Ważne

YouTube Backstage zagrozi Facebookowi? Nowy pomysł Google

Wieści głoszą, że YouTube zamierza dokonać sporych zmian w swoim serwisie, za sprawą projektu zwanego Backstage. Jeśli raporty są dokładne, Google pracuje właśnie nie tyle nad powołaniem do życia nowej platformy społecznościowej, co nad dobudowaniem jej do istniejącego molocha, jakim jest YouTube.

Backstage ma pozwalać użytkownikom nie tylko udostępniać filmy, ale też zdjęcia, ankiety, linki i wiadomości tekstowe. Jak można się łatwo domyślić, rozszerzyłoby to spektrum działania YouTube, czyniąc z tego serwisu pełnoprawną sieć społecznościową, która mogłaby konkurować z innymi pod względem funkcji. Backstage ma być uruchomiony najwcześniej tej jesieni, jednak nie później, niż z końcem tego roku. Jak to zwykle bywa, Google będzie pewnie najpierw testować nowości na wybranych kontach YouTube, zanim zdecyduje się je zastosować globalnie.

Backstage przypuszczalnie miałoby pojawić się jako osobna zakładka na głównej stronie panelu użytkownika, obok “Głównej”, “Na czasie” i “Subskrypcji”, jako osobny feed.

backstage

Nowa funkcja może rozpocząć po prostu jako sposób na utrzymanie dyskusji na temat filmów na platformie, odciążając nieco system komentarzy, ale może szybko rozwinąć się w stronę społecznościową. Backstage ma bowiem umożliwić użytkownikom odpowiadanie na posty przy pomocy zdjęć, wideo, jak i zwykłego tekstu.

Jeśli Google rzeczywiście nad tym pracuje i ugryzie temat z odpowiedniej strony, to istnieje cień szansy na to, by stworzyć pierwszego realnego konkurenta dla Facebooka. A YouTube ma spore zaplecze, gdyż statystyki mówią o miliardzie aktywnych użytkowników miesięcznie. Raport nie wspomina, co to może oznaczać dla Google+. Serwis ten nadal zaznacza swoją obecność, zwłaszcza za sprawą społeczności, którym jest w nim wygodnie działać, jednak nie ma porównania z takimi gigantami jak Facebook czy Twitter.

Oficjalne kontakty medialne Google milczą na temat tych rewelacji.

źródło: phonearena.com

Komentarze

 • niconozomu

  Jestem za, chociażby tylko po to by dogryźć trochę facebookowi ;)

  • Sebastian

   Ja np używam facebooka tylko do komunikacji ze znajomymi. Reszty nie potrzebuje ;-)

   • niconozomu

    Ja do komunikacji korzystam z Hangouts. Konto na fb trzymam tylko rekreacyjnie ;)

 • leofa

  Chcieliście rzec na odwrót. Czy Facebook podejmując dziesiątki nowych prób na polu “video-sharing” jest w jakikolwiek sposób zdolny zagrozić potędze YouTube.
  Na razie przegrywa z nim całkowicie.

 • Wróżę zamknięcie Google+ w przeciągu roku.

 • Czarek Cieślak

  Jestem pod wrażeniem pomysłów Google. Pomysł genialny bo gwarantuje im obecność na portalu społecznościowym ludzi, którzy już stali się celebrytami. Takie rozwiązanie pozwoli bardziej znanym youtuberom na ograniczenie publikacji do jednego portalu. Win-win dla wszystykich.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona