Ważne

Wkrtótce uruchomisz program Windows w telefonie z Androidem

Lub (bardziej prawdopodobne) laptopie Chromebook. Wszystko za sprawą firmy CodeWeavers, która od lat zajmuje się emulowaniem gier i programów Windows na inne systemy (Linux i macOS). Oczywiście, początki bywają trudne i raczej nie należy spodziewać się, że w swoim smartfonie będziesz mógł odpalić biurkowego Photoshopa ;).

Firma CodeWeavers jeszcze kilka lat temu znana była sporej liczbie użytkowników Maków czy pecetów z Linuxem. Nadal jeżeli chcemy w macOS lub Linux zagrać w jakąś grę, która dostępna jest tylko na Windows, warto sprawdzić, czy czasem nie jest ona obsługiwana przez program CrossOver Games. CrossOver pozwala również na emulowanie programów, chociaż ostatnio – mam wrażenie – jest to coraz mniej potrzebne.

Idąc za potrzebami rynku firma ogłosiła, że niebawem zajmie się emulowaniem programów Windows na Androidzie. Dotychczas pojawiały się programy, które pozwalały na uruchamianie czy to całego Androida czy też jego aplikacji w Windows (lub np. przeglądarce Chrome). Teraz zaś widzimy odwrotną akcję.

Oczywiście, na początku nie będzie różowo. CodeWeavers zapowiada obsługę niektórych programów i gier Windows, nie zaś całej palety narzędzi. Wątpię więc, aby za parę miesięcy można było odpalić Skyrima na tablecie z Androidem. Jest też kolejne, bardzo duże ograniczenie. Emulacja programów Windows na Androidzie będzie działała tylko na mobilnych urządzeniach z procesorami Intel. O ile Chromebooki podchodzą pod tę kategorię, kto z Was ma smartfon z procesorem Intela?

Ostatecznie więc należy się spodziewać, że pomysł CodeWeavers trafi przede wszystkim do użytkowników Chromebooków, którym z pewnością brakuje wielu programów Windows. Testy programó CrossOver Android ruszają niebawem, jak tylko zostanie udostępniona wersja technical preview narzędzia.

Źródło: CodeWeavers

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona