Ważne

Windows 10 Mobile na mniej niż 12% urządzeń z systemem Microsoftu

Mimo premiery mobilnego systemu Windows 10 Mobile, najpopularniejszą wersją oprogramowania Microsoftu pozostaje cały czas Windows Phone. Nowa wersja systemu zdążyła jak dotąd zdobyć 11,9% rynku wszystkich użytkowników telefonów firmy z Redmond.

Statystyki są nieubłagane. Tylko 11,9% wszystkich urządzeń z systemem Microsoftu to Windows 10 Mobile. Pozostałe, czyli 79,1%, to Windows Phone w wersji 8.1, 1,8% to Windows Phone w wersji 7. W ciągu ostatniego miesiąca Windows 10 Mobile zdołał zdobyć ledwie 1 procent rynku urządzeń z mobilnym oprogramowaniem Microsoftu.

Wczoraj pisałem o złej moim zdaniem decyzji na temat zakończenia wsparcia Skype dla starszych wersji mobilnego systemu Microsoftu. Statystyki opracowane przez AdDuplex potwierdzają tę opinię. Ponad 88% smartfonów ma starszą wersję oprogramowania. W dodatku Windows 10 Mobile nie przekonuje do siebie klientów – pokazują to statystyki wzrostu, czy raczej braku wzrostu tej wersji systemu.

Jeżeli wierzyć pogłoskom, Microsoft obecnie skupił się na stworzeniu Surface Phone, który miałby być sprzedażowym hitem – podobnie jak tablet Surface. Firma porzuciła natomiast Lumie, które jeszcze za czasów Nokii może nie sprzedawały się wyjątkowo dobrze, ale przynajmniej miały w miarę dobrą opinię. Zaś sam biznesowy HP Elite X3 nie uratuje mobilnego Windows.

adduplex-windows-phone-device-statistics-report-7-638

Takie postępowanie może odbić się firmie z Redmond czkawką. Jeżeli Microsoft nie zacznie bardziej sensownie podchodzić do rynku mobilnych urządzeń, wkrótce Windows 10 Mobile może stać się tylko ciekawostką, jak Ubuntu Phone czy Sailfish. Niestety, na własne życzenie firmy z Redmond.

Źródło: AdDuplex

Komentarze

 • dred

  Ale przemyslenia autor ma chybione. Tosz windows na komorkach od zawsze jest tylko ciekawostka.

  • Paweł

   Z perspektywy globalnej masz rację. W Polsce był taki moment że Lumii pojawiało się całkiem sporo i wydawało się że to może wypalić. A jak się skończyło to wszyscy wiemy :(

  • Artur Węgliński

   Mobilny windows nie zaczął się od lumi i były czasy że nie była to tylko ciekawostka.

  • No, bez przesady. W momecie, gdy ruszali, zainteresowanie było spore. Windows Phone zapowiadał się ciekawie, do tego telefony od Nokii… IMO mieli szansę.

 • Sebastian

  Mają bałagan na szczeblu menagerskim, gdyż wsparcia dla Windows 10 phone nie ma.

  I tak do końca nikt się tym nie zajmuje,
  tych 80% modeli czeka jeszcze na aktualizację, to jest kuriozalne.

  Mam Lumie 640XL dual sim, a nikt nie jest w sanie odpowiedzieć kiedy będzie dostępna aktualizacja,

  ani suport zagraniczny, ani polski.

  • Mirosław Walczak

   Z jakiej sieci masz Lumie?

 • Zdzisław Dyrman

  MS już dawno postawił kreskę na mobilnej wersji swojego systemu i skupił się na aplikacjach i usługach dla iOS i Androida.

 • Konrad Uroda-Darłak

  No ale co w tym dziwnego, że Win10 Mobile ma tak niskie udziały? Przecież większość modeli nawet nie dostała do niego uaktualnienia…

 • mobinaut

  Mam Lumie 640 xl z aktualizacja do WM10 i musze przyznać ze działa świetnie. Windows jest stabilny ,system nie spowalnia urządzenia, ogólnie jest lepiej niż na WP8.1. Na początku sierpnia wszystkie urządzenia maja dostać duża aktualizacje do wersji Red Stone. System nadal ma potencjał i moim zdaniem jest przyjemniejszy w użytkowaniu niz Android. Problemem jest polityka MS i brak zachęty do tworzenia oprogramowania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona