Ważne

Jeszcze trochę i iPhone złapie własnego złodzieja

Kolejne iPhone’y, nad którymi pracuje lub planuje prace firma Apple, mogą zostać wyposażone w bardzo ciekawą funkcję. Smarfon już nie tylko będzie nas informował o miejcu swojego położenia w przypadku kradzieży. iPhone przechwyci również informacje o złodzieju!

Jeszcze trochę i złodzieje będą się bać iPhone’ów ;). A na poważnie – w Urzędzie Patentowym Stanów Zjednoczonych pojawił się wniosek Apple’a rozszerzający zabezpieczenia iPhone’ów. W dużym skrócie chodzi o to, że kiedy telefon zostanie skradziony, będzie mógł wykonać zdjęcie złodzieja za pomocą kamery selfie, a także przechwycić jego… odcisk palca. Oczywiście, jeżeli złodziej będzie próbował uruchomić iPhone’a, korzystając z przycisk Home.

Przechwytywanie nieautoryzowanych prób dostępu do telefonu może być poważnym ciosem w złodziei. Już teraz blokada iCloud jest trudna do złamania, zablokowane przez właścicieli po kradzieży telefony stają się najczęściej bezużytecznymi “cegłami” w rękach złodziei. Jeżeli Apple zdecydowałby się na przechwytywanie informacji o złodziejach, mogłoby to pomóc policji w dotarciu do nich.

Pytanie tylko o prywatność. Jak Apple chce poradzić sobie z dostępem do informacji na temat potencjalnych złodziei? Czy dane zbierane o osobie, która ukradła iPhone’a będą przekazywane na serwery Apple’a czy może przechowywane tylko w urządzeniu? Czy będzie jakaś współpraca firmy Cupertino z policją? Temat jest bardzo rozległy i – podejrzewam – “grzązki” pod kątem prawa. Ciekawe, jak Apple spróbuje go rozwiązać?

Źródło: The Verge

Komentarze

 • Prawie

  Raport Mniejszości ;)

 • niconozomu

  Już od dawna jest opcja zrobienia zdjęcia zdalnie w przypadku kradzieży.

  • Mlody

   Tak jest, tylko w przypadku iphona nie bedziesz musial/la miec polaczenia z netem by wyslac zdjecie. A to jest Plus

   • niconozomu

    To w jaki sposób je wyślesz? MMSem? Samsungi mają teoretycznie taką możliwość. Czy moze będzie czekało na urządzeniu aż te się znajdzie?

    • LCD

     Hehe dobre. W Iphone to pewnie teleportacja zdjęć będzie. Już teraz są ciekawe aplikacje jak Cerberus czy Pray (i nie tylko na smartfony). Oczywiście producenci też mają swoje zabezpieczenia czy samo Google oferuje coś podobnego. Najlepiej jest jak na przykład aplikacji nie da się usunąć zmieniając rom czy robiąc factory reset i potrafi ona wysłać na przykład numer karty włożonej do smartfona i obsługiwać komendy przez sms tak aby dało się uruchomić GPS czy inne funkcje. Do tej pory używałem Cerberus, ale coś się pochrzaniło i zaczął mi pokazywać dane innego użytkownika, który rzekomo miał takie same IMEI jak mój telefon.

 • Konrad Uroda-Darłak

  Tiaa, jak zwykle na patencie się zakończy :P

 • Truestory

  Każdy telefon z androidem i frontową kamerką ma taką możliwość od dawna przy użyciu aplikacji np. CM

Przeczytaj następny wpis

Homtom HT17 zawitał do nas na testy

Smartfon z 5,5-calowym ekranem i dual SIM za 399 złotych

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona