Ważne

Płatności mobilne wkrótce także w polskich urzędach

Rusza pilotażowa usługa w polskich urzędach i instytucjach państwowych. W wybranych 20 placówkach na terenie całego kraju będzie można dokonywać płatności z poziomu smartfonów.

Dzięki współpracy z polskimi bankami, wykorzystaniu Polskiego Standardu Płatności oraz technologii Webpos Paybynet, wkrótce zapłacimy opłaty urzędnicze z poziomu smartfonu lub tabletu. Bezgotówkowe płatności pojawią się na próbę w 20 urzędach w całej Polsce. Jeżeli metoda przejdzie pozytywnie testy, zostanie wdrożona również w pozostałych placówkach.

System Webpos Paybynet to nie Apple Pay, więc cały proces wygląda zupełnie inaczej. Tutaj logujemy się do usługi, a następnie przekazujemy pieniądze urzędowi, w którym się znajdujemy. Proces płatności jest monitorowany przez urzędnika, który również loguje się do systemu z poziomu swojej przeglądarki internetowej. Wszystko odbywa się za pośrednictwem połączenia internetowego. Bezpośrednio do płatności wykorzystywany jest BLIK, czyli wdrożony już polski system płatności.

Wprawdzie szczegółów nie znamy, jednak zapowiedzi systemu nie brzmią zachęcająco. Oby proces logowania do usługi, dokonywania płatności i zatwierdzania jej przez urząd nie zajął więcej czasu, co wyskoczenie do bankomatu za rogiem i wypłacenie paru złotych na opłatę skarbową.

Źródło: Newsrm.tv

Komentarze

  • kriss

    fajnie to słyszeć, ciekawe, czy akurat u mnie w skarbówce będę mógł telefonem zapłacić haahaha powiem szczerze, że od kiedy mam nowy telefon w uproszczonym abonamencie od t-m to nawet do BLIKa się przekonałem i już nie noszę gotówki ze sobą. ;p

  • Daniel

    No proszę proszę. Czyżby na naszych oczach kończyła się era, “Ale proszę rozmienić bo nie mam jak wydać”. Tylko jeszcze pytanie ile na to kasy pójdzie? Bo ot tak nie wyobrażam sobie typowego pracownika administracji polskiej, że będzie potrafił obsługiwać takie nowinki jak Blik czy płatności telefonem. Pewnie problem będzie też sprawował plastikowy przyjaciel :p

  • Grzes9

    (ja po przeczytaniu tytułu),,O cholera. Mikropłatności za miejsce w kolejce”

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona