablecie czy smartfonie idzie to szybciej i nie musze zasilacza podlaczac.
  Win 7 mialem ma desktopie dopóty go nie sprzedałem. Sprawowal sie wysmienicie. Ominela mnie vista i win 8.1
  Win 10 bym się nie bal tylko po co mi skoro ma win7 wszystko mi dziala co potrzebuję.

 • Artur Węgliński

  Ja mam na Piecu win10 i muszę przyznać że jest szybszy niż win7. Mam również win10 na lenovo yoga tab 2 10′ i również jestem zadowolony.

 • AS

  Aby dokonać aktualizacji Windows XP do Windows 10, należało po drodze nabyć Windows 7 lub 8, ewentualnie kupić pełną wersję Windows 10. Nie jest więc trafnym argument za tym, że Windows 10 pomógł w zmniejszeniu ilości aktywnych wersji Windows XP. Te wykruszają się raczej ze starym sprzętem, na którym były instalowane.

  Osobiście dokonałem przesiadki z Windows 7 na 10. Nie miałem problemu ze sterownikami, choć notebook pochodzi z 2010 roku. Wszystko chodzi w zasadzie bez problemu. Jedyny mankament to dziwne zachowanie Excela 2010, który okresowo wysypuje się przy próbie uruchamiania makr. Makra działają bez problemu z poziomu edytora makr. Po kilku dniach wszystko działa dobrze. Po jakimś czasie znowu problemy. I tak już kilka razy. Dziwne to…

  To, co mnie irytuje w Windows 10 to bardzo ubogie możliwści dostosowania wyglądu systemu. Na przykład mogę wybrać kolor paska tytułowego okien aplkacji, ale tylko aktywnego. Nieaktywny jest zawsze biały. Wersje Windows do 7 włącznie były pod tym wględem superelastyczne. Cofamy się, oj cofamy…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona