Recenzja Xiaomi Mi Band 2, taniej opaski z ekranem i pulsometrem

Bateria

Akumulator w Mi Band 2 został zwiększony do 70 mAh. Co to tak naprawdę oznacza w praktyce? Wszystko zależy od tego, do czego opaska będzie nam służyła. Po otrzymaniu paczki i sparowaniu urządzenia z telefonem zajrzałem w informację – okazało się, że bateria posiada 39% energii, a ładowana była ponad 30 dni wcześniej. Niezły wynik, prawda? Pamiętajmy jednak, że przez ten czas Mi Band 2 nie był podłączony do żadnego urządzenia, nie mierzył pulsu, nie otrzymywał powiadomień. Jak jest zatem naprawdę?

Opaska wytrzymywała mi średnio 10,5 dnia. Przez ten czas odbyłem kilkukrotnie trening trwający kilkadziesiąt minut, podczas którego pulsometr był włączony w trybie ciągłym, otrzymywałem średnio 250 powiadomień dziennie, miałem również aktywną analizę snu. Zatem w przypadku użytkowania na niższym poziomie, podejrzewam, że Mi Band 2 spokojnie dałby radę wytrwać ponad 2 tygodnie. To dobry wynik, tym bardziej, że ładowanie zabiera mniej niż 2 godziny, zatem musimy poświęcić zaledwie około 6 godzin miesięcznie, by móc korzystać z opaski na co dzień.

Wodoszczelność

Opaska posiada certyfikat IP67, czyli powinien chronić zarówno przed przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m), jak i przed przeróżnymi pyłami i kurzem. W rzeczywistości nie ma problemu, żeby nie zdejmować opaski biorąc prysznic czy nie obawiać się korzystania w czasie deszczu.

Przy wideorecenzji pozwoliłem sobie również wrzucić samą pastylkę na okres 15 minut do szklanki wypełnionej wodą z kranu. Po wyjęciu Mi Band 2 nadal działał prawidłowo, po 3 dniach nadal nie widać negatywnych efektów tego doświadczenia. Jedyny problem przy zanurzeniu, to fakt, iż w jego trakcie przycisk nie będzie reagować na dotyk. Oczywiście po wyjęciu z wody wszystko wraca do normy.

Porównanie z poprzednikami

Tak naprawdę w większości tekstu recenzji odnosiłem się już do Mi Banda pierwszej generacji przy omawianiu kolejnych funkcji najnowszej opaski. Cóż zatem można jeszcze dodać? Wiadomo, Mi Band 2 jest znacznie większy od jedynki, posiada ekran a nie LEDy oraz lepszy akumulator. A jak z czasem działania? Podczas gdy Mi Band 1 wytrzymuje nawet około 30 dni, Mi Band Pulse około 20 dni, Mi Band 2 daje wynik w okolicach 10,5 dnia.* Widać zatem ciekawą zależność. ;-)

Warto również wspomnieć, że w najnowszej opasce zastosowano inny pulsometr niżeli w Mi Band Pulse. Nie byłem jednak w stanie jednoznacznie określić czy chwilowy pomiar jest dokładniejszy. Wyniki i ich różnice mijały się na podobnej zasadzie, jak Mi Band 2 i Gear S2. Natomiast zdecydowanie lepiej nowa opaska radzi sobie przy ciągłym pomiarze. Podczas gdy Pulse potrafił rejestrować dziwne wartości – jak 80 zamiast 180 i na odwrót – tak Mi Band 2 nie ma takich skoków i wyniki są wiarygodne.

*podane wyniki nie są ogólną średnią, a tym, co osobiście uzyskałem podczas moich testów

FAQ

Na podstawie pytań, które otrzymywałem w trakcie testów, postanowiłem stworzyć krótki spis „pytań i odpowiedzi”. Mam nadzieję, że okaże się przydatny. :-)

Czy Mi Band 2 ma odbiornik GPS?
– Nie, opaska nie ma takiego podzespołu.

Czy jeżeli zabiorę na trening samą opaskę, to zarejestruje ona trening?
– Dane dotyczące kroków oraz obliczonego dystansu będą zapisane. Trasa oraz prędkość nie.

Czy jeżeli włączę ciągły pomiar pulsu i wyjdę biegać bez telefonu, to czy Mi Band 2 zarejestruje puls z treningu?
– Nie, po utraceniu połączenia ze smartfonem opaska zaprzestaje automatycznego pomiaru.

Czy będę otrzymywać powiadomienia z Facebooka czy Messengera na opasce, jeżeli wyjdę bez telefonu?
– Nie, opaska łączy się tylko za pomocą Bluetooth, także wychodząc poza jego zasięg nie otrzymamy żadnych powiadomień.

Nie mogę połączyć Mi Band 2 z moim telefonem! Co robić?
– Przede wszystkim należy odłączyć poprzednie wersje opasek. Tyczy się to zarówno oficjalnej aplikacji Mi Fit, jak i innych (przykładowo Mi Band Tools czy Mi Band Notify & Fitness). Należy również usunąć z zasięgu inne opaski, tak by telefon wyłapał tylko najnowszą. Można też wyłączyć i ponownie włączyć łączność Bluetooth na smartfonie.

Nie mogę znaleźć opcji treningu w mojej aplikacji Mi Fit.
– Warto odwiedzić stronę miuipolska.pl, gdzie znajdują się najnowsze systemy oraz aplikacje przeznaczone dla urządzeń firmy Xiaomi. Odnajdziemy tam również pliki .apk najnowszych wersji Mi Fit.

Mam dodatkowe opaski do Mi Band 1 / Pulse. Czy mogę je wykorzystać dla 2?
– Niestety nie, gdyż Mi Band 2 jest znacznie większa od poprzedników. To samo tyczy się kabla do ładowania.

Czy mogę wyłączyć wyświetlanie godziny?
– Akurat ekran z czasem jako jedyny jest stały. Możemy wyłączyć wyświetlanie każdego innego, ale ten musi być.

Podsumowanie

Opaska spełnia swoje założenia. Co prawda do pełnej funkcjonalności musimy dopłacić kolejne 8 złotych na aplikacje, niemniej jeżeli od razu weźmiemy to pod uwagę, końcowy wydatek wyniesie nas poniżej 170 złotych. Za tę cenę otrzymujemy inteligentną opaskę, która będzie liczyć nasze kroki oraz długość snu, wyświetli nam godzinę, zmierzy puls, powiadomi o nadchodzącym połączeniu czy wiadomości, pomoże w treningu oraz obudzi rano. Do tego nie musimy się obawiać, że zalejemy ją płynami i bez problemu można w niej brać prysznic. Brzmi dobrze.

Jedyne co można tak naprawdę zarzucić Mi Band 2, to obawa o trwałość. Po miesiącu jest praktycznie w takim stanie, jeżeli nie gorszym, jak Mi Band pierwszej generacji po całym roku. Ostatecznie jednak uważam, że to dobry zakup – zwłaszcza, jeżeli chcemy korzystać z niej przy użyciu urządzenia z Androidem.

Spis treści:

1. Zawartość pudełka. Konstrukcja. Wideorecenzja. Pulsometr. Krokomierz. Analiza snu
2. Aplikacje. Powiadomienia. Kompatybilność z iOS. Na co dzień. Na sportowo
3. Czas pracy. Wodoszczelność. Porównanie z poprzednikami. FAQ. Podsumowanie

Recenzja Xiaomi Mi Band 2, taniej opaski z ekranem i pulsometrem
Zalety
Estetyczne wykończenie
Wydajny akumulator
Czytelny wyświetlacz OLED
Wodoszczelność
Dobre monitorowanie aktywności i snu
Poprawny pomiar pulsu
Wygodnie trzyma się na nadgarstku, nie uciera, nie uwiera
Współpracuje z iOS
Wady
Do pełnej funkcjonalności trzeba dokupić nieoficjalną aplikację
Opaska mniej odporna na uszkodzenia niż poprzednik
Przeszklona część podatna na zarysowania i palcowanie
Nie wszystkie funkcje są dostępne na iOS
8.5
OCENA