Ważne

Lenovo zarabia coraz mniej na urządzeniach mobilnych i PeCetach

Lenovo opublikowało właśnie wyniki finansowe za drugi kwartał 2016 roku. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda świetnie, jednak gdy zaczniemy przeglądać poszczególne pozycje, nie jest już tak kolorowo. Chińczycy zarabiają coraz mniej na urządzeniach mobilnych i PeCetach.

Lenovo podaje, że w drugim kwartale 2016 roku zysk operacyjny wyniósł 245 milionów dolarów. Jest to o ponad 250% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wówczas Chińczycy zarobili 96 milionów dolarów. Brzmi świetnie, prawda? Cóż, zaraz się przekonacie, że wcale tak kolorowo nie jest.

Okazuje się bowiem, że Lenovo doliczyło sobie do zysku operacyjnego pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w Pekinie. Jest to kwota niemała, bo aż 120 milionów dolarów, czyli prawie połowa całości. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że takich pozycji nie dopisuje się do zysku operacyjnego. Chińczycy jednak twierdzą, że zawsze tak robili i to żadna nowość.

Przyjmijmy jednak, że zysk operacyjny za drugi kwartał wyniósł 134 miliony dolarów. Jest to aż o 53 miliony dolarów mniej niż się spodziewano. Myślano bowiem, że takie pieniądze przyniesie sprzedaż wszystkich produktów z portfolio.

A te sprzedają się (niestety dla Lenovo) coraz gorzej. Przychody ze sprzedaży smartfonów spadły o 6%, a PeCetów o 7% rok do roku. Natomiast dział, zajmujący się centrami danych, zanotował tylko 1% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Łącznie przychody Lenovo w drugim kwartale wyniosły 10,1 miliarda dolarów, czyli o 0,6 miliarda dolarów mniej niż w roku ubiegłym. Jest to jednak i tak lepszy wynik niż spodziewali się analitycy – szacowali oni kwotę na poziomie 9,7 miliarda dolarów.

Nieciekawa sytuacja Lenovo wynika z niedawnego przejęcia Motoroli oraz IBM. Chińczycy chyba nie do końca wiedzieli, na co się porywają i wciąż szukają idealnego sposobu, aby ich nabytki zaczęły generować zyski i stały się kurami znoszącymi złote jaja.

*Na zdjęciu wyróżniającym Lenovo Phab Plus

Źródło: The Wall Street Journal przez Android Authority

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona