Recenzja Chuwi Vi8 Plus – bardzo taniego tabletu z Windowsem 10

DZIAŁANIE, OPROGRAMOWANIE

Chuwi Vi8 Plus jest wyposażony w 64-bitowy układ Intel Atom x5-8300 z rodziny Cherry Trail, wykonany w procesie litograficznym 14 nm. Składa się on z czterech rdzeni w architekturze x86, które mogą być taktowane maksymalnie zegarem 1,44GHz (w trybie Turbo 1,84GHz), a są uzupełnione 2MB pamięci podręcznej. Ponadto dodano tutaj grafikę Intel HD Graphics ósmej generacji o zegarze 200-500MHz. W tym komplecie pojawiły się także 2GB pamięci operacyjnej, stanowiące ważny element całości.

Do gier tablet ten sprawdzi się akceptowalnie. Oczywiście bezproblemowo będziemy mogli uruchomić na nim starsze propozycje, które są dostępne na Windowsa, a także nowsze tytuły ze Sklepu, choć należy się liczyć z tym, że Vi8 Plus zdecydowanie nie był tworzony pod kątem jak najwyższej wydajności. Mimo wszystko sprawdzi się do niezbyt częstej rozgrywki. Niewątpliwie plusem jest brak nadmiernego nagrzewania się, lecz krótki czas pracy raczej zniechęca do dłuższego grania.

Całość kontroluje Windows 10 w wersji 32-bitowej. Na temat samego systemu nie da się tutaj napisać nic nowatorskiego, odkrywczego – producent nie dodał od siebie prawie nic. Pytania kluczowe brzmi tutaj: jak działa w codziennym użytkowaniu? Odpowiedź na to pytanie nie jest najprostsza, ponieważ tablet miewa gorsze chwile. O ile zazwyczaj duet Intel Atom x5-8300 z 2GB RAM pozwalają na komfortowe korzystanie z przeglądarki i kilku mniej rozbudowanych aplikacji jednocześnie, o tyle możemy spotkać się z sytuacją, że urządzenie na chwilę się zwiesi. W trakcie testów do takiej sytuacji doszło kilka razy. Największym wyzwaniem okazywał się Sklep – właśnie w nim wydarzyła się większość takich spowolnień. Na pewno cieszy szybki start tabletu oraz same możliwościami, które płyną z działania pod kontrolą właśnie Windowsa. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy „okienka” rzeczywiście są nam potrzebne i czy nas zadowolą w budżetowym tablecie.

Na nasze dane mamy 32GB pamięci wbudowanej. Do naszej dyspozycji po wyjęciu z pudełka zostaje ok. 22GB, co nie jest najgorszym wynikiem, ale w praktyce nie mamy zbyt wiele miejsca na pliki. Tutaj nieocenionym pomocnikiem okaże się zewnętrzny dysk lub korzystanie z chmury. Z pewnością na minus należy zaliczyć niewielkie prędkości zapisu oraz odczytu.

Moduły łączności:

  • WiFi: tablet nie miał jakichkolwiek problemów z łączeniem z sieciami bezprzewodowymi, ale mógłby nieco lepiej odbierać ich sygnał,
  • Bluetooth: łączy się z innymi urządzeniami, bezproblemowo pozwala na przesyłanie plików,
  • slot kart microSD: obsługuje karty do 64GB, ale niektórych tablet po prostu nie czyta,
  • USB typu C: jedynie w wariancie 2.0, pozwala na podpięcie urządzeń peryferyjnych.

JAKOŚĆ DŹWIĘKU

Chuwi Vi8 Plus dysponuje pojedynczym głośnikiem multimedialnym, który wyróżnia się najzwyczajniej w świecie kiepską jakością. Nie wyróżnia się on absolutnie niczym, również poziomem maksymalnej głośności. W tym elemencie dostrzegalne, a właściwie słyszalne jest to, że producent musiał miejscami znacznie zaoszczędzić.

chuwi-vi8-plus-recenzja-1 (3)

Również na złączu słuchawkowym sytuacja nie wygląda zbyt kolorowo. Nie oszukujmy się, ale akurat Vi8 do słuchania muzyki w ogóle się nie nadaje – jakość audio raczej nie zachęca do tego. Mam nadzieję, że ten aspekt zostanie znacznie poprawiony w kolejnej generacji produktu. Odnośnie nagrywanego dźwięku mogę napisać, że jest poprawnie, jak na budżetowca w porządku.

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
  2. Działanie, oprogramowanie. Jakość dźwięku
  3. Aparat. Bateria. Podsumowanie. Plusy i minusy