Ważne

Huawei może prześcignąć Apple w dostawach smartfonów

Po latach dość jasnego podziału na głównych graczy, wreszcie coś drgnęło. Zaczynają się spore zmiany na rynku smartfonów, a dotychczasowy lider, firma Apple, może już niebawem zostać prześcignięta przez konkurencję.

Apple dotychczas był drugim na świecie dostawcą smartfonów. W ostatnim czasie firma notuje jednak stałe spadki w porównaniu z konkurentami. Niekwestionowanym liderem jest Samsung, jednak ten poprawia swoją pozycję, a nie traci. Najnowsze statystyki sugerują, że niebawem Apple może mieć poważne problemy, jeżeli zależy mu na pozostaniu w czołówce światowych dostawców smartfonów.

Firmie z Cupertino po piętach depcze bowiem Huawei. W drugim kwartale 2015 roku Aple dostarczył 47,5 mln smartfonów, Huawei zaś – 29,6 mln. Ostatni kwartał był dla Apple niekorzystny. Firma zanotowała spadek do 40,4 mln urządzeń. W tym samym czasie Huawei uzyskał wzrost dostaw – 32,1 mln smartfonów. Wystarczy kilka kwartałów i Huawei może wspiąć się na drugiego w kolejce dostawcę, detronizując Apple.

Huawei notuje 8,4% wzrost w skali roku, podczas gdy Apple – spadek o 15%. Chiński producent tak dobrą pozycję zawdzięcza sprzedaży w Azji, zwłaszcza w rodzimym kraju. A także ostatnio – zainteresowaniu produktami w Europie. Apple natomiast ma wyraźne problemy z wejściem na nowe rynki, na dotychczasowych zaś jest wypierany przez konkurencję.

Na koniec warto rzucić okiem na czwartą i piątą pozycję w zestawieniu. Oppo notuje gigantyczny wzrost i może być w niedługim czasie czarnym koniem tych wyścigów. Firma zanotowała 136,6% wzrost w skali roku. W drugim kwartale 2015 liczba dostaw smartfonów Oppo wynosiła 9,6 mln, w tegorocznym – 22,6 mln. Podobne wzrosty notuje Vivo. Wkrótce może dojść do sporych przetasowań, jeżeli idzie o głównych dostawców sprzętu mobilnego na świecie.

Źródło: SlashGear

Komentarze

 • Arek

  Sprawa jest prosta nie ma się co dziwić powyższym statystykom , szał na iphone 6/6s +/- minął kilka miesięcy temu. Natomiast SAMSUNG zadebiutował z s7/s7edge/ j5 2016 j3 2016 j1 2016 j7 2016 Huawei adekwatnie tym samym P9/P9lite/P9Pro y3-2 y5-2.Dlatego nastanie wrzesień ta statystyka może się zmienić na korzyść jabłka. Ceny pewnie nie obniżą , bo kto pierwszy to zrobi przegra. Iphone to tylko telefony z górnej półki od 1400 wzwyż także fajnie jakby była podana statystyka telefonów z tego pułapu cenowego.

  Pozdrawiam

  • Chyba p9 plus

  • Tortilla

   iPhone od 1400zł wzwyż? Żyjemy na tej samej Ziemi?

   • Damian R

    Pewnie mowa o leciwym już 5s :)

  • Kewin Karlos

   Wiele wskazuje na to, że Apple zaczyna się obracać już tylko w zamkniętym kole starych fanów.

 • AS

  Apple na pewno trochę odetchnie po premierze iPhone’a 7 (lub 6SE, jak spekulują niektórzy). Jednak to będzie efekt pierwszego kwartału po premierze. Później będzie gorzej. Model SE był dobrym krokiem, gdyż zaoferował mocne bebechy w niedużej obudowie, ale ze znakiem jabłka. I to z pewnością będzie miało wpływ na wyniki. Jednak to chyba trochę za mało. iPhone jest jednak za drogi, aby nadal rosnąć. Jak już ktoś wspomniał – użytkownicy tego smartfona, to raczej zamknięty krąg użytkowników.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona