Ważne

Facebook dla Windows 10 Mobile – sami tego chcieliście

Po kilku miesiącach od premiery oficjalnego Facebooka dla Windowsa 10 (desktop) dostaliśmy również wersję dla okienek mobilnych. Nie oznacza to, że do tej pory użytkownicy Windowsa nie mieli dostępu do tego serwisu społecznościowego.

Do tej pory aplikację od wielu lat rozwijał Microsoft (we współpracy z Facebook Inc.) – może brakowało jej niektórych funkcji, ale była to natywna aplikacja wykorzystująca funkcje UWP oraz stosująca się do wytycznych projektowych W10M w kwestii interfejsu użytkownika. Appka była szybka, lekka i spełniająca oczekiwania przeciętnego użytkownika.

Wczoraj w sklepie pojawił się Facebook wyprodukowany przez Facebook Inc. w wersji nie-beta. Jeśli przypomnimy sobie, co ogłoszono podczas ubiegłorocznego Build, na pewno skojarzymy cytat z Marka Zuckerberga, który napisał, że FB stworzy całe portfolio „uniwersalnych aplikacji dla Windowsa 10”. Niestety „stworzy” i „uniwersalnych” nie do końca oddaje to, co się stało. Tak jak w przypadku Instagrama czy Messengera dla W10 i W10M, nowy Facebook został zakodowany i skompilowany przy użyciu narzędzia OSMeta, pozwalającego na ponowne użycie istniejącego kodu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby ostateczny rezultat nie był zwyczajnym portem appki dla iOS – pod względem zarówno kodu, jak i interfejsu użytkownika. Sam interfejs można by jakoś przecierpieć i zaakceptować (choć to bardzo nieeleganckie rozwiązanie), ale zaakceptować nie można długich czasów uruchamiania, klatkującego przewijania feeda czy braku wsparcia dla Continuum. Nie tak to miało wyglądać. FB chciał zrobić aplikację jak najmniejszym nakładem pracy. Może dzięki temu rzeczywiście możemy dawać serduszka zamiast lajków, ale ogólne „user experience” znacznie obniżyło poziom.

Dotychczasowa aplikacja tworzona przez Microsoft nie będzie już rozwijana i próżno jej szukać w Sklepie. Na szczęście mam ją ściągniętą i na razie współistnieje obok tej nowej. Jeśli FB nie wprowadzi szybko zmian i ulepszeń, korzystanie z Facebooka na Windows 10 Mobile będzie prawdziwie przykrym doświadczeniem. Miało być tak pięknie. A wyszło jak zawsze.

Komentarze

 • Samuraj

  Granatem mnie nie odciągną od wersji MS.

  • kamil

   problem w tym, że nikt nie chce Cię odciągać. Po prostu zrobili co “obiecali” i tyle.

   • Samuraj

    No tak ale nie przejdę na tego nowego FB. Próbowałem i mam traumę.

 • Konrad Uroda-Darłak

  “Appka była szybka, lekka i spełniająca oczekiwania przeciętnego użytkownika.” Polemizowałbym :P

 • Lorneta z meduzą

  Jezusicku Nazareński, jak dobrze, że odradzałem znajomym kupno jakiekolwiek Lumii, bo teraz nie mógłbym im spojrzeć w oczy. System olewany praktycznie przez wszystkich deweloperów. Odpowiedniki świetnych aplikacji na Androida, to jakieś wykastrowane protezy.
  Żenada.

  • Facebook nie jest świetną aplikacją

 • Goryl

  Instagram przez jakiś miesiąc po premierze był aktualizowany, ale i to się skończyło. Nie ma Stories.
  FB jest tak bezczelnym portem, że po odpaleniu pojawia się słuchawka (i znika), choć ta wersja nie wspiera tej funkcji.

 • NobbyNobbs

  A jak kiedyś pisałem, że te porty z iOS i Androida będą porażką to sam twierdziłeś, że to nie prawda i będą nawet szybsze niż na systemach, z których się wywodzą.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona