Ważne

Lumia 525 z Androidem dzięki kucharzowi z XDA

Bardzo popularną praktyką wśród użytkowników mobilnych systemów jest tworzenie tzw. custom systemów, będących lepiej zoptymalizowanymi od oryginalnych przygotowanych przez producenta lub aktualizacjami, których ów producent już nie wypuścił. Czasami jednak informatycy idą o krok dalej i dla zabawy portują na swoje urządzenie konkurencyjne OS-y. Najsławniejszym tego typu urządzeniem jest legendarny już HTC HD2, na którego przeportowano z bazowego Windows Mobile zostały m.in.: Windows Phone, Android, Firefox OS, MeeGo, Windows RT czy Nokia X Android ROM. Do tego grona dołączają także Nokie: Lumia 520 i Lumia 525.

Użytkownikowi banmeifyouwant z forum XDA developers udało się przeportować CyanogenMod 13, bazującego na Androidzie 6.0.1 Marshmallow, na swoją Lumię 525 z 2013 roku, której ostatnią wersją systemu był Windows Phone 8.1. Zamieścił także dwa filmiki, które prezentują wyniki swojej pracy, obejmujące bootowanie, ogólne działanie systemu i uruchomienie AnTuTu.

Jak widać system działa dosyć sprawnie. Obecnie autor informuje, że jego prace dotyczą tylko Lumii 520/525, a inne urządzenia nie będą wspierane. Niestety, póki co musiał się wstrzymać z dalszym rozwojem tego ROM-u, gdyż jego Lumia 525… przestała działać, a znalezienie innego egzemplarza sprawia problemy.

Pozostaje teraz trzymać kciuki, by szybko udało się dokończyć dzieła. Czy ktoś z czytelników posiada może ów smartfon i byłby chętny na zastąpienie swojej Niebieskiej Flagi Zielonym Robotem?

Źródło: Forum XDA przez Android Police

Komentarze

 • zalgowski

  Może w końcu Lumie będą się do czegoś nadawać

  • NobbyNobbs

   Przesadzasz. To całkiem fajny system, tylko aplikacji brak

   • Michał

    no właśnie, brak aplikacji. po co ci smartfon bez aplikacji?

    • NobbyNobbs

     Po nic, dlatego nie mam już Lumii. Ale system fajny. Weźmy takiego Andeoida 2.2 – aplikacji była masa, ale system wcale fajny nie był. Tu mamy sytuację odwrotną. Sęk w tym, że obecnie iOS i Android to systemy fajne z masą aplikacji.

 • Konrad Uroda-Darłak

  “Jak widać system działa dosyć sprawnie.” Nawet nie żartujcie – przecież to ledwo działa :P

 • Ola

  Świetnie! Od dawna czekam na swojej lumii 525 na aplikacje z androida.

  • gabixdev

   Dużo aplikacji działa, niektóre crashują z powodu braku RAM-u, internet będzie niestety chyba tylko przez Wi-Fi, tylko trzeba poprawić ładowanie firmware WCNSS.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona