Ważne

Jedna z najlepszych aplikacji BlackBerry wkrótce na Androida

BlackBerry Hub. Pewnie nie słyszeliście o tym narzędziu – przynajmniej, jeżeli nie korzystaliście z telefonów BlackBerry. Nic straconego, wkrótce jedna z najlepszych aplikacji kanadyjskiej firmy, trafi na Androida. Wierzcie albo nie, jest na co czekać.

Wprawdzie BlackBerry Hub jest już dostępny w Sklepie Play na Androida, to jednak obecnie mogą zainstalować go wyłącznie użytkownicy smartfonów kanadyjskiej firmy. Dopiero ogłoszono, że Hub dostępny będzie niebawem na wszystkie urządzenia za Androidem – jedyny wymóg to Android 6.0 lub nowszy.

Aplikacja umożliwia zarządzanie wszystkimi wiadomościami, powiadomieniami, pocztą e-mail czy nawet komunikatami z Facebooka i Twittera w jednym miejscu. W domyślnym widoku mamy dostęp do osi czasu, na której pojawiają się przychodzące informacje i wydarzenia (również z kalendarza). W ten sposób z jednego miejsca możemy odpowiedzieć na e-mail, poprawić wydarzenie w kalendarzu czy zapisać notatkę. W sprawnych rękach Hub jest potężnym narzędziem, ale nawet nieobeznani użytkownicy docenią go jako agregatora informacji.

Wprowadzenie BlackBerry Hub na Androida wiąże się z nową staregią firmy polegającą na przenoszeniu dotychczasowych aplikacji z BlackBerry OS na Androida i iOS. Trafiło się to już komunikatorowi BlackBerry Messenger, teraz pora na Huba. Jest też niestety łyżka dziegciu w tej beczce miodu – aplikacja będzie dostępna płatnie bądź z reklamami. Pomysł trochę z czapy, bo jeżeli BlackBerry myśli, że zarobi na aplikacjach – grubo się myli. Z takiego rozwiązania zrezygnował nawet Microsoft, którego pakiet Office jest znacznie bardziej rozpoznawalny niż aplikacje BlackBerry.

Można się spodziewać, że wkrótce na Androida trafią pozostałe systemowe aplikacje BlackBerry jak kontakty, kalendarz, itp. Pomysł dobry, ale prawdę mówiąc nie wierzę w jego szersze powodzenie. Czasy popularności systemu BlackBerry OS dawno minęły i wprowadzane do Sklepu Play aplikacje mają szansę sprawdzić się tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli BlackBerry zaoferuje nam nowatorskie, dopracowane rozwiązania. Po drugie (mniej prawdopodobne), jeżeli telefony z Androidem kanadyjskiego producenta zaczną zdobywać popularność wśród klientów.

Źródło: BlackBerry

Komentarze

 • HUB na Androida mija się z celem – uruchamia się długo, działa topornie, nie ma udogodnień z BB OS (jak np. chowanie przeczytanych wiadomości gestem) oraz otwiera wszystkie powiadomienia w innych aplikacjach. Tak przynajmniej zachowywał się na BB Priv.

 • DP

  To wszystko już jest w sklepie Play od jakiegoś czasu…

  • Ktoś lubNieKtoś

   Czytanie ze zrozumieniem nie boli… chyba

  • wosmar

   Potwierdzam. Hub na nexus 5x mogłem zainstalować już w zeszłym miesiącu

 • Hub to chyba najbardziej rozpoznawalna cześć systemu BB10, co za tym idzie BB definitywnie kończy ze swoim systemem – w innym wypadku nie odrąbali by nóg leżącemu koniowi… (dopiero wymyśliłem to porównanie, ale jak zarąbbiście oddaje sens powyższego zdania XD).

 • FireFrost

  Czy klawiatura BB także ma wymóg Androida 6.0 lub nowszy?

  • aastelix

   Klawiaturę dało się instalować na 5.0 ale teraz jak oficjalnie pojawi się w sklepie to nie wiem jak będzie. Generalnie można ją zainstalować z innego źródła bez roota.

 • Gregor

  Świetna informacja

 • Pawel

  Ale to nie jest ten sam HUB, który był na BB10. Ten Androidowy to jest jakaś kpina. Przede wszystkim gesty w BB10 robiły całą robotę, noi działało to duuuuuużo lepiej i szybciej.

  • No niestety, wszystkiego nie da się przełożyć. Na iOS podejrzewam, że w ogóle nie zrobią – za duży problem z integracją z innymi aplikacjami i usługami.

 • Pawel

  Ja czekam bardziej na klawiature BB (aplikacja) na IOSa. Can’t wait.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona